Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

ophthalbio pisze:W wyniku emisji cząstki β- z jądra radioizotopu I powstało jądro ołowiu 210 Pb,.
To ołów-210 powstał z I, a nie I z ołowiu-210
ophthalbio
Posty: 4
Rejestracja: 9 maja 2017, o 18:21

Re: Problematyczne zadania

Post autor: ophthalbio »

A no tak dziękuję! Czytanie z uwagą jeszcze do końca życia chyba będę musiała ćwiczyć.

ophthalbio pisze:Niby prosta rzecz ale nie mogę wpaść na rozwiązania
Czy ktoś może mi powiedzieć
1. czemu fałszem jest, że próbka butenu zawiera większą masę węgla niż eten?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Chodzi o próbki o tej samej masie? Bo zawierają tyle samo węgla. We wszystkich alkenach stosunek węgla do wodoru jest taki sam, wszak CnH2n == (CH2)n
boffin13
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2014, o 22:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: boffin13 »

Jak to jest z kompleksami które tworzą alkohole wielowodorotlenowe? Wg definicji maturalnej musi być kilka grup OH przy sąsiednich atomach węgla
W zadaniu z arkuszy OE Pazdro (zdjęcie) pirydoksyna tworzy szafirowy kompleks z Cu(OH)2, chociaż grupy nie są przy sąsiednich atomach węgla. Jest błąd w zadaniu czy definicja jest niepełna?

Załączniki
14-23-44-pirydo.GIF
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Cu(OH)2 tworzy zazwyczaj kompleksy ze związkami, które przy sąsiednich węglach posiadają grupy OH, ale nie tylko. Cu(OH)2 tworzy również kompelksy z a-aminokwasami, gdyż one posiadają przy sąsiednich weglach grupę NH2 i grupę COOH. I to maturę trzeba wiedzieć. Powstaje kompleks o barwie szafirowej(podobnie jak dla dioli) Chodzi o to, że odległość między ugrupowaniami tworzącymi kompeksy z Cu(OH)2 nie może być za duża. Popatrz na pirydoksynę. Ona niby nie ma przy sąsiednich węglach grup OH, ale węgle od których odchodzą grupy OH są przy sąsiednich węglach. Tak więc ta odległość przypomina odległość przy normalnych diolach. Tak czy siak o tym na maturze wiedzieć nie musisz.
boffin13
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2014, o 22:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: boffin13 »

Bardzo dziękuję! Tak też sądziłam że ta sztampowa definicja maturalna nie ujmuje wszystkiego.
boffin13
Posty: 57
Rejestracja: 28 lip 2014, o 22:13

Re: Problematyczne zadania

Post autor: boffin13 »

Zadanie z matury WSiP 2016, marzec:

"Wartość entalpii delta H = -1260 kJ/mol zapisana przy równaniu dotyczy molowej interpretacji równiania procesu przebiegającego pod stałym ciśnieniem, gdy temperatura końcowa produktów była [1] wyższa niż/niższa niż/taka sama jak temperatura początkowa substratów i oznacza, że reakcja jest [2] egzotermiczna/endotermiczna.

W [2] wg klucza jest egzotermiczna z czym się absolutnie zgodzę, ale w [1] jest taka sama jak O.o O co chodzi? Błąd w kluczu czy to mi coś umyka? Zawsze myślałam że przy egzotermicznej produkty mają niższą energię niż substraty.

I drugie, randomowe: jeśli trzeba uporządkować jony i cząsteczki w roztworze np. H3PO4, to gdzie wciskam cząsteczki H3PO4? Zaraz po jonie H2PO4- (bo potem stopnie dysocjacji są bardzo małe) czy dalej?
Przykładowy szereg wg mojego rozumowania w kolejności od największego do najmniejszego stężenia:
[H+][H2PO4(-)][H3PO4][HPO4(2-)][PO4(3-)][OH-]
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

Jeśli rozpuszczamy hydrat w wodzie, a następnie go krystalizujemy, to wykrystalizujemy z powrotem hydrat czy sól bezwodną?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Hydrat. Ale oczywiście można tak wykombinować, że rozpuścimy n-wodny, a wykrystalizujemy k-wodny.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

boffin13 pisze:W [2] wg klucza jest egzotermiczna z czym się absolutnie zgodzę, ale w [1] jest taka sama jak O.o O co chodzi? Błąd w kluczu czy to mi coś umyka? Zawsze myślałam że przy egzotermicznej produkty mają niższą energię niż substraty.
Jest taka sama. Wyobraź sobie, że produktu ogrzały się do 1000K. Jesteś otoczeniem i odbierasz ciepło z układu. Czy tyle samo ciepła odbierzesz jak temperatura układu spadnie do 800K, 500K, 400K i jak spadnie do temperatury otoczenia? Te 1269kJ oznacza, że jak temperatura produktów jest taka sama jak temperatura początkowa substratów (w domyśle równa temperaturze otoczenia) to otoczenie wzięło sobie 1269kJ. Jeżeli by temperatura układu wynosiłaby np. 500K to nie uzbierałoby się te 1269kJ.
boffin13 pisze:I trzeba uporządkować jony i cząsteczki w roztworze np. H3PO4, to gdzie wciskam cząsteczki H3PO4? Zaraz po jonie H2PO4- (bo potem stopnie dysocjacji są bardzo małe) czy dalej?
Przykładowy szereg wg mojego rozumowania w kolejności od największego do najmniejszego stężenia:
[H+][H2PO4(-)][H3PO4][HPO4(2-)][PO4(3-)][OH-]
Trzeba znać stałe równowagi i stężenie H3PO4 i próbować to liczyć/szacować. A jak nie to do wróżki. BTW, ja bym dał [H2O] jako największe chyba, że roztwór był ekstremalnie stężony.
moso
Posty: 29
Rejestracja: 15 lis 2013, o 17:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: moso »

witajcie, ktoś wyjaśni dlaczego ta reakcja jest endo? myślałem, że skoro temperatura mieszaniny się obniżyła to energia została przekazana do układu i będzie egzo a tu jednak nie do końca
Do wodnego roztworu kwasu cytrynowego dodano nadmiar wodnego roztworu
wodorowęglanu sodu NaHCO3. Stwierdzono, że temperatura mieszaniny poreakcyjnej jest
znacznie niższa niż temperatura roztworów przed ich zmieszaniem. Zaobserwowano także
wydzielanie bezbarwnego gazu.
a) Spośród podanych zależności wybierz i podkreśl tę, która jest prawdziwa dla entalpii
procesu dokonującego się w opisanym doświadczeniu.
¨Hlt 0 ¨H = 0 ¨H0
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

To co się musi stać aby temperatura układu była taka sama jak przed zmieszaniem? Układ pobierze ciepło z otoczenia czy też odda do otoczenia?
moso
Posty: 29
Rejestracja: 15 lis 2013, o 17:34

Re: Problematyczne zadania

Post autor: moso »

racja pobierze, czyli endo się zgadza, dobrze ze teraz o to zapytałem

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 9 gości