Entalpia tworzenia a entalpia spalania

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Awatar użytkownika
asiazow
Posty: 12
Rejestracja: 18 wrz 2016, o 17:19

Entalpia tworzenia a entalpia spalania

Post autor: asiazow »

Wytłumaczy mi ktoś dokładnie różnicę między nimi? Kiedy mogę do zadań stosować wzór ▲H= Hproduktów - Hsubstratów, a kiedy nie? Zazwyczaj robię zadania na obliczanie entalpii takim sposobem, że przestawiam sobie reakcje, mnoże/dziele itd. ale tu pojawia się problem, bo nie w każdym zadaniu takie postępowanie się sprawdza. Czasem trzeba użyć tego powyższego wzoru, aby wynik był poprawny. Niech mnie ktoś oświeci, proszę. Męczę się sama z tą entalpią od rana i już zupełnie wszystko mi się miesza.
pesel

Re: Entalpia tworzenia a entalpia spalania

Post autor: pesel »

asiazow pisze:Zazwyczaj robię zadania na obliczanie entalpii takim sposobem, że przestawiam sobie reakcje, mnoże/dziele itd. ale tu pojawia się problem, bo nie w każdym zadaniu takie postępowanie się sprawdza.
Pokaż przykład gdzie ten sposób się nie sprawdza.
Awatar użytkownika
asiazow
Posty: 12
Rejestracja: 18 wrz 2016, o 17:19

Re: Entalpia tworzenia a entalpia spalania

Post autor: asiazow »

Rozumiem, że powinno zawsze się sprawdzać i robię coś źle?

Nie sprawdza mi się np. w takim zadaniu:
Oblicz standardową entalpię reakcji Al2O3 + 3SO3Al2(SO4)3 znając standardowe entalpie tworzenia:
1) 2Al + 3/2 O2Al2O3 deltaH = -1671kJ/mol
2) S + 3/2 O2SO3 deltaH = -395,5kJ/mol
3) 2Al + 3S + 6O2Al2(SO4)3 deltaH = -3437,4kJ/mol

Gdy podstawiam pod wzór, wychodzi poprawny wynik -579,5kJ, a gdy robię wspomnianym wyżej sposobem - wychodzi znacznie wyższy.
Jak powinno wyglądać prawidłowe rozwiązanie?
pesel

Re: Entalpia tworzenia a entalpia spalania

Post autor: pesel »

Przecież zwykły sposób działa: pierwsza *(-1), druga *(-3), trzecia *(1).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości