Matura rozszerzona z biologii i chemii.

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
maka05
Posty: 4
Rejestracja: 17 lis 2016, o 10:42

Matura rozszerzona z biologii i chemii.

Post autor: maka05 »

Cześć,
Witam wszystkich na forum.
W tym roku postanowiłam przystąpić do matury rozszerzonej z biologii i chemii. Myślę o tym już dość długo, aż w końcu się zdecydowałam, że chcę spróbować napisać przedmioty dodatkowe jeszcze raz. Przyznam, że jestem osobą, która lubi się uczyć, dokształcać. Wcześniej miałam okazję studiować kierunek chemiczny, ale to jednak nie było to co chciałam robić i nie szło mi mimo wszelkich starań dobrze. Dodatkowo zrozumiałam, że nie mam dobrego zdrowia żeby pracować w laboratorium. Aktualnie jestem na drugim roku technika farmaceutycznego i przygotowuje się też do tego egzaminu. Dodatkowo mam jeszcze drobną pracę. Wracając do technika to spodobała mi się praca przy sporządzaniu leków, interesuje mnie jakoś farmakologia, łacińskie nazwy. Zauważyłam, że lubię pomagać, moja mama jest z zawodu pielęgniarka i też miałam okazję trochę doświadczyć oraz zaczerpnąć medycznych informacji. Wracając do matury. Skupiam się jak na razie na osiągnięciu dobrych wyników. Jakoś nie lubię czegoś zakładać. Zaczęłam powtarzać materiał, szczególnie z biologii. Uczę się ze starszego vademecum. Powtórzyłam kilka rozdziałów, ale w momencie kiedy rozwiązuje zbiory zadań to odnoszę wrażenie, że powinnam tylko rozwiązywać zadania. Chciałabym żeby ktoś się podzielił doświadczeniami z takiego podwyższania wyników i jak wyglądały jego przygotowania ? Jakie książki polecacie? Wiem, że się dużo rozpisałam, ale chciałabym po porostu porozmawiać, a w swoim otoczeniu nie mam takich osób. A tutaj na forum widzę bardzo dużo wątków na ten temat.
celstomatologia2017
Posty: 121
Rejestracja: 26 wrz 2016, o 21:45

Re: Matura rozszerzona z biologii i chemii.

Post autor: celstomatologia2017 »

Cześć, ja po raz 3 podchodzę do biologii i chemii. Z biologi uzyskałem 78%, a z chemii 70%, liczę że w tym roku poprawie na tyle by dostać się na stome. Co do biologii, powiem Ci szczerze, że to jest loteria co dostaniesz. Widzę musisz mieć tylko na satysfakcjonującym poziomie. Nie ma co się przeuczać, uczyć się wszystkich cyklów dokładnie, czytać nie wiadomo jakie książki. Ja w swojej maturalnej karierze przeczytałem chyba wszystkie podręczniki i repetytoria jakie wyjdą. Poszerzałem wiedzę z ksiązek ponadmaturalnych takich jak Botanika, Campbell, jakieś biochemie. Efekt? 78%. Dlaczego nie więcej? Przez klucz odpowiedzi. Moje były dobre, ale nie wstrzeliwały się w klucz całkowicie, brakowało jakiejś pierdoły typu zamiast napisać usuwanie leków z komórek krwi, napisałem usuwanie leków z krwi. Punkt w dupę. Takie błędy stylistyczno-językowe znowu mnie pogrążyły. Dlatego w tym roku mam zamiar jedynie przeczytać jakieś repetytorium, a tak to rozwiązywać tylko i wyłącznie arkusze maturalne i analizować klucz odpowiedzi litertka po literce. Koniec z zarywaniem nocy na czytanie setek stron. Dobre repetytorium np. Zielone z WSIPU Zdasz to albo Operon Vademecum to nowsze i arkusze których jest pełno. Możesz przerobić również zbiór wydany przez CKE, znajdziesz go na stronie CKE właśnie. Tam są stricte maturalne zadania. Przy przerabianiu matur zwróć uwage szczególnie na majowe ale i czerwcowe.
Co do chemii. Tutaj powiem Ci tak: zadania,zadania i jeszcze raz zadania. Tutaj nie ma klucza który Ci coś uwzględni. Umiesz albo nie umiesz. Chemia jest z roku na rok coraz trudniejsza. Liczba zadań z matur 2015,2016 przeraża ale nic na to nie poradzimy. Co do chemii to polecam Ci dobrego korepetytora, najlepiej egzaminatora maturalnego. Teraz już prawie grudzień, więc będzie ciężko o taką osobe. Ale może kogoś znajdziesz. Ja w tym roku dopiero na taką osobę trafiłem i polecam gorąco. Prócz kosmicznej ilości zadań jaką musisz zrobić musisz także dużo wiedzieć z teorii, bo w tym roku bardzo dużo jej było. Do teorii mój egzaminator poleca podręczniki Rożak (trzy części) a ze zbiorów do zrobienia to koniecznie granatowy Pazdro(ta nowsza edycja) i zbiór Barbary Pac. Każde inne będą na plus oczywiście. No i wszystkie matury OKE Poznań (bo najtrudniejsze) CKE: majowe, czerwcowe, próbne. No chyba tyle. Warto też przejrzeć(jak masz czas) podręczniki do chemii organicznej McCurry-ego. Są na internecie w PDF. Stamtąd ogarnąć głównie reakcje charakterystyczne dla każdej grupy i mechanizmy. Są świetnie wytłumaczone bo widziałem i na pewno z tego skorzystam. Najpóźniej od stycznia powinnaś zacząć robić arkusze. Jeden dziennie z biologii i jeden z chemii. Jak się skończą to od nowa aż nie będziesz mieć samych 100% Przy sprawdzaniu sobie matur zawsze wczuj się w rolę egzaminatora który ma zły dzień, tzn. jak twoja odpowiedź nie będzie prawie idealna to daj sobie lepiej 0pkt. Serio. Ja zawsze sobie dawałem pół punktu i wynik miałem powyżej 88-90 i zaspokajałem sumienie. Nie rób tego. Oceniaj się rygorystyczniej bo przez to będziesz bardziej na to zwracać uwage w maju. Progi na lekarski i lek-dent w tym roku pięknie pospadały, pewnie się utrzymają za rok to pi razy oko po 82% powinno nam starczyć na studia. Mam nadzieje, że pomogłem. Jak coś to napisz priv. Jeśli mogę wiedzieć jaki jesteś rocznik? I czy dużo masz do poprawy?
Pozdrawiam
MagicDario
Posty: 3
Rejestracja: 24 paź 2016, o 16:49

Re: Matura rozszerzona z biologii i chemii.

Post autor: MagicDario »

Witam, też poprawiam i zaczynam mieć wrażenie, że wiedza wiedzą a czysty ludzki fart jest w tej chwili potrzebny. Podręcznik polecany do matury ( ten z nowej ery) potrafię prawie recytować z pamięci a z zadaniami mam kłopot, bo autor życzy sobie takiej, a nie innej, odpowiedzi. Moja oczywiście jest dobra, wnikliwa, wyjaśnia wszystko, aalee autor chiał cośtam. tak padam na połowie zadań. Błędów merytorycznych prawie nie robię. Także podsumowując: klucz i fart, pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość