Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
DonWersalos
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2016, o 00:44

Re: Problematyczne zadania

Post autor: DonWersalos »

Witam. Mam pytanie dotyczące równania redukcji tego redoksu:
MoS2 + Na2CO3 + O2Na2MoO4 + Na2SO4 + CO2
R: 3O2 + 2CO3(2-) + 16H(+) + 12e2CO2 + 8H2O
Wtedy wychodzą dobre współczynniki:
2MoS2 + 6Na2CO3 + 9O22Na2MoO4 + 4Na2SO4 + 6CO2
Dlaczego równanie redukcji nie może być zapisane w ten sposób:
O2 + CO3(2-) + 4e- + 6H(+) CO2 + 3H2O
Niby się uzgodniło wszystko, ale potem po wymnożeniu nie zgadzają się współczynniki i zostaje H+ i woda, której nie było w reakcji ?
Girzec
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2017, o 17:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Girzec »

Zadanko: podczas spalania 1.28g pewnej substancji organicznej, zawierającej wegiel, wodór i tlen powstało 1.76g CO2 i 1.44g H2O. Wyprowadź uproszczony wzór tej substancji.
Wyszło mi CH4O. Proszę o weryfikację

pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

DonWersalos pisze:R: 3O2 + 2CO3(2-) + 16H(+) + 12e2CO2 + 8H2O
DonWersalos pisze:O2 + CO3(2-) + 4e- + 6H(+) CO2 + 3H2O
Oba te równania to de facto dwa niezależne równania, z których tylko jedno jest redoksem:

O2 + 4H+ + 4e 2H2O

CO32- + 2H+ CO2 + H2O

W pierwszej wersji pierwsze równanie pomnożyłeś przez 3, a drugie przez 2. W drugiej wersji oba pomnożyłeś przez 1. Drugie możesz mnożyć przez dowolne liczby (np. osiem albo milion), dodać do pierwszego, a i tak liczba elektronów w równaniu połówkowym się nie zmieni.

Moim zdaniem niepotrzebnie wplotłeś to co nie jest redoksem do równania połówkowego stąd te problemy.
Ostatnio zmieniony 1 maja 2017, o 15:30 przez pesel, łącznie zmieniany 1 raz.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Girzec pisze:Zadanko: podczas spalania 1.28g pewnej substancji organicznej, zawierającej wegiel, wodór i tlen powstało 1.76g CO2 i 1.44g H2O. Wyprowadź uproszczony wzór tej substancji. Wyszło mi CH4O. Proszę o weryfikację
mC=1.76*12/44=0.48g

mH=1.44*2/18=0.16g

mO=1.28-0.16-0.48=0.64g

CxHyOz

x:y:z=(0.48/12):(0.16/1):(0.64/16)=1:4:1

CH4O
Girzec
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2017, o 17:33

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Girzec »

Super, dzięki

Awatar użytkownika
Liam
Posty: 201
Rejestracja: 27 lis 2009, o 15:24

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Liam »

Dlaczego moje rozwiązanie nie jest poprawne? Czy taka wersja byłaby uznana przez egzaminatora OKE? Przecież zarówno wodorotlenek jak i kwas to substancje słabo rozpuszczalne, dodatkowo w zadaniu proszą o podanie formy jonowej, a nie jonowej skróconej.
Załączniki
Untitled.png
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Cappy »

Liam, Powinno być: 3Ca2+ + 6OH- + 2H3PO4 Ca3(PO4)2 + 6H2O

Fakt, Ca(OH)2 jest słabo rozpuszczalny, ale jest zasadą, dysocjuje wszystko co się rozpuści .
moso
Posty: 29
Rejestracja: 15 lis 2013, o 17:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: moso »

Mamy reakcje (NH4)2SO4 + NaOH i mamy napisać ją w formie jonowej skróconej i udowodnić że wydzieli się gaz:
ja napisałem to tak: NH4+ + OH- NH3 + H2O


Odpowiedź z klucza:
Równanie reakcji w probówce I:
2NH4 + 2OH → 2NH3 · H2O
lub 2NH4+2OH → 2(NH3 · H2O)


Czy mój zapis jest poprawny? przecież bardziej wskazuje na to, że ulatnia się gaz
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

moso pisze:Czy mój zapis jest poprawny? przecież bardziej wskazuje na to, że ulatnia się gaz
Ktoś już na to zwrócił uwagę odnośnie zadania z arkusza OKE Poznań. Twój zapis wydaje się właściwszy.
boffin13
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2014, o 22:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: boffin13 »

Wg odpowiedzi można zastosować czerwień fenolową i fenoloftaleinę, dlaczego fenoloftaleinę? (zakres zmian barwy 8,3-10,0)
1) Czy środek pionowej linii na wykresie miareczkowania to punkt końcowy miareczkowania i wtedy oznaczamy fenoloftaleiną właśnie punkt końcowy?
2) Czy punkt przed gwałtownym skokiem pH (tuż przed pionową linią) to punkt równoważnikowy (czyli tam gdzie kwas i zasada przereagowały ilościowo)? - upewniam się czy dobrze myślę
Załączniki
maturita.JPG
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

PR odpowiada ta kropka przy pH=8 (jakieś 21 ml titranta). W PR masz roztwór octanu sodu (hydroliza, odczyn zasadowy). Fenoloftaleina dlatego, że jej zakres zmiany barwy mieści się w skoku krzywej miareczkowania. PK miareczkowania to taki punkt gdzie dobrane środki detekcji dadzą sygnał aby zakończyć dozowanie titranta. Byłoby miło gdyby PK leżał blisko PR (blisko na osi x, niekoniecznie na osi y - byle w skoku krzywej).
boffin13
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2014, o 22:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: boffin13 »

pesel pisze:PR odpowiada ta kropka przy pH=8 (jakieś 21 ml titranta). W PR masz roztwór octanu sodu (hydroliza, odczyn zasadowy). Fenoloftaleina dlatego, że jej zakres zmiany barwy mieści się w skoku krzywej miareczkowania. PK miareczkowania to taki punkt gdzie dobrane środki detekcji dadzą sygnał aby zakończyć dozowanie titranta. Byłoby miło gdyby PK leżał blisko PR (blisko na osi x, niekoniecznie na osi y - byle w skoku krzywej).
Dziękuję! Czyli, jeszcze gwoli upewnienia, wskaźniki do miareczkowania dobieram wg skoku wartości pH, czyli żeby zmiana barwy wskaźnika mieściła się w pH od początku do końca tej pionowej linii?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Skok krzywej miareczkowania (ten prawie pionowy odcinek na krzywej miareczkowania, w którym zawarty jest PR) jest to zakres pH od zmiareczkowania 99.9% do zmiereczkowania 100.1% (jeżeli PR odpowiadało np. 25 ml titranta, to skok jest od 24.975 ml titranta do 25.025 ml titranta). Jak zakres zmiany barwy wskaźnika mieści się w skoku krzywej miareczkowania to PK też jest zawarty w skoku krzywej i PK będzie bliziutko PR.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości