Wzory , wzory i jeszcze raz wzory

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Wzory , wzory i jeszcze raz wzory

Post autor: Biologis »

Wiadomo , że wyróżniamy 4 rodzaje wzorów strukturalnych
-kropkowy
-kreskowy
-kropkowo-kreskowy
-z klinem i biegunami
mam do was pytanie , bo ciągle mi się myli , jakie słowo musi być napisane w poleceniu by narysować każdy z tych wzorów? Np. napisz wzór elektronowy Lewisa to nie wiem czy chodzi o kreskowy czy kropkowy.

A jeśli chodzi o chemię organiczną to pisząc wzór półstrukturalny grup funkcyjnych np . karboksylowej to mam pisać CH2-COOH , czy CH2-C=O(na górze) -OH( na dole)
julcis0107
Posty: 33
Rejestracja: 29 sie 2016, o 14:50

Re: Wzory , wzory i jeszcze raz wzory

Post autor: julcis0107 »

Lewisa to taki z zaznaczeniem jonów i wolnych par elektronowych na atomach-czyli bardziej kreskowy
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Wzory , wzory i jeszcze raz wzory

Post autor: lukasz471 »

Biologis pisze:Wiadomo , że wyróżniamy 4 rodzaje wzorów strukturalnych
-kropkowy
-kreskowy
-kropkowo-kreskowy
-z klinem i biegunami
mam do was pytanie , bo ciągle mi się myli , jakie słowo musi być napisane w poleceniu by narysować każdy z tych wzorów? Np. napisz wzór elektronowy Lewisa to nie wiem czy chodzi o kreskowy czy kropkowy.

A jeśli chodzi o chemię organiczną to pisząc wzór półstrukturalny grup funkcyjnych np . karboksylowej to mam pisać CH2-COOH , czy CH2-C=O(na górze) -OH( na dole)
Wzory związków organicznych możesz malować zarówno w postaci CH2-COOH , czy CH2-C=O(na górze) -OH( na dole). Nie ma to większego znaczenia. Jeżeli chodzi o wzory strukturalne, to raczej w większości maturalnych zadań maluje się wzory kreskowe, czyli pary elektronowe oznaczamy jako kreskę. Jeżeli jednak namalujesz kropkowy to też nic się nie stanie. Jednakże lepiej to wygląda, jeżeli malujesz zawsze kreskowy. Kropkowy to taki trochę gimnazjalny.
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Wzory , wzory i jeszcze raz wzory

Post autor: Biologis »

Dzięki bardzo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości