Zadanie z iloczynu rozpuszczalności (uzepełnić tabelkę)

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Camillus25
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2017, o 14:19

Zadanie z iloczynu rozpuszczalności (uzepełnić tabelkę)

Post autor: Camillus25 »

Co powinno być wpisane w postrzególne miejsca tabelki ? Proszę o odpowiedź i wyjaśnienie dlaczego ten iloczyn rozpuszczalności, a nie ten drugi ?
Załączniki
Bez tytułu.png
pesel

Re: Zadanie z iloczynu rozpuszczalności (uzepełnić tabelkę)

Post autor: pesel »

Ir AgCl=[Ag+][Br-].

Ze zbioru, który nosi walory doskonałego, jak się domyślam?
Camillus25
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2017, o 14:19

Re: Zadanie z iloczynu rozpuszczalności (uzepełnić tabelkę)

Post autor: Camillus25 »

pesel pisze:Ir AgCl=[Ag+][Br-].

Ze zbioru, który nosi walory doskonałego, jak się domyślam?
Dokładnie. Nawet nie zauważyłem
pesel

Re: Zadanie z iloczynu rozpuszczalności (uzepełnić tabelkę)

Post autor: pesel »

Camillus25 pisze:Co powinno być wpisane w postrzególne miejsca tabelki ? Proszę o odpowiedź i wyjaśnienie dlaczego ten iloczyn rozpuszczalności, a nie ten drugi ?
Wcale nie chodzi o żaden iloczyn rozpuszczalności jak napisałeś w temacie. Jest napisane albo "Wartość iloczynu stężeń jonów" albo w poleceniu przed tabelką coś zupełnie innego, "wartości stężeń jonów". Nie wiem o co chodzi ale co szkodzi aby się "podomyślać". Jeden z iloczynów stężeń jonów jest mniejszy od podanego iloczynu rozpuszczalności. To może być sytuacja po dolaniu wody (zauważ, że z wodą nie wprowadzamy jonów. Prawie.). Cały osad się rozpuścił, roztwór stał się nienasycony no i iloczyn stężeń jonów", [Ag+][Br-]<Ir. Drugi przypadek jest taki, że iloczyn stężeń jonów jest większy od iloczynu rozpuszczalności. To musi być ten drugi przypadek czyli sytuacja po wprowadzeniu AgNO3. No i tyle go dodali, że iloczyn stężeń jonów", [Ag+][Br-][NO3-]Ir. Tutaj oczywiście wytrąciła się dodatkowa porcja osadu i łatwo wyliczyć [NO3-]. Jakieś 750 mol/dm3. Całkiem sporo, spodziewam się, że nie da się rozpuścić ponad 100kg AgNO3 w litrze wody. Swoją drogą w obu roztworach zachowany był także iloczyn jonowy wody więc spokojnie można było oba iloczyny stężeń jonów pomnożyć przez 10-14.
Zadanie wydaje się być bardzo ciekawe i twórcze tylko nie wiem czy je dobrze zinterpretowałem. Z chęcią poznałbym inne spojrzenie na to zadanie.
Camillus25
Posty: 9
Rejestracja: 10 mar 2017, o 14:19

Re: Zadanie z iloczynu rozpuszczalności (uzepełnić tabelkę)

Post autor: Camillus25 »

Dziękuję za rozjaśnienie mi tego zadania
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości