Stopień utlenienia miedzi.

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Manwe
Posty: 128
Rejestracja: 2 kwie 2013, o 21:39

Stopień utlenienia miedzi.

Post autor: Manwe »

Cześć
Możecie mi powiedzieć skąd się bierze drugi elektron który oddaje miedź wchodząc na II stopień? Z podpowłoki d? W takim razie dlaczego tylko 1 a nie wszystkie 10? I ile właściwie elektronów walencyjnych maja pierwiastki bloku d?
Ja człowiek
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2017, o 17:05

Re: Stopień utlenienia miedzi.

Post autor: Ja człowiek »

Nie należy zakładać we wszystkich przypadkach korelacji ilości elektronów walencyjnych ze stopniami utlenienia (w szczególności jeśli chodzi o blok d). To, że elektrony są walencyjne to tylko oznacza, że znajdują się na zewnętrznej powłoce (i miedź ma tylko jeden na powłoce czwartej). Natomiast jeśli chodzi o tworzenie wiązań to jest to po prostu kwestia energii jonizacji gdzie ilość ta dla elektronu znajdującego się na czwartej powłoce jest stosunkowo o wiele mniejsza niż dla elektronu z trzeciej podpowłoki i następnego dla którego energia jonizacji jest powyżej takiej wartości, że oddziaływania między protonami a elektronami są na tyle duże, że praktycznie nie dochodzi do tworzenia wiązań z jego udziałem (sam wysnułem takie wnioski więc proszę o ewentualną krytykę). Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości