III rok lekarski

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
nature
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2014, o 09:11

III rok lekarski

Post autor: nature »

Hej,

jakie książki (lub inne materiały) przydadzą się na 3 rok w nowym wydaniu? Chodzi mi o:
1. Farmakologia z farmakologią zintegrowaną
2. Toksykologia
3. Diagnostyka laboratoryjna
4. Radiologia
5. Chirurgia
6. Medycyna nuklearna
7. Etyka lekarska
8. Choroby wewnętrzne
9. Pediatria
10. Onkologia
11. Rehabilitacja
12. Propedeutyka stomatologii

Chciałabym sobie już coś załatwiać, ale zupełnie nie wiem co jest potrzebne. Starsi koledzy ratujcie
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: jakie książki/materiały na 3 rok

Post autor: Agher »

z toksykologii widziałem że obcięli wam godziny więc na 100% wystarczą tylko wykłady + notatki.

z diagnostyki najnowsza Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej (Dembińska-Kmieć), a przede wszystkim notatki od rocznika wyżej. Asystenci często pytają o specyficzne rzeczy które niekoniecznie są w książce / rozpisce, także o różne nowinki itd. więc notatki są jak najbardziej wskazane.

z radiologii obowiązuje Pruszyński, polecam też znaleźć w miarę nowe wydanie.

z chirurgii to ciężko powiedzieć, bo nie wiadomo co będziecie mieli, na pewno warto się zaopatrzyć w pdf z Chirurgią Noszczyka i repetytoriami Noszczyka i Fibaka. Dużo zależy od tego gdzie się ma zajęcia i z kim. Czasami tylko słowo jaśnieoświeconego prowadzącego jest poprawne

medycyna nuklearna głównie robiło się na posłuchaniu na seminarkach, wiedzy z interny i przede wszystkim z giełdy. Jak będzie u was to nie mam pojęcia. Na pewno jak ktoś będzie chciał się czegoś nauczyć więcej niż same giełdy to na pewno Szczeklik i prezentacje z zakładu.

z onkologii na 99,9% będziecie mieli tylko wykłady i dwie seminarki, to bardziej takie wprowadzenie do tematu, uświadomienie i uzmysłowienie paru spraw. Nie ma zaliczenia. Prawdziwa onkologia jest później.

propedeutyka stomatologii - zaliczenie jest na obecność, też zajęcia tylko do posłuchania i zwrócenia uwagi na pewne rzeczy.

choroby wewnętrzne - Szczeklik i prezentacje, a do propedeutyki zależy z kim i gdzie się ma: przegląd od Orłowskiego, przez Tatonia po Batesa i Szczeklika. Najlepiej poczekać na zajęcia i zobaczyć sobie jaką wizję ma prowadzący zajęć. Co do prezentacji to większość klinik udostępnia slajdy, reszta na pewno będzie od rocznika wyżej.

Pediatria - Na pierwszy semestr to kalendarz szczepień, prezentacji i Propedeutyka Pediatrii Krawczyńskiego, na drugi semestr jakaś książka do badania się przyda, może być Badanie przedmiotowe i podmiotowe w pediatrii - Obuchowicz ale jest też dobry skrypt z WUMu bodajże, na chomikach powinien być pdf.

rehabilitacja i etyka lekarska są na VI roku w starym trybie więc nic nie mogę powiedzieć, bo sam się jeszcze tym nie interesowałem
nature
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2014, o 09:11

Re: jakie książki/materiały na 3 rok

Post autor: nature »

dzięki wielkie
nature
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2014, o 09:11

Re: jakie książki/materiały na 3 rok

Post autor: nature »

A może jeszcze ktoś coś powie o farmakologii? W co się zaopatrzyć?
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: jakie książki/materiały na 3 rok

Post autor: Agher »

Dd tego roku wchodzi farmakologia zintegrowana czyli połączenie zwykłej farmy z kliniczną, więc ciężko cokolwiek powiedzieć. Do tego nie wiadomo jakie w tym roku będą regulaminy, bo w tym zakładzie wszystko się zmienia jak w kalejdoskopie i każdy rocznik uczy się trochę inaczej i z czego innego. Ostatnio chyba najmodniejszy jest Korbut i Mutschler, a do klinicznej i recept to Szczeklik i antybiotykoterapia Dzierżanowskiej. Najlepiej poczekajcie na zajęcia to się dowiecie w ogóle jak to będzie wyglądało. Na początku prawdopodobnie i tak będzie receptura, tutaj zakład udostępni wam materiały (słownictwo łacińskie, odpowiednie przepisy) i przyda się  Receptura Nowaka i Brusa.
nature
Posty: 6
Rejestracja: 17 lip 2014, o 09:11

Re: jakie książki/materiały na 3 rok

Post autor: nature »

Dzięki Agher raz jeszcze.

A Mutschler lepiej kupić kompendium czy tego dużego? Ta sama wątpliwość nurtuje mnie jesli chodzi o Szczeklika: mały czy duży? A może oba? Niektórzy mówią, że jeszcze nie trzeba Szczeklika, żeby poczekać. Zastanawiam się co za różnica czy ma się wydanie 2014 czy kupi się na rok przed LEKiem 2016 (czy jakiś tam podobny rocznik)? Wydawałoby się, że ten zakupiony teraz powinien spokojnie wystarczyć do tego egzaminu. Poza tym już widzę, że na paru przedmiotach jest ten Szczeklik wymieniony jako ta podstawowa książka. Co robić?
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: jakie książki/materiały na 3 rok

Post autor: Agher »

myślę, że jeszcze Szczeklika nie potrzeba. Zależy co w ogóle na tej internie będziecie mieli, ale pewnie i tak na początek będzie badanie podmiotowe i przedmiotowe. Do tego mały Szczeklik jest online za darmo w razie czego. 2 lata nie robią dużej różnicy, jeżeli będzie się na bieżąco śledziło co się pozmieniało. Asystenci na zajęciach zawsze mówią o nowościach w wytycznych itd., ja polecam za to medycynę praktyczną. Zawsze wszystko jak na tacy podają - nowe zmiany, wytyczne, artykuły przeglądowe. Dobra sprawa.
Bonjour
Posty: 51
Rejestracja: 29 maja 2013, o 15:25

Re: III rok lekarski

Post autor: Bonjour »

Hej jako że pewna grupa ludzi już przebrnęła przez 3 rok, może chcielibyście odpowiedzieć na kilka pytań?
Wykłady: na które warto chodzić, a na które trzeba? Czy prowadzący wysyłają prezentacje?
Standardowe pytanie, czyli na które ćwiczenia trzeba przyjść przygotowanym?
I ogólne odczucia, da się przeżyć? Słyszałam, że 3 rok łatwiejszy od drugiego, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć

Z góry dzięki za odpowiedź i udanego ostatniego weekendu wakacji!
Awatar użytkownika
Ganc Pomada
Posty: 140
Rejestracja: 26 lip 2012, o 13:57

Re: III rok lekarski

Post autor: Ganc Pomada »

Co do ćwiczeń, trzeba być przygotowanym na farmę, diagno. Co do propedeutyk interny i pediatrii to zależy na kogo się trafi. Ogólnie warto się tego uczyć, bo badanie się po prostu przydaje O patomorfie i patofizjo to już wiecie sami. Na radio w pierwszym semestrze nie trzeba się uczyć. W drugim w zasadzie też
A wykłady. Hmm. Co do farmy to lepiej żeby zawsze była frekwencja na wykładach, poza tym jest lista, zwykle puszczana po sali, czasem podpisywana przy biurku.
Na internie jest lista, ale bez pilnowania. Na pediatrii list nie było, dodatkowo klinika wstawia na stronę pdf z wykładami. Z diagno jest kilku prowadzących i każdy podchodził inaczej do obecności, bywały listy, ale bez konsekwencji. Onkologia luz. Chirurgia też.
Na które warto chodzić? Onkologia jest prowadzona bardzo ciekawie wg mnie. Jak kogoś chirurgia interesuje to może coś skorzystać z wykładów.
Jeśli chodzi o 2 semestr, to mogę dodać, że trzeba chodzić na wykłady z alergologii, ponieważ czytane są wyrywkowo nazwiska z listy. Na toksykach jest lista. Zaliczenia z toksyków - trochę nauki jest, ale przy odrobinie szczęścia można trochę sobie pomóc Blok z pediatrii na 4 piętrze: są wejściówki, ale do przeżycia. Ćwiczenia z alergo: zależy na kogo się trafi, ogólnie przyjemny blok. Pulmony: ogólny rozgardiasz, bezstresowy blok. Rehabilitacja też luz. Tak samo etyka i prop. stomy.
Wrażenia? Nie było tak źle. Nauki jest sporo, ale do przeżycia. Wreszcie trochę kliniki i praktycznych rzeczy. Po dwóch latach przedmiotów teoretycznych to miła odmiana.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: III rok lekarski

Post autor: Alra »

Dopytam, może ktoś przypadkiem zajrzy - czy coś się zmieniło odnośnie II semestru? Rozumiem, że na propedeutykę stomy, rehabilitację, etykę, toksyki i medycynę nuklearną nie ogarniać żadnych książek? . Poza pediatrią na co jeszcze koniecznie trzeba umieć na bieżące ćwiczenia?
Awatar użytkownika
Ganc Pomada
Posty: 140
Rejestracja: 26 lip 2012, o 13:57

Re: III rok lekarski

Post autor: Ganc Pomada »

Tak, na te przedmioty nie trzeba książek. Do nuklearnej i tokso do zaliczenia jest sporo materiałów na dysku. Nie pamiętam dokładnie co dochodziło jeszcze w semestrze letnim na 3 roku, ale tak, na pewno na pediatrii są kartkówki. Na internie nie było.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości