Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Polietylen
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2016, o 19:15

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Polietylen »

Margerit, ok dzięki za odp
a co myślisz o tej insercji w 48.3?
Margeritaaa
Posty: 49
Rejestracja: 23 wrz 2016, o 14:49

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Margeritaaa »

Polietylen, to nie mogła być insercja, bo insercja to wstawienie a tam liczba nukleotydów była taka sama z tego co pamiętam

Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Ernestoo »

Margerit pisze:Ernesto to złóżmy odwołanie :p

No ja chyba coś wyłuskam, żebym potem nie żałował, że nie próbowałem, a brakło 1 pkt. D
Polietylen pisze:Ja mam wątpliwości do 2 zadań.
W 17.3 nie powinno być fałsz?
Bo patrząc na tabele dwa pierwiastki (Fe i Pb) mają niższy współczynnik korzenie/osady denne niż współczynnik liście/korzenie. W takim razie więcej Fe i Pb będzie w liściach niż w korzeniach, tak?
Nie, można to wytłumaczyć, wyobraź sobie, że osady denne zawierają d każdego z metali śladowych. Wtedy pierwszy współczynnik to k/d= w1, gdzie k to zawartość w korzeniach, a w1 to wartość współczynnika.
Po przekształceniu k = d*w1. Drugi współczynnik wynosi: l/k = w2, czyli l/d*w1 = w2.
Stężenie w liściach l = d*w1*w2.
Stężenie w korzeniu k = d*w1.
Aby jakiekolwiek d*w1*w2d*w1, współczynnik w2 musiałby być większy od 1, bo po podzieleniu obustronnie na d*w1, w21.
Zaś jak widać w tabelce żaden drugi współczynnik nawet nie zbliża się do wartości 1.
Thisfer
Posty: 107
Rejestracja: 31 paź 2016, o 07:32

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Thisfer »

Widzę, że pod moją nieobecność pojawiły się dwie strony! O mamo, nie zajrzę do odpowiedzi, zresztą - chyba zaraz zniknę z forum, jeszcze kilka postów omawiających treść zadań i zacznę stresować się. XD

Radzę wysyłać odwołania wyobraźcie sobie - podobnie jak uczynił to Ernestoo - że zabrakło 1 punktu.

Margeritaaa
Posty: 49
Rejestracja: 23 wrz 2016, o 14:49

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Margeritaaa »

A co myślicie o tym zadaniu z sukulentem i sklerofitem? Moim zdaniem obie odpowiedzi są uzasadnione a załącznik do zadania w postaci przekroju liścia i nazwy łacińskiej mógł naprowadzić na oba te pojęcia. Zgadzam się, że bardziej prawdopodobne że jest to sklerofit ale sukulent też był możliwy chyba

Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Ernestoo »

Margerit pisze:A co myślicie o tym zadaniu z sukulentem i sklerofitem? Moim zdaniem obie odpowiedzi są uzasadnione a załącznik do zadania w postaci przekroju liścia i nazwy łacińskiej mógł naprowadzić na oba te pojęcia. Zgadzam się, że bardziej prawdopodobne że jest to sklerofit ale sukulent też był możliwy chyba

Wydaje mi się, że oleander to typowy przykład sklerofitu.
Thisfer
Posty: 107
Rejestracja: 31 paź 2016, o 07:32

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Thisfer »

Jeżeli dobrze pamiętam, w Vademecum 2015 Operonu oleander jest przedstawiony jako sklerofit. Pytanie, czy w pośpiechu na mojej karcie odpowiedzi nie została zapisana błędna odpowiedź? :)

Polietylen
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2016, o 19:15

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Polietylen »

Ernestoo, dzięki za wytłumaczenie!
Margerit, przepraszam, ale dalej coś mi nie pasuje
końcówka DNA: (.)TCTACTTA
mutant trzeci: (.)TAAGTAGA
czy to trzeba na nić komplementarną przepisać i dopiero odwrócić?
Margeritaaa
Posty: 49
Rejestracja: 23 wrz 2016, o 14:49

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Margeritaaa »

Polietylen, tak :p

Margeritaaa
Posty: 49
Rejestracja: 23 wrz 2016, o 14:49

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Margeritaaa »

No ja własnie ze szweykowskiej jakkolwiek sie to pisze uczylam sie w szkole ze to sklerofit ale na ob nie myslalam trzezwo i napisalam sukulent bo tez roslina stanowiska suchego a jak teraz poszperalam w necie to znalazlam zapisy ze gatunki oleandrów należą do sukulentów :p nie wiem co o tym myslec ale chyba zloze odwolanie o uznanie obu odpowiedzi

ubichinonek
Posty: 10
Rejestracja: 8 sty 2017, o 18:32

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: ubichinonek »

Ja bym się jednak zdecydowanie skłaniał do sklerofitów, bo aparaty szparkowe w zagłębieniach, gruba warstwa kutykuli i brak miękiszu wodnego świadczą bardziej o ograniczeniu transpiracji niż magazynowaniu wody.
Margeritaaa
Posty: 49
Rejestracja: 23 wrz 2016, o 14:49

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Margeritaaa »

Ubichinonek, zgadza się ale oleandry magazynują wodę w łodygach. Skłaniałabym się przez to w stronę sukulentów. Mimo że ich liście są typowe dla sklerofitów

Szalona Biolożka
Posty: 52
Rejestracja: 25 maja 2016, o 18:23

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Szalona Biolożka »

Widzicie, dali pytania typowo maturalne", co oznacza, że nawet jak mamy rację, to nie mamy racji, bo tu decyduje schemat lub tekst. Też co do niektórych mam wątpliwości i to duże. Powiedzcie mi tylko czy jak nie złożę odwołania, a ktoś inny złoży, to czy jak mi coś to zmienia, to oni zmienią wszystkim i pododają pkt czy każdy sobie rzepkę skrobie"? Na 1 nie składałam odwołań i ja nie wiem czy oni to weryfikują, powinni chyba.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości