Nauka na wakacjach

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Maturzystka2018
Posty: 2
Rejestracja: 30 cze 2017, o 12:56

Nauka na wakacjach

Post autor: Maturzystka2018 »

Hej
W tym roku skończyłam 2 klasę i planuję pisać maturę z biologii i chemii. Stąd pytanie, warto uczyć się na wakacjach? Uczyliście się? Warto dodać, że chemia nie poszła mi najlepiej, czy jest tu ktoś kto miał nie najlepsze oceny w szkole, a maturę napisał na wysoki wynik?
No i jak zabrać się za to wszystko?
ChristianY2J
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 17:59

Re: Nauka na wakacjach

Post autor: ChristianY2J »

Tak, należy zacząć już teraz, ja na próbnej maturze pod koniec II klasy miałem 63% z chemii i 58% z biologii. Kup sobie Witowskiego, i powtarzaj materiał z chemii po godzinie dziennie, jak przerobisz Witowskiego przez wakacje to będziesz miała już solidną bazę wiedzy, do napisania matury na 75%. Później możesz przejść do zbiorów zadań Barbary Pac, Nowej Ery i arkuszy czy innych trudniejszych książek, dzięki temu przez cały rok zrobisz te kilka tysięcy zadań co pozwoli osiągnąć wynik 90+
Z biologii możesz sobie odpuścić przez wakacje, i później od września do końca roku w weekendy powtarzaj sobie materiał, później arkusze i zbiór Nowej Ery. Mi taka nauka przyniosła skutek i maturę skończyłem z 97% z chemii i 85% z biologii.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka na wakacjach

Post autor: Nitrogenium32 »

Ja miałem z biologii zawsze 1 i 2, skończyłem liceum z oceną 2 albo 3, już dokładnie nie pamiętam, ale z matury z biologii miałem 72%. Z chemii miałem 85%, a zbiorów Witowskiego nigdy nie dotknąłem, żadnych zadań oprócz tych, co były na lekcjach, nie robiłem.

Moim zdaniem wakacje lepiej przeznaczyć na odpoczynek, zainteresowania i jakieś podróże, a nie naukę do matury. Postawienie sobie za cel przerobienie całego materiału do matury z chemii w dwa miesiące wg mnie może spowodować niepotrzebne przemęczenie.

Wakacje w liceum są po to, żeby odpocząć. Ja w wakacje przed klasą maturalną przeczytałem sobie kilkadziesiąt książek (nie podręczników), zamiast uczyć się do matury, i wcale tego nie żałuję.
PenguinK
Posty: 2
Rejestracja: 1 lip 2017, o 08:51

Re: Nauka na wakacjach

Post autor: PenguinK »

Jako tegoroczny maturzysta mogę na świeżo udzielić odpowiedzi

Ja osobiście przyjąłem taką strategię już w okolicach ferii zimowych w II klasie, że przygotuję się na matury próbne (listopad - wyd. Operon) tak, jakby to były matury prawdziwe. Do wakacji szedłem mniej więcej programem szkolnym, natomiast na wakacje sobie w sumie bezboleśnie rozplanowałem materiał tak, żeby każdego dnia coś zrobić - oczywiście podstawą zadania z Witowskiego i do tego Pazdro z chemii. Serio, wystarczą 2-3 dobrze spożytkowane godziny każdego dnia. W zasadzie nie korzystałem z innych książek niż szkolnych podręczników z Nowej Ery. Plan poskutkował i w listopadzie z próbnych miałem wyniki 90+. Teraz 88% z biolki i 100% z chemii.

Naprawdę polecam taką taktykę, bo pozwoliła mi ona uniknąć przedmaturalnej gorączki i zarywania nocy (znam takich bohaterów). Na dodatek miałem czas na przygotowanie się do centralki z Olimpiady Biologicznej (ogólnie ludzie w tych komisjach tam to porażka, chętnie o tym kiedyś opowiem). Moim zdaniem, uczenie się do olimpiady nie pomogło mi w przygotowaniach się do matury, a wręcz przeszkodziło. Żałuję, że nie mogłem brać udziału w niej w kl. II. W klasie maturalnej polecam się skupić przede wszystkim na przygotowaniu pod FORMUŁĘ egzaminu. Rób wszystkie arkusze z CKE i OKE Poznań, nie przejmuj się zadaniami z książek Bukały, bo nie mają nic wspólnego z maturą. Nie warto sobie zaśmiecać głowy niepotrzebnymi informacjami. Sporo osób które znam poległo mimo sporej wiedzy, ale nieumiejętność wczucia się w zadania z arkusza uniemożliwia otrzymanie wysokiego wyniku, niestety .

Mam nadzieję, że pomogłem
EWA1

Re: Nauka na wakacjach

Post autor: EWA1 »

Wakacje są po to aby odpocząć. Według mnie trzeba pracować systematycznie w ciągu roku szkolnego a wakacje zostawić na odpoczynek ,ewentualnie drobne powtórki.
AlexiD
Posty: 3
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 10:22

Re: Nauka na wakacjach

Post autor: AlexiD »

Ja w wakacje powiesiłam sobie na ścianie tablicę nauki mimochodem i nie musiałam zakuwać wszystkiego im zarywać nocy. Wystarczyło mieć tablicę w zasięgu wzroku i czytać ją co jakiś czas
nappo
Posty: 2
Rejestracja: 12 paź 2017, o 09:22

Re: Nauka na wakacjach

Post autor: nappo »

Ja podczas wakacji szczerze się przyznam, że poza odwiedzaniem stron i nauki słówek, zwrotów w języku angielskim sobie olałem sprawe
Teraz jest czas na nauke wakacje to czas wolny!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości