47 OB

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
BioLove
Posty: 8
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 21:29

47 OB

Post autor: BioLove »

Przystępując do testu, sądziłam,że będzie miał podobną do ubiegłego roku formułę-skupią się głównie na biotechnologii i zdrowiu człowieka, przy czym pytania będą bardziej na inteligencję. Niestety,pytania miały bardzo szeroki zakres-według mnie, wymagały wiedzy na poziomie dobrego gimnazjum i były łatwiejsze od poprzednich. Oczywiście czasu było za mało,aby dokładnie wszystko przeanalizować, przez co błędów mam dużo,za dużo.
Jestem bardzo ciekawa, jakie będą progi, wszystko zależy od piszących. Ja obstawiam 32 pkt, a Wy jakie macie przemyślenia?
Czekolada7
Posty: 1
Rejestracja: 2 sie 2017, o 08:34

Re: 47 OB

Post autor: Czekolada7 »

a może będzie niższy ? w tamtym roku wszyscy myśleli że będzie 32 albo koło 30 a w końcu próg okazał się niższy .
adamro314
Posty: 7
Rejestracja: 14 lip 2016, o 14:54

Re: 47 OB

Post autor: adamro314 »

Ile mieliście punktów ? Ja około 23 i zastanawiam się czy próg będzie niższy czy wyższy niż w poprzednim roku. Co myślicie o teście,był dla was łatwiejszy czy trudniejszy niż rok temu?
jb120
Posty: 9
Rejestracja: 8 paź 2017, o 12:33

Re: 47 OB

Post autor: jb120 »

Jaki był próg w poprzednich latach?
BioLove
Posty: 8
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 21:29

Re: 47 OB

Post autor: BioLove »

Rok temu 22 pkt, obawiam się, że w tym będzie wyżej. Czy waszym zdaniem test nie był łatwiejszy?
jb120
Posty: 9
Rejestracja: 8 paź 2017, o 12:33

Re: 47 OB

Post autor: jb120 »

Nie brałam udziału w zeszłym roku. Myślicie, że będzie wyżej niż 31?
BioLove
Posty: 8
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 21:29

Re: 47 OB

Post autor: BioLove »

Mam nadzieję, że nie. Biologia jest dla mnie wszystkim.
adamro314
Posty: 7
Rejestracja: 14 lip 2016, o 14:54

Re: 47 OB

Post autor: adamro314 »

Jak dla mnie był bardzo podobny poziom ale gorzej mi podpasował. Na pewno było o wiele mniej zadań z tekstem do czytania, które można było zrobić wyłącznie na myślenie co mi się nie spodobało ale cóż może będzie przez to niższy próg
BioLove
Posty: 8
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 21:29

Re: 47 OB

Post autor: BioLove »

Pytania były bardzo podchwytliwe, do końca nie wiedziałam o co im chodzi w 3 zadaniu, gdzie trzeba było określić czy proces jest kataboliczny: Glikoliza-seria reakcji utleniania glukozy do pirogronianu, prowadząc m.in. do syntezy ATP. Noż jasna cholera! Synteza ATP jest procesem anabolicznym, prawda? Jednak jak wiadomo, podczas glikolizy dodatkowo 2 cząsteczki ATP są zużywane. Nie wiedziałam czy chodzi ogólnie o bilans glikolizy czy akurat o te powstałe cząsteczki.Za bardzo wniknęłam w treść, jak zawsze zresztą.
adamro314
Posty: 7
Rejestracja: 14 lip 2016, o 14:54

Re: 47 OB

Post autor: adamro314 »

Ja zrobiłem to wg zasady: jak powstaje mniejsza cząsteczka (w tym wypadku pirogronian) to jest to katabolizm czyli rozpad a jak powstaje większa cząsteczka to anabolizm czyli synteza.

Nie uważacie że w zadaniu 8 ( z hodowlą bakterii jest błąd? Wedlug mnie powinno być A
BioLove
Posty: 8
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 21:29

Re: 47 OB

Post autor: BioLove »

Według klucza w 8 jest A.
adamro314
Posty: 7
Rejestracja: 14 lip 2016, o 14:54

Re: 47 OB

Post autor: adamro314 »

Chodziło mi o 9
selenocysteina
Posty: 1
Rejestracja: 8 paź 2017, o 21:10

Re: 47 OB

Post autor: selenocysteina »

Przemiany anaboliczne i kataboliczne są kategoryzowane pod względem różnicy w energii produktów, a nie wielkości cząsteczek bądź liczby, jaka ich powstaje.

W zadaniu 9. należało rozwiązać nierówność wykładniczą 10*2^n10^6, której najmniejszym całkowitym rozwiązaniem jest 17 (liczba podziałów). Jako, że podziały zachodzą co 20 minut, wynikiem jest 17/3 (5,(6)), które zaokrąglamy z nadwyżką do 6, ponieważ pomiary są co pełne 20 minut.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości