Kwas mlekowy a mleczan

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
EwelinaSob
Posty: 2
Rejestracja: 20 lip 2017, o 08:49

Kwas mlekowy a mleczan

Post autor: EwelinaSob »

Witam wszystkich na forum.
Jestem tutaj nowa i z góry przepraszam jeżeli poruszam wątek o którym była już mowa, ale nurtuje mnie pewna sprawa. I w związku z tym zwracam się do Państwa z pytaniem.
Czy istnieje jakaś różnica pomiędzy kwasem mlekowym a mleczanem? Czy można zamiennie używać tych pojęć? Zawsze wydawało mi się (w wielkim skrócie), że kwas mlekowy powstaje w procesie spalania glukozy a następnie w wyniku jego dysocjacji powstaje mleczan i że są to dwie różne substancje.
Natomiast natknęłam się na informacje z różnych źródeł (publikacje, strony internetowe) gdzie te pojęcia były stosowane zamiennie, np.: podczas pomiarów wysiłkowych u sportowców mierzony był kwas mlekowy i w tej samej publikacji autorzy użyli sformułowania, że mierzony był mleczan i przyznam szczerze, że trochę się pogubiłam. Czy jest w ogóle możliwość pomiaru kwasu mlekowego w organizmie?

Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie,
Ewelina
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Kwas mlekowy a mleczan

Post autor: kliop »

Jeśli ktoś używa słowa mleczan", to chodzi mu w domyśle o jakąś sól kwasu mlekowego np. mleczan sodu CH3-COONa. W wyniku reakcji z 1 cząsteczki glukozy powstają 2 cząsteczki kwasu mlekowego CH3-COOH, które natychmiast reagują z obecnymi w komórce solami sodu np. z Na2HPO4, gdzie reakcja wygląda tak: CH3-COOH + Na2HPO4 = CH3-COONa + NaH2PO4. Mleczan czy kwas mlekowy - chodzi o tę samą resztę kwasową
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Kwas mlekowy a mleczan

Post autor: kliop »

Sry, chemia była dawno Napisałem w reakcjach octan Mleczan to oczywiście CH3-CHOH-COOH
EwelinaSob
Posty: 2
Rejestracja: 20 lip 2017, o 08:49

Re: Kwas mlekowy a mleczan

Post autor: EwelinaSob »

Super Dziękuję bardzo za odpowiedź
mcdreamy69
Posty: 27
Rejestracja: 15 wrz 2016, o 21:10

Re: Kwas mlekowy a mleczan

Post autor: mcdreamy69 »

Oba pojęcia są stosowane zamiennie. Tak naprawdę nie robi to absolutnie żadnej różnicy. Na poziomie komórkowym wygodniej jest stosować nazwy anionowe, to takie zboczenie biochemików, zresztą bardzo wygodne i fajne bardziej naukowo i profesjonalnie brzmi pirogronian, bursztynian, alfa-ketoglutaran niż kwas pirogronowy, kwas bursztynowy, kwas alfa-ketoglutarowy
Izka43
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2017, o 08:37

Re: Kwas mlekowy a mleczan

Post autor: Izka43 »

Czyli, że nauczyciel powinien zaakceptować oba nazewnictwa na sprawdzianie?
mcdreamy69
Posty: 27
Rejestracja: 15 wrz 2016, o 21:10

Re: Kwas mlekowy a mleczan

Post autor: mcdreamy69 »

Nawet musi
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Kwas mlekowy a mleczan

Post autor: Cappy »

W sumie to zależy od zadania, bo jeśli ktoś poprosi o nazwę to można i taką i taką, ale jeśli zaznaczy, że systematyczną to już nie
Bartoszzz
Posty: 3
Rejestracja: 5 lip 2017, o 17:46

Re: Kwas mlekowy a mleczan

Post autor: Bartoszzz »

Ja za to wyczytałem w Biologii Campbella", że te nazwy w stylu mleczan, pirogronian itp. to nic innego jak aniony reszt kwasowych czyli w przypadku mleczanu to będzie C2H4OHCOO-, dlatego nie wiem czy na sprawdzianie, gdy otrzymacie kwas mlekowy i napiszecie, że to mleczan, to wtedy nauczyciel to uzna. Chyba że kwas zdysocjuje i anion mleczanowy (bo taka jest chemiczna nazwa) nazwiecie mleczanem to powinno być ok Czyli reasumując jest tak jak napisała pani Ewelina i mcdreamy69, na skutek dysocjacji kwasu mlekowego powstaje mleczan i kation wodorowy, a nazwa mleczan jest używana głównie jeżeli omawiamy te jony na poziomie komórkowym.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Kwas mlekowy a mleczan

Post autor: Mårran »

Na studiach nie-chemicznych zaliczą. Na sprawdzianie w szkole mogą nie zaliczyć.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Kwas mlekowy a mleczan

Post autor: Nitrogenium32 »

Idealne podsumowanie. Bo tak naprawdę mleczan to jest sól kwasu mlekowego. Na studiach związanych z chemią bardzo się uważa na dokładność, poprawność itd., więc na pewno by nie uznali tam zamiennego użycia pojęć kwas mlekowy i mleczan". A w szkole różnie może być - jeden nauczyciel zaliczy, a drugi nie. Jak ktoś chce, niech się kłóci z nauczycielem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości