Części niebialkowej enzymu

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
martamatura95
Posty: 5
Rejestracja: 13 gru 2016, o 15:48

Części niebialkowej enzymu

Post autor: martamatura95 »

Błagam pomóżcie skorygować moje wiadomości.

Zauważyłam,że w różnych wydaniach książek różnie tę część niebialkową enzymu nazywają. np. w Vademecum Operonu nazywają ją kofaktorem,a kofaktor dzielą na koenzym i grupę prostetyczną. Znowu w podręczniku operon jest to bardziej konkretnie podzielone w związku z wiązaniami, natomiast w zadaniach Witowskiego cześć niebialkową nazywają grupą prostetyczną. Już sama nie wiem jak najlepiej je nazywać. Szczególnie żeby uznali mi na maturze. Myślę,że najlepiej będzie jeśli zapamiętam co jest związane i w jaki sposób, bo po zorientowanui uznałam,że nie ma jednoznacznej nazwy dla części niebialkowej enzymu.
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: Części niebialkowej enzymu

Post autor: Ernestoo »

Niebiałkowa część enzymu = kofaktor.
Kofaktor dzieli się na koenzym i grupę prostetyczną.

Niebiałkową część enzymu można więc nazywać wszystkimi trzema tymi terminami (jednak nie wymiennie), gdyż jest ona ZAWSZE kofaktorem, a w zależności od sytuacji może być też grupą prostetyczną lub koenzymem.

Jednakże, byłoby zbyt prosto, gdyby terminy były jednoznaczne. ^^ Według niektórych źródeł kofaktory to części nieorganiczne, zaś koenzymy to organiczne (niebiałkowe oczywiście). Nie wiem, jak jest maturalnie", ale ogólnie rzecz biorąc to pierwszy podział jest częściej spotykany i bardziej powszechny. Przynajmniej wiesz już, skąd te rozbieżności wynikają w różnych książkach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości