Czy medycyna to dobry pomysł?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Czy medycyna to dobry pomysł?

Post autor: Piotrr »

soczka pisze: Te studia są okropnie. Masz ochotę je rzucić po pierwszym tygodniu,

Najlepsza wypowiedź jaką przeczytałem na tym forum! Bardzo poprawiła mi humor w tej smutnej kolejnej godzinie kiedy piszę. perfekcyjną historię choroby. bo asystent ma taki fetysz chyba
W końcu lekarz
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Czy medycyna to dobry pomysł?

Post autor: Mårran »

Spokojnie da się przejść te studia bez większego kontaktu z pacjentem (pomijając zebranie wywiadu i proste zbadanie, bo to kilka razy (!) trzeba zrobić do zaliczeń). Takie coś jak zabiegi na pacjentach to towar deficytowy. Po studiach można od razu iść w stronę pracy naukowej i to na katedrach typu histologia czy immunologia, gdzie nie ma się kontaktu z chorymi.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Czy medycyna to dobry pomysł?

Post autor: Alra »

Na studiach generalnie nie da się uciec od czynności praktycznych - choćbyś się chował i nie wyrywał, czasem ktoś cię przypadkiem zgarnie do wyjęcia cewnika czy asysty przy operacji. Na praktykach wakacyjnych nie trudno natomiast znaleźć oddział, na którym igły do ręki studentowi nie dadzą .
Po studiach też można pracować naukowo (niektórzy tylko tym się zajmują, nie praktykują jako lekarze), można wybrać wspomnianą patomorfę albo radiologię - w przypadku tego drugiego jeśli cię nie wsadzą na usg, to siedzisz w sali z rzędem kompów i oceniasz badania.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Czy medycyna to dobry pomysł?

Post autor: Mårran »

Po medzie nie trzeba robić specjalizacji. Można zostać histologiem, jak napisałam i olać specki. I w ogóle nie widzieć pacjenta.

A z tym wyrywaniem na asysty to wystarczy mieć kolegów, co chcą coś robić i można przez całe studia nie asystować
Pani Buka
castle
Posty: 105
Rejestracja: 8 kwie 2015, o 16:43

Re: Czy medycyna to dobry pomysł?

Post autor: castle »

Ale to przecież traci się najciekawsze rzeczy :-( Ja się nie mogę już doczekać pierwszych praktyk. No z drugiej strony muszą być i teoretycy
Heltzpelt
Posty: 12
Rejestracja: 27 kwie 2017, o 21:01

Re: Czy medycyna to dobry pomysł?

Post autor: Heltzpelt »

Dziękuję wam za dużo odpowiedzi. Chyba mi trochę pomogliście!
castle pisze:Ale to przecież traci się najciekawsze rzeczy :-(
No co kto lubi. :- D Ja nigdy dr Hausa nie oglądałem, więc nie widzę w tym nic pasjonującego.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Czy medycyna to dobry pomysł?

Post autor: Alra »

M&#xE5rran pisze: A z tym wyrywaniem na asysty to wystarczy mieć kolegów, co chcą coś robić i można przez całe studia nie asystować
To kurczę, chyba źle dobieram znajomych albo mam za dużo szczęścia na zabiegówkach .
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Czy medycyna to dobry pomysł?

Post autor: Mårran »

No ja asystowałam przez całe studia raz (!) i to tylko dlatego, że chciałam. Potem wyasystowałam się do oporu na stażu, bo w końcu stwierdziłam, że kiedyś trzeba, ale też mnie nikt nie zmuszał Po prostu zawsze stawałam gdzieś z tyłu ^^

A najciekwsze dla różnych ludzi mogą być różne rzeczy, nie każdy rwie się do chorych ludzi. Inni wolą badać białka, inni pisać książki, a inni budować silniki.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Aksolotl
Posty: 1212
Rejestracja: 1 mar 2014, o 21:13

Re: Czy medycyna to dobry pomysł?

Post autor: Aksolotl »

Klinika to tylko jedna z opcji po studiach medycznych. Na zachodzie to jest chyba powszechniejsze niż w Polsce, ale wbrew pozorom nawet u nas wielu lekarzy nie pracuje w zawodzie, tylko zajmuje się nauką (w sensie, bardziej naukową nauką niż badania lekowe), albo czymś zupełnie innym typu edukacja medyczna - znam osobiście przykłady obu ścieżek u mnie na uczelni i wygląda, że im z tym bardzo dobrze.

Moja rada - idź na lekarski, myślę, że Ci się spodoba już na studiach jest dużo okazji do pracy naukowej, jak tylko masz chęć i dajesz radę z bieżącymi sprawami. Coś się zacznie w STNie, pojedzie na parę konferencji, pozna ludzi, praktyki/staż za granicą.

A swoją drogą w międzyczasie może się okazać, że ta klinika jednak nie taka zła. To jest w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia się. Też mi się kiedyś prawie zemdlało, jak widziałam jak panu co go kotek ugryzł gmerają głęboko w zaropiałej stopie, ale z czasem jakoś się przyswaja do wiadomości że znieczulenie działa, a pacjent raczej tego gmerania nie czuje.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Czy medycyna to dobry pomysł?

Post autor: kinga1505 »

Jezeli nie masz 100 % pewnosci co do checi studiowania lekarskiego, to moim zdaniem nie ma sensu isc na ten kierunek. Jezeli juz teraz masz takie watpliwosci, to moim zdaniem bedziesz sie tam tylko meczyc. Najgorsze jest pojscie na jakis kierunek tylko dlatego, ze rodzice tak chca.Wg mnie dobra opcja bylyby kierunki politechniczne(zorientuj sie, co byloby najlepsza opcja). Osiagniecia w olimpiadzie swiadcza, ze masz raczej duzy potencjal i w takiej sytuacji poradzisz sobie w innych dziedzinach, po ktorych w Twoim przypadku szybciej uniezaleznisz sie finansowo niz po lekarskim. Po lekarskim, jesli chcesz zrobic jakas sensowna specjalizacje, to jest mala szansa na szybkie uniezaleznienie finansowe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości