prosze o sprawdzenie mojego rozwiazania:)

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
kokomix
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2017, o 14:00

prosze o sprawdzenie mojego rozwiazania:)

Post autor: kokomix »

Oblicz, jaką masę fluorku baru można rozpuścić w 100 cm3 roztworu azotanu(V) baru o stężeniu równym 0,005 mol/dm3 w temperaturze 25 oC? Wynik podaj w miligramach, z dokładnością do cyfry jedności. Kso BaF2 w podanej temperaturze wynosi 1,78·10-6.

Do zadania ulozylam nastepujace rownanie .Czy jest ono poprawne?
Kso=(0.005+x)4x^2
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: prosze o sprawdzenie mojego rozwiazania:)

Post autor: Nitrogenium32 »

Wydaje mi się, że nie. W stu procentach nie jestem pewien, ale znam zdecydowanie lepszy sposób na takie zadania (wspólny jon) niż wrzucanie wszystkiego do jednego równania (nie spotkałem się z tym, więc nawet nie wiem, czy tak da się zrobić).

Generalnie mamy taką sytuację: rozpuczamy substancję A w substancji B tak, żeby nie wytrącił się osad, przy czym substancje A oraz B mają wspólny jon. W tym przypadku jonem tym jest jon baru.

Z równania na iloczyn rozpuszczalności możemy łatwo wyliczyć, jakie będzie stężenie jonów fluorkowych, które wprowadzimy do roztworu. Przyjmuje się wtedy stężenie wspólnego jonu, jakie występuje w roztworze, w którym rozpuszczamy substancję stałą. W takim wypadku nasze stężenie jonów baru wynosi 0,005 M.

Z równania wyliczamy stężenie jonów fluorkowych. Skoro tyle moli jonów fluorkowych jest w 1 litrze, to w objętości roztworu będzie ileś moli. Kiedy już znamy liczbę moli jonów fluorkowych w końcowym roztworze, możemy wyliczyć, jakiej ilości substancji rozpuszczonej odpowiadają (potrzebna jest do tego masa molowa substancji rozpuszczanej).
Załączniki
Zrzut ekranu 2017-08-22 o 16.09.30.png
kokomix
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2017, o 14:00

Re: prosze o sprawdzenie mojego rozwiazania:)

Post autor: kokomix »

Tak, wspolnym jonie slyszalam ,ale kolega (farmaceuta) powiedzial ,ze tak jak ja napisalam jest rowniez poprawnie tylko wiadomo rownanie szescienne wychodzi .Stad szukam potwierdzenia:)
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: prosze o sprawdzenie mojego rozwiazania:)

Post autor: Nitrogenium32 »

Jeśli takim sposobem się da (nigdy tak nie robiłem), to można tak robić. Ale ze względu na to, że wychodzi równanie sześcienne, lepiej korzystać z prostszego sposobu - tego, który przedstawiłem. Jest dużo szybszy i według mnie prostszy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości