Zadanie z matury operon marzec 2016

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
julcis0107
Posty: 33
Rejestracja: 29 sie 2016, o 14:50

Zadanie z matury operon marzec 2016

Post autor: julcis0107 »

Witam
Mam problem ze zrozumieniem zadania z chemii z matury próbnej z operonem z marca 2016
Zadanie 10
Czy ktoś może logicznie i na chłopski rozum wytłumaczyć blondynce o co tu chodzi?
Ja interpretuje to tak:
Chloroform z woda bromowa plus chlorek sodu- chlor reaguje z chloroformem a wiec Zabarwienie pozostaje brunatne bo woda bromowa?
A jeśli chodzi o probówkę do której dodajemy jodek potasu to juz nie mam pomysłu, domyślałem się ze kod powoduje fioletowe zabarwienie? Ale teraz w jaki sposób skoro jod jest najsłabszy z badanych fluorowców?
Nie potrafię sobie wyobrazić tych reakcji zachodzących z góry dziękuje za odpowiedz.

boffin13
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2014, o 22:13

Re: Zadanie z matury operon marzec 2016

Post autor: boffin13 »

W pierwszej chloroform będzie miał brunatne/pomarańczowe zabarwienie, bo brom nie wyprze chloru z soli, zostanie więc w roztworze i spowoduje zabarwienie chloroformu.
W probówce z KI brom wypiera jod z soli bo jest bardziej aktywny, jod w postaci I2 powoduje fioletowe zabarwienie chloroformu.
julcis0107
Posty: 33
Rejestracja: 29 sie 2016, o 14:50

Re: Zadanie z matury operon marzec 2016

Post autor: julcis0107 »

Dziękuje

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości