Entalpia- pytania i wątpliwości

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Igen
Posty: 25
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:10

Entalpia- pytania i wątpliwości

Post autor: Igen »

Witam w toku rozwiązywania zadań powiązanych z entalpią nazbierało mi się kilka pytań.
1. W jednym z nich trzeba było obliczyć entalpię rozkładu CaCO3 znając entalpię tworzenia jego jak i produktów owego rozpadu.: dla CaCO3= -1145,9 dla CaO= -612,6 dla CO2= -393.5 (w kJ/mol)
Czy przypadkiem zgodnie z prawem Laplacea wartość entalpii rozkładu nie powinna wynosić odwrotności entalpii tworzenia? I dlaczego nie? )
2. Co zrobić, gdy chcę użyć wzoru delta H= Hp-Hs, a którymś z reagentów jest atom lub kilkuatomowa cząsteczka pierwiastka niezwiązanego z żadnym innym? Do tej pory byłem pewien że wystarczy je pominąć(sprawdzało się np dla O2) aż tu nagle pojawiło się zadanie:
policz entalpię reakcji: C+2S CS2
Znając entalpię spalania:
S= -297
C= -394
CS2= -1032 (kJ/mol)
Założyłem, że entalpia spalania będzie przeciwnością entalpii tworzenia(znów ten sam błąd?), podstawiłem entalpię tworzenia pod wzór( w sumie tylko wartość CS2 bo tylko on jest związkiem) i wychodzi 1032 zamiast 44.
3. Czy zwrotu entalpia tworzenia związku można używać bez względu na drogę, w jakiej ten związek powstał?
pesel

Re: Entalpia- pytania i wątpliwości

Post autor: pesel »

1.
Igen pisze:Czy przypadkiem zgodnie z prawem Laplacea wartość entalpii rozkładu nie powinna wynosić odwrotności entalpii tworzenia? I dlaczego nie?
Nie, rozkłada się termicznie do tlenku wapnia i dwutlenku węgla, a tworzy się z pierwiastków w ich stanach podstawowych.
2.
Igen pisze:Założyłem, że entalpia spalania będzie przeciwnością entalpii tworzenia(znów ten sam błąd?)
Nie mam pojęcia skąd takie wnioski. Przecież nie spala się nie do tego z czego się tworzy.
3.
Igen pisze:Czy zwrotu entalpia tworzenia związku można używać bez względu na drogę, w jakiej ten związek powstał?
Nie, ta droga to powstawanie z pierwiastków w ich stanie podstawowym. Czyli węglan wapnia z grafitu, tlenu i wapnia, a nie z CaO i CO2. To będą dwie różne entalpie mimo, że w obu otrzymamy węglan wapnia.
Igen
Posty: 25
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:10

Re: Entalpia- pytania i wątpliwości

Post autor: Igen »

O, dziękuję za uwagi oraz przesyłam kolejną porcję pytań.
Rozumiem, że:
warunkiem do zastosowania prawa Laplacea jest wystąpienie tych samych substancji w tych samych ilościach i stanach skupienia?
do wzoru na liczenie entalpii (deltaH= Hp-Hs) w przypadku wystąpienia samych atomów lub kilkuatomowych cząsteczek danego pierwiastka wpisywać w ich miejsce 0?
czy dobrze i kompletnie rozumiem istotę stosowania wyżej wymienionego wzoru, jeśli według mnie: pod Hp podstawić sumę entalpii tworzenia produktów, pod Hs sumę entalpii tworzenia substratów i wartości odjąć od siebie? Czy nie zawężam zastosowania tego wzoru?

Z góry dziękuję za przekazaną wiedzę i poświęcony czas.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości