Wtórne tkanki stałe

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Edziaaaaaa
Posty: 59
Rejestracja: 19 kwie 2017, o 19:06

Wtórne tkanki stałe

Post autor: Edziaaaaaa »

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum, z góry przepraszam, jeśli zakładam wątek w złym miejscu.
Zastanawiam się jak powstają tkanki takie jak np. twardzica. Czy jej komórki powstają ze zwarcicy, której komórki uległy apoptozie i zredukował się ich protoplast? Bo teoretycznie to wiem, że np. korek powstaje z fellogenu, a drewno z kambium (ale to chyba tylko wtórne, bo też nie wiem skąd się bierze pierwotne), ale nigdzie w vademecum nie mam nic o tym jak powstaje twardzica.
Czy może dzięki merystemom wtórnym? Ale jeśli tak to nadal nie wiem jak zmienią się ich komórki.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Skąd się biorą wtórne tkanki stałe?

Post autor: AnnaWP »

Powstaje z merystemu pierwotnego w przyroście pierwotnym. Czyli pochodne merystemu pierwotnego różnicują w różne tkanki pierwotne, w tym sklerenchymę. Nie, sklerenchyma nie powstaje z kolenchymy, to niezależnie występujące tkanki.
Edziaaaaaa
Posty: 59
Rejestracja: 19 kwie 2017, o 19:06

Re: Skąd się biorą wtórne tkanki stałe?

Post autor: Edziaaaaaa »

Dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości