jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp...

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
yecur
Posty: 389
Rejestracja: 2 cze 2010, o 09:02

jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp...

Post autor: yecur »

Kod: Zaznacz cały

se.pl/galerie/193696/615379/7/
jaka odp dalibyscie w 9,2 zad?Slyszalem mase rozbieznych odpowiedzie
pesel

Re: jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp..

Post autor: pesel »

Moja wersja:

1. I, II, III

2. I, IV

yecur
Posty: 389
Rejestracja: 2 cze 2010, o 09:02

Re: jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp..

Post autor: yecur »

a czy czasem nadmiar pary wodnej nie zwieksza nam szybkości reakcji?przeciez stężenie pary wtedy rosnie bo reaktor ma okreslona pojemność?
yecur
Posty: 389
Rejestracja: 2 cze 2010, o 09:02

Re: jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp..

Post autor: yecur »

a 2 sprawa to jak mamy nadmiar pary to skad mamy wiedzieć gdzie jest więcej oli gazow ?wśród prod czy wśród substratow?
pesel

Re: jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp..

Post autor: pesel »

yecur pisze:a czy czasem nadmiar pary wodnej nie zwieksza nam szybkości reakcji?przeciez stężenie pary wtedy rosnie bo reaktor ma okreslona pojemność?
A niby dlaczego? Po pierwsze nie znasz równania kinetycznego, po drugie jak przy stałym ciśnieniu zmieniasz proporcje gazów to jednego przybywa, a drugiego ubywa. Dlaczego niby wersja nAnB miała by zwiększać, a wersja nA<nB zmniejszać szybkość reakcji?
yecur pisze:a 2 sprawa to jak mamy nadmiar pary to skad mamy wiedzieć gdzie jest więcej oli gazow ?wśród prod czy wśród substratow?
Przepraszam ale chyba nie do końca rozumiesz o czym piszesz. Nie ma znaczenia ile moli jest po prawej i po lewej stronie (może być 1000:1 jak i 1:1000). Ważne, że reakcja biegnie ze zwiększeniem liczby moli, jak ubywa 2*x moli substratów to powstaje 4*x moli produktów.
yecur
Posty: 389
Rejestracja: 2 cze 2010, o 09:02

Re: jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp..

Post autor: yecur »

Nie bardzo rozumiem jak jednego gazu może ubywac a drugiego przybywaćMożesz to jakos wyajsnic?O ile to z ciśnieniem kumam to tego nie:)
yecur
Posty: 389
Rejestracja: 2 cze 2010, o 09:02

Re: jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp..

Post autor: yecur »

Mamy reaktor o pojemność x .Zmieniamy stosunki molowe gazow .Stezenie mteanu pozostaje takie samo ,stęż pary wodnej rosnie dwa razy.Konsultowalme to z pewnym technologiem chmiecznym (dr inz) i poparl te teze
pesel

Re: jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp..

Post autor: pesel »

yecur pisze:Nie bardzo rozumiem jak jednego gazu może ubywac a drugiego przybywaćMożesz to jakos wyajsnic?O ile to z ciśnieniem kumam to tego nie:)
A jak chcesz utrzymać stałe ciśnienie mieszaniny gazowej (przy T=const) po dodaniu do układu dodatkowej ilości pary wodnej?
yecur pisze:Mamy reaktor o pojemność x .Zmieniamy stosunki molowe gazow .Stezenie mteanu pozostaje takie samo ,stęż pary wodnej rosnie dwa razy.Konsultowalme to z pewnym technologiem chmiecznym (dr inz) i poparl te teze
Nie wiem o jaką tezę chodzi, jak ją określisz to się odniosę. Jak dodałeś pary wodnej, a nie zabrałeś części metanu no to ciśnienie wzrosło, a wpływ ciśnienia na szybkość reakcji jest jasno określony w treści zadania. Ciśnienie wzrosłoby tak samo jakbyśmy dodali metanu, a nie wody. To samo osiągniemy jak podwoimy liczbę moli obu gazów. Stosunek pozostanie dalej taki sam, a szybkość reakcji wzrośnie ponieważ wzrośnie ciśnienie. Możemy też zmniejszyć liczbę moli obu gazów o 50%. W tym wypadku stosunek pozostanie ten sam, a ponieważ spadnie ciśnienie to szybkość reakcji spadnie.
W punkcie, o którym dyskutujemy chodzi o to czy jeżeli nH2OnCH4 to gwarantuje to większą szybkości reakcji niż gdy nH2O<nCH4 lub nH2O=nCH4. W układzie A mam 2 mole wody i 1 mol metanu (stosunek 2:1). W układzie B mam 1 mol wody i 2 mole metanu (stosunek 1:2). W układzie C mam po 3/2 moli obu składników (stosunek 1:1). Jak mnie przekonasz, że w pierwszym przypadku reakcja zachodzi z największą szybkością?
yecur
Posty: 389
Rejestracja: 2 cze 2010, o 09:02

Re: jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp..

Post autor: yecur »

Ok rozumiem to co chcesz mi przekazac.Czegos musi ubyc by ciśnienie było stale ok,ale jak ubywa tego metanuChodzi mi o wyjaśnienie tego procesu po kolei .Dodalismy 1 mol pary ekstra i co się dzieje wtedy?
pesel

Re: jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp..

Post autor: pesel »

Dla logiki dyskusji byłoby fajnie jakbyś odpowiadał na zadane pytania (tj. jaka jest Twoja teza, i dlaczego w układzie A z poprzedniego mojego postu ma być największa szybkość reakcji). Ale trudno.
yecur pisze:. ale jak ubywa tego metanu?
Dajesz go po prostu mniej.
yecur pisze:Dodalismy 1 mol pary ekstra i co się dzieje wtedy?
Rośnie ciśnienie. Podobnie będzie rosło jak dodamy ekstra metanu albo jak dodamy obu. Jak z tej mieszaniny odpuścisz połowę pary wodnej i połowę metanu to ciśnienie spadnie, a stosunek moli pozostanie bez zmian.
yecur
Posty: 389
Rejestracja: 2 cze 2010, o 09:02

Re: jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp..

Post autor: yecur »

Ja chce porownac sytuacje w których mam 2 reaktory w 1 stos 11 w 2 1:2 i porownuje w obu szybkość reakcji tuz po jej zapoczątkowaniu.Nie jest to roznica czasem? .Po 2 to nie jest moja teza ,ja ja jedynie chce zweryfikować.Zatem jak obie szybkości maja się do siebieMowimy o 2 reaktorach z tymi dwoma roznymi stosunkami.Szybkosc jest taka sama czy nie?Zakladajac ,ze mielibysmy równanie kinetyczne z iloczynem stęż metanu i pary wodnej. v=k[CH4][H2O].
pesel

Re: jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp..

Post autor: pesel »

yecur pisze:Ja chce porownac sytuacje w których mam 2 reaktory w 1 stos 11 w 2 1:2 i porownuje w obu szybkość reakcji tuz po jej zapoczątkowaniu.Nie jest to roznica czasem? .Po 2 to nie jest moja teza ,ja ja jedynie chce zweryfikować.Zatem jak obie szybkości maja się do siebieMowimy o 2 reaktorach z tymi dwoma roznymi stosunkami.
Nie ograniczaj się do dwóch, porównaj trzy. Ten 2:1 także. Chyba zapominasz, że stosunek 2:1 to może być 2 mole do 1 mola, ale także 200 moli do 100 moli.
yecur pisze:Zatem jak obie szybkości maja się do siebieMowimy o 2 reaktorach z tymi dwoma roznymi stosunkami.
Czyli np. w pierwszym 2 mole i 1 mol, a w drugim po 100 moli. To chcesz porównywać? Czy też sumaryczna liczba moli ma być w każdym reaktorze taka sama aby nad wpływem ciśnienia się nie rozwodzić?
Szybkosc jest taka sama czy nie?Zakladajac ,ze mielibysmy równanie kinetyczne z iloczynem stęż metanu i pary wodnej. v=k[CH4][H2O].
Równanie kinetyczne jest z nieba wzięte ale nich Ci będzie, że takie jest. Weźmy układy A, B, C z jednego z moich poprzednich postów.

dla układu A: (nH2OnCH4) v=k*(1/V)*(2/V)=2*(k/V2)

dla układu B: (nH2O<nCH4) v=k*(2/V)*(1/V)=2*(k/V2)

dla układu C: (nH2O=nCH4) v=k*(3/2V)*(3/2V)=(9/4)*(k/V2) - winner!

Z ciekawości sprawdźmy dla nH2O=2.999 mola oraz nCH4=0.001 mola (czyli nH2Ogt nCH4)

v=k*(0.001/V)*(2.999/V)=0.002999*(k/V2)
zumba93
Posty: 64
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 15:25

Re: jak byscie rozwiazali zad 9,2 ,slyszalem juz mase odp..

Post autor: zumba93 »

pesel .juz sie tak nie madruj .jestes rowiesnikiem osob ,ktore zwracaja sie z roznymi watpliwosciami tutaj a strugasz Bog wie kogo .Do łba ci uderzylo:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości