Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

To samo w zbiorze Pazdro.

U Mizerskiego (Tablice chemiczne) pKHA=3.15, u Lautenschlagera (Nowoczesne kompendium .) pKHA=3.35.

Może temperatura (nieokreślona w zadaniu) . kto wie.
lukasz471 pisze:Słuchaj, założyłeś że stężenie równowagowe HA jest w przybliżeniu równe HA początkowemu. Powiedz Pesel, kiedy tak można zakładać?
Takie samo kryterium jak przy Ostwaldzie.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

W sytuacji, gdy mamy do uzgodnienia redoxa w środowisku obojętnym, np. MnO4- i NO2-, to jesli mamy napisać równanie utleniania i redukcji (zapis jonowo-elektronowy), to jaki jon wziąć do równowagi ładunku: H+ czy OH-? Tak teraz pomyslałem, ze jeśli np. NO2- pochodzi od KNO2, to wypadałoby OH- ze względu na hydrolizę, ale spotykałem się też z H+, więc sam nie wiem.

Jeszcze jedno pytanie - skąd wiązania jonowe między resztami aminokwasowymi w strukturze III rzędowej białek?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Larsonik pisze:W sytuacji, gdy mamy do uzgodnienia redoxa w środowisku obojętnym, np. MnO4- i NO2-, to jesli mamy napisać równanie utleniania i redukcji (zapis jonowo-elektronowy), to jaki jon wziąć do równowagi ładunku: H+ czy OH-? Tak teraz pomyslałem, ze jeśli np. NO2- pochodzi od KNO2, to wypadałoby OH- ze względu na hydrolizę, ale spotykałem się też z H+, więc sam nie wiem.

Jeszcze jedno pytanie - skąd wiązania jonowe między resztami aminokwasowymi w strukturze III rzędowej białek?
Musicie wiedzieć jak wygląda reakcja KMNO4 w zależności od środowiska. W środowisku kwasowym i zasadowym jako produkt uboczny powstaje woda. Natomiast w środowisku obojętnym powstaje (co ciekawe) zasada, np:
KMNO4 + KNO2 + H20 = MnO2 + KNO3 + KOH
Tak więc do bilansu bierzesz jony OH- i wodę
Czyli tutaj powstaje zasada więc bierzemy jony OH-. Jeżeli natomiast weźmiesz jony H+ to też nie jest to błąd. Bo jony H+ i tak się skrócą ostatecznie, ale nie ma to sensu merytorycznego.
Jeżeli natomiast w reakcji nie ma w ogóle środowiska, to możesz sam sobie je stworzyć i wtedy jest wolna wola. Możesz dać jony H+ i wodę lub jony OH- i wodę. Jednakże zazwyczaj wychodzi lepiej i łatwiej jeżeli weźmie się jony H+ i wodę.

Co do drugiego pytania. Wiązania jonowe w białkach powstają np wtedy, gdy w białku występują aminokwasy zawierające kilka grup COOH lub kilka grup NH2. I wtedy one mogą występować w formie zjonizowanej i tworzyć wiązania jonowe.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

Dzięki za odpowiedź!

Przeprowadzono reakcję 1-chloropropanu z 2-chloropropanem wraz z sodem zmieszanych ze sobą w stosunku 1:4. Oblicz stosunki molowe produktów organicznych w mieszaninie poreakcyjnej, zakładając, że wydajnosci wynosi 100% i entalpia reakcji jest taka sama.

A to jak ugryźć?
Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Nojestem »

Larsonik pisze:Dzięki za odpowiedź!

Przeprowadzono reakcję 1-chloropropanu z 2-chloropropanem wraz z sodem zmieszanych ze sobą w stosunku 1:4. Oblicz stosunki molowe produktów organicznych w mieszaninie poreakcyjnej, zakładając, że wydajnosci wynosi 100% i entalpia reakcji jest taka sama.

A to jak ugryźć?
Przyjmij sobie, ze jest 1 mol tej mieszaniny
lukasz471 pisze:zmieszanych ze sobą w stosunku 1:4
Ale w jakim molowym,masowym?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Nojestem pisze:Ale w jakim molowym,masowym?
Dobre!
Girzec
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2017, o 17:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Girzec »

zadanie Witowskiego: Estry,podobnie jak aldehydy i ketony, wykazują również słabe właściwości kwasowe. Gdy ester zawierający atom wodory w położeniu alfa zostanie poddany działaniu zasady, zachodzi wówczas odwracalna reakcja kondensacji. Taka reakcja między dwoma cząsteczkami związków karbonylowych-estrami nazywa się kondensacją Claisena. Uproszczeony schemat kondensacji Claisena przedstawiono poniżej:
R1-CH2-COO-R2 + R3-CH2-COO-R4 NAOH R1-CH2-CO-CH(R3)-COO-R2 + R4-OH
1. Przeprowadzono reakcję kondensacji Claisena biegnącą według powyższego schematu. Jednym z użytych estrów był benzoesanetylu. Otrzymane produkty miały następujące wzory półstrukturalne:
C6H5CH2-CO-CH2-COO-CH2CH3
CH3CH2OH
Podaj nazwę systematyczną drugieho estru użytegodo kondensacji
ODPOWIEDZ:etanian etylu- dlaczego?
Jak dla mnie R3=H R4=CH3CH2 , więc ester R3COOR4 = HCOOCH2CH3 - metanian etylu

2.Do reakcji kondensacji Claisena użyto propanianuetylu. Jednym z dwóch produktów był etanol . Podaj wzór drugiego produktu
ODPOWIEDZ: CH3CH2COCH(CH3)COOCH2CH3 -dlaczego tak?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Girzec pisze:R1-CH2-COO-R2 + R3-CH2-COO-R4 NAOH R1-CH2-CO-CH(R3)-COO-R2 + R4-OH
Girzec pisze:Jak dla mnie R3=H R4=CH3CH2 , więc ester R3-CH2-COOR4 = H-CH2-COOCH2CH3 - m. etanian etylu
Girzec
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2017, o 17:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Girzec »

przeoczyłam CH2. dzieki bardzo
oleczka99
Posty: 7
Rejestracja: 4 lis 2016, o 15:36

Re: Problematyczne zadania

Post autor: oleczka99 »

Takie zadanko abc :
Która z pochodnych benzenu zawiera wyłącznie związki bardziej podatne na substytucję elektrofilową od benzenu
a) nitrobenzen, aldehyd benzoesowy, kwas benzoesowy
b) etylobenzen, bromobenzen, kwas benzoesowy
c) 1,4-dinitrobenzen, 1,4-dietylobenzen, 1,4-dibromobenzen
d) fenol, anilina, benzeno-1,3-diol

od czego to zależy?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

oleczka99 pisze:Która z pochodnych benzenu zawiera wyłącznie związki
Że co?
oleczka99
Posty: 7
Rejestracja: 4 lis 2016, o 15:36

Re: Problematyczne zadania

Post autor: oleczka99 »

w czym problem?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Pesel jest chemikiem, ale przede wszystkim Polakiem. Stylistyka tego zdania łagodnie mówiąc nie zachwyca.
Poczytaj o podstawnikach I i II rodzaju. O ich aktywującym i dezaktywującym potencjale.
A wtedy wszystko stanie się jasne.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości