Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Biologis »

A więc nadszedł ten wyjątkowy moment , jakie są wasze wrażenia ? Zaczynamy od zadania 1.1 jakie wiązania chemiczne mieliście ? Bo ja wodorowe i kowalencyjne.
ChristianY2J
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 17:59

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: ChristianY2J »

Jak dla mnie to drugie to na 100% mostek disiarczkowy. A z tym wzorem zębowym myślicie że 2102 uznają?
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Biologis »

Mam również 2102 i to jest dobrze bo tak ciocia Wikipedia mówi

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Z%C4%99by_cz%C5%82owieka
A jakie są 2 widoczne cechy zęba trzonowego? , bo ja mam , że ma grube szkliwo i dużą koronę ale to chyba źle
ChristianY2J
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 17:59

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: ChristianY2J »

Ja dałem że dużą powierzchnię co zwiększa powierzchnię rozcierania pokarmu, i płaskie wymiary chroniące przed ścieraniem xd Ale na 100% dałem źle.
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Jak wyjaśniliście 2.3, bo mi wydaje się że to jest fałszywe, bo chodzi o różną długość komórek, a nie o intensywność podziałów. To tak w skrócie
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Biologis »

2.3 to mam zbyt dziwną odpowiedź by się chwalić , ale z tego co wiem to większość ludzi potwierdza wersję , że tam jest zdanie fałszywe bo komórki hipokotylu ulegają wydłużeniu a nie podziałom i ta odpowiedź wydaję się najbardziej poprawna.

A jak wyjaśniliście w zadaniu 1.2 jak struktura przestrzenna białka warunkuje jego funkcję enzymatyczną?
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Biologis »

A myślicie że w zadaniu 1.1 zaliczą mi zamiast mostek disiarczkowy , wiązanie kowalencyjnę? Bo w pytaniu było Podaj nazwy wiązań chemicznych tam gdzie mostki siarczkowe napisałam wiązanie kowalencyjne a myślałam nad mostkami ale przymiotnik chemicznych sugerował mi , że w chemii nie ma takiego wiązania i jak mostek disiarczkowy.
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Biologis pisze:A jak wyjaśniliście w zadaniu 1.2 jak struktura przestrzenna białka warunkuje jego funkcję enzymatyczną?
Enzym przyłącza substrat zmieniając swoją konformację i po przekształceniu w produkt, uwalnia go i powraca do poprzedniej struktury. Możliwość zmiany konformacji przez enzym warunkuje funkcje katalityczna.

Pewnie to jest źle, bo nie byłam pewna jak to do końca sprecyzować. Niby wiedziałam o co chodzi, ale jednak miałam trudność w napisaniu tego i pewnie okaże się, że czegoś istotnego nie napisałam
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Biologis pisze:A myślicie że w zadaniu 1.1 zaliczą mi zamiast mostek disiarczkowy , wiązanie kowalencyjnę? Bo w pytaniu było Podaj nazwy wiązań chemicznych tam gdzie mostki siarczkowe napisałam wiązanie kowalencyjne a myślałam nad mostkami ale przymiotnik chemicznych sugerował mi , że w chemii nie ma takiego wiązania i jak mostek disiarczkowy.
Wydaje mi się, że nie zaliczą bo spotkałam się już z podobnym zadaniem na jakiejś maturze i w odpowiedziach było podane tylko mostek disiarczkowy czy tam dwusiarczkowy
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Larsonik »

W gruncie rzeczy fałszywe nie jest, bo w końcu jest to wiązanie kowalencyjne i to nawet niespolaryzowane . Ale na gruncie biologii zawsze się mówi o mostkach disiarczkowych.

Jeśli chodzi o 2.3 to wydaje mi się, ze treść zadania nawet sugeruje, ze to chodzi o wydłużanie się komórek, zatem fałszywe. BTW nie ma co się sugerować odpowiedziami z interii itp., tam twierdzą, że w tkance kostnej nie ma naczyń krwionośnych.
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Larsonik pisze:BTW nie ma co się sugerować odpowiedziami z interii itp., tam twierdzą, że w tkance kostnej nie ma naczyń krwionośnych.
No tak, interia również napisała w zadaniu 5.2, że jest to reakcja kataboliczna (hahahha) a dlaczego to sobie sami zobaczcie, bo mi się nie chce przepisywać
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Larsonik »

W treści zadania drugiego wyraźnie jest:
[.]wpływ światła na wzrost wydłużeniowy komórek hipokotyla tych siewek.
Słowo komórek bardzo mocno sugeruje, ze to nie o podziały chodzi. Zresztą spowodowane to jest prawdopodobnie wyższym stężeniem auksyn, które nie stymulują podziałów komórek tylko elongację komórek właśnie.

3.1

3 zdanie, co daliście? Ja dałem fałsz, bo mi moja nauczycielka od biologii od 3 lat wpaja, że ATP jest nietrwały i się go nie gromadzi. Ale tak naprawdę, to nie wiem. Według mnie tego ze schematu nie dało się wywnioskować, a tym bardziej w podręczniku nie było o tym mowy.
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Biologis »

Wydaje mi się, że nie zaliczą bo spotkałam się już z podobnym zadaniem na jakiejś maturze i w odpowiedziach było podane tylko mostek disiarczkowy czy tam dwusiarczkowy
I całą poprawa matury poszła się je***.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości