Co wybrać ?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
twins97
Posty: 87
Rejestracja: 29 mar 2016, o 14:30

Co wybrać ?

Post autor: twins97 »

A wiec nurtuje mnie pytanie co wybrać fizjoterapie vs biotechnologie vs inżynieria chemiczna vs farmacja ?
Który z tych kierunków wybrać ? Mam wielki dylemat co się bardziej opłaca że tak powiem? może nie jestem oryginalna wiele tu takich pytań ale proszę o pomoc mam dylemat :O
rubisco
Posty: 35
Rejestracja: 18 maja 2017, o 12:13

Re: Co wybrać ?

Post autor: rubisco »

fizjoterapia - jeśli lubi się ludzi i ich dotykanie (to dwie różne sprawy). Popyt na pracę - duży i z czasem zwiększający się do ogromnego, stabilność zatrudnienia - duża z możliwością również własnej działalności, perspektywy zarobkowania - dość niezłe - w sensie, że można w okolicach średniej krajowej, powyżej niej, a nawet tę średnią podwoić. z trzema średnimi, a tym bardziej z willą, jachtem i odrzutowcem może być kłopot.

farmacja - ciekawa nauka, ciężkie studia, popyt na pracę - coraz mniejszy (szlaban na nowe apteki, konieczność konkurowania na rynku pracy z technikami), frajda z pracy - coraz mniejsza, bo zamiast wagi aptecznej i szkła laboratoryjnego pracuje się głównie z kasą fiskalną. No, chyba że masz odziedziczyć już działającą aptekę, a satysfakcję życiową czerpać z hoby poza pracą.

inżynieria chemiczna - mało wiem o perspektywach z takim wykształceniem. Czuję, że to jest trochę loteria, czyli że po tym kierunku nie ma się w miarę jasnej ścieżki zawodowej i można zarówno trafić na wznoszącą, zostać głównym technologiem lub inną świetnie opłacaną szychą o ciekawej pracy, jak i gdzieś osadzać się przy dnie własnych marzeń, ambicji naukowych, aspiracji zarobkowych.

biotechnologia - pasjonujące studia, TEORETYCZNIE wielkie perspektywy zawodowe, w praktyce dla większości praca. nauczyciela, przedstawiciela farmaceutycznego lub zupełnie nie w zawodzie wyuczonym. Aha, jeśli chce się robić karierę naukową w biotechnologii, czyli doktorat i przynajmniej jednego postdoca na zachodzie (w praktyce raczej USA), to należy pożegnać się z myśleniem o wczesnym zakładaniu rodziny - raczej dopiero koło trzydziestki, trzydziestki piątki. Nic w tym złego, ale presja na jeżdżenie po świecie jest
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 13 gości