Mechanika płynów - określenie ciśnienia w przekroju rury

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
spatka002
Posty: 15
Rejestracja: 5 sty 2015, o 14:53

Mechanika płynów - określenie ciśnienia w przekroju rury

Post autor: spatka002 »

Prooszę bardzo o pomoc w takim zadanku:

Pompa strażacka tłoczy wodę pod ciśnieniem 800 kPa. Wąż ma długość 40 m i średnicę wewnętrzną 50 mm, a jego wylot znajduje się 11 m nad osią pompy. Określić ciśnienie w przekroju wylotu węża, przyjmując ciśnienie otoczenia 100 kPa.
Odpowiedź powinna być 100 kPa.

Tak mi się wydaje, że trzeba by było zastosować równanie Darcy-Weisbacha, ale brakuje mi prędkości przepływu i nie wiem jak ją obliczyć. A poza tym nie wiem do czego potrzebna będzie wysokość 11 m . Czy to będzie potrzebne do równania delta p = p0+hqlg ?
Brdzo proszę o chociażby naprowadzenie lub podanie z jakich wzorów mam korzystać
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Mechanika płynów - określenie ciśnienia w przekroju rury

Post autor: Adax82 »

spatka002,
Należy skorzystać z równania Bernoulliego.
W równaniu Darcy-Weisbacha masz możliwość określenia strat związanych z samymi oporami przepływu ( tylko ) - a to za mało.
Podanie wysokości końcowej znajduje właśnie odbicie we wzorze Bernoulliego.
Ponadto: jak chciałabyś/chciałbyś określić współczynnik strat liniowych ( we wzorze Darcy-Weisbacha ) bez znajomości wydatku objętościowego wypływającej wody ? Współczynnik ten jest pewną funkcją liczby Reynoldsa, która jest funkcją prędkości przepływu. Chyba, że każą Ci tu założyć jakiś tam współczynnik strat liniowych, ale wtedy to tylko gdybanie".
spatka002
Posty: 15
Rejestracja: 5 sty 2015, o 14:53

Re: Mechanika płynów - określenie ciśnienia w przekroju rury

Post autor: spatka002 »

No dobrze równanie Bernoulliego czyli:
u2/2 + p1/gęstość + gz1 = u2/2 + p2/gęstość + gz2

Prędkość będzie taka sama więc i tak nam się skróci i możemy ją pominąć. A co z z1 mam wpisać 0 ?
A poza tym to po co mi jest potrzebna długość węża, średnica oraz ciśnienie przy wylocie skoro tego nie używam w równaniu ? Wydaje mi się, że równanie Bernoulliego to nie wszystko
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Mechanika płynów - określenie ciśnienia w przekroju rury

Post autor: Adax82 »

spatka002,
Odpowiem Ci na priv.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości