Matura biologia i chemia 2019 - podręczniki

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Zwergchen
Posty: 1
Rejestracja: 7 wrz 2017, o 13:43

Matura biologia i chemia 2019 - podręczniki

Post autor: Zwergchen »

Cześć! Jestem w drugiej klasie liceum i właśnie rozpoczęły mi się rozszerzenia z biologii i chemii. W szkole korzystamy z podręczników Nowej Ery i kart pracy z tego samego wydawnictwa ("Biologia na czasie") do biologii, natomiast na chemii nie mamy podręcznika - nauczycielka nam wszystko dyktuje, korzystamy ze zbiorów zadań Witowskiego. Zaopatrzyłam się w vademeca z Grega. Jednak przeglądając różne blogi i fora zauważyłam, że kandydaci na medycynę zazwyczaj sięgają po masę tytułów, niektórzy nawet Campbella. I teraz mam wątpliwości, czy nauka z tych książek zaproponowanych przez szkołę wystarczy, żeby się dobrze przygotować do matury. Czy rzeczywiście ogromne (a zarazem drogie.) encyklopedie są konieczne? Jakie podręczniki/vademeca/zbiory zadań polecacie?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Matura biologia i chemia 2019 - podręczniki

Post autor: Nitrogenium32 »

Zwergchen pisze:
7 wrz 2017, o 14:02
[.] przeglądając różne blogi i fora zauważyłam, że kandydaci na medycynę zazwyczaj sięgają po masę tytułów, niektórzy nawet Campbella. I teraz mam wątpliwości, czy nauka z tych książek zaproponowanych przez szkołę wystarczy, żeby się dobrze przygotować do matury. Czy rzeczywiście ogromne (a zarazem drogie.) encyklopedie są konieczne?[.]
Nie są konieczne. Podręczniki do liceum zdecydowanie wystarczą. Ja nie zaglądałem do Villeego/Campbella, nie robiłem wielu zadań, Witowskiego nawet palcem nie dotknąłem, ale zdałem maturę z biologii na 72%. Lepiej pieniądze sobie zostawić na coś lepszego niż duża książka do biologii, która w żadnej konkretnej dziedzinie się nie specjalizuje.
elastyna
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2017, o 11:16

Re: Matura biologia i chemia 2019 - podręczniki

Post autor: elastyna »

Jeśli myślisz o medycynie to podręczniki nie wystarczą, żeby napisać biologię na 80%+, musisz mieć napewno jakieś dobre vademecum (polecam teraz matura) i już teraz je czytać, żeby przed maturą tylko z niego powtórzyć. Oprócz tego koniecznością jest robienie zadań maturalnych, arkuszy, tu też możesz kupić jakiś zbiór zadań (polecam teraz matura i zbiór zadań z omegii- taki zielony, gruby- zawiera zadania z matur poszerzone o pytania, które mogłyby się pojawić do tego samego testu). Campbell jest dobry, osobiście uczyłam się z niego do OB już od pierwszej klasy dzień w dzień, ale do matury na pewno nie potrzeba całego go przeczytać, to tak czasami. Najlepiej opierać się na podręczniku+ vademecum. Dobrze mieć kilka podręczników i zbiorów jeśli ma się możliwość. Jeśli nie chcesz iść na medycynę to myślę że spokojnie z podręcznikiem tylko się obejdziesz. Pamiętaj, że kluczem jest systematyczność i dopóki się czegoś nie zrozumie to się nie idzie dalej.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Matura biologia i chemia 2019 - podręczniki

Post autor: Larsonik »

Według mnie kluczem do napisania dobrze matury z biologii wcale nie jest masa przeczytanych podręczników i znajomość każdego małego fakciku, tylko umiejętność połączenia ze sobą czasami bardzo podstawowych faktów. Już lepsze od pięciu przeczytanych podręczników są zbiory zadań, ale też odradzam robienia każdego jednego zadania z np. Witowskiego, bo bywają schematyczne i czasem się zdarza dziesięć na jedno kopyto z rzędu - a to strata czasu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość