Dziwny wzór na liczbę przestrzenną

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Igen
Posty: 25
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:10

Dziwny wzór na liczbę przestrzenną

Post autor: Igen »

Witam. W celu wyznaczania hybrydyzacji atomu centralnego sorka od chemii poleciła mi stosowanie pewnej metody- wzoru na liczbę przestrzenną*, a mianowicie:
Lp= liczba wiązań sigma+ 1/2(liczba elektronów walencyjnych at.centralnego- łączna liczba elektronów potrzebna do osiągnięcia oktetu** przez ligandy*** - wartość ładunku dodatniego kationu / + wartość ładunku ujemnego anionu jeśli cząsteczka jest jonem)

Wynik | typ hybrydyzacji
2 | sp
3 | sp2
4 | sp3
5 | sp3d
6 | sp3d2


Czy wzór ten jest poprawny i w razie potrzeby nie zawiedzie mnie na maturalnym placu boju?

* w repetytorium Medyka oraz na wikipedii wzór na liczbę przestrzenną jest inny: Lp= liczba wolnych par elektronowych at.cent. + liczba ligandów.
** w przypadku wodoru- dubletu
*** ale w przypadku h2s04 liczone były też wodory i wyszłą hybrydyzacja sp3, czyli poprawna

ps Spotkałem się ze stwierdzeniem, że w chemii organicznej liczba orbitali zhybrydyzowanych atomu węgla równa jest liczbie wytworzonych przez niego wiązań sigma. Prawda-li to? Tak jak w przypadku powyższego wzoru- na razie się sprawdza, ale nie jestem co do niego pewny.
Z góry dziękuję za pomoc
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Dziwny wzór na liczbę przestrzenną

Post autor: 00000000000000000000 »

Igen pisze:
16 wrz 2017, o 10:05
Witam. W celu wyznaczania hybrydyzacji atomu centralnego sorka od chemii poleciła mi stosowanie pewnej metody- wzoru na liczbę przestrzenną*, a mianowicie:
Lp= liczba wiązań sigma+ 1/2(liczba elektronów walencyjnych at.centralnego- łączna liczba elektronów potrzebna do osiągnięcia oktetu** przez ligandy*** - wartość ładunku dodatniego kationu / + wartość ładunku ujemnego anionu jeśli cząsteczka jest jonem)
Lp= liczba wiązań sigma+ 1/2(liczba elektronów walencyjnych at.centralnego+(liczba elektronów walencyjnych wszystkich ligandów)- łączna liczba elektronów potrzebna do osiągnięcia oktetu** przez ligandy*** - wartość ładunku dodatniego kationu / + wartość ładunku ujemnego anionu jeśli cząsteczka jest jonem)

Liczba wiązań sigma = liczbie ligandów, a w nawiasie masz liczbę elektronów niewiążących, a liczba par to połowa tego. Masz więc wzór Medyka.
Igen pisze:
16 wrz 2017, o 10:05
Spotkałem się ze stwierdzeniem, że w chemii organicznej liczba orbitali zhybrydyzowanych atomu węgla równa jest liczbie wytworzonych przez niego wiązań sigma. Prawda-li to?
Niechybnie to prawda.
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Dziwny wzór na liczbę przestrzenną

Post autor: 00000000000000000000 »

Chyba, że przez łączna liczba elektronów potrzebna do osiągnięcia oktetu** przez ligandy*** rozumiesz liczbę brakujących elektronów do osiągnięcia oktetu/dubletu przez ligandy. Wtedy bez mojej poprawki.
Gaston
Posty: 2
Rejestracja: 29 wrz 2017, o 10:15

Re: Dziwny wzór na liczbę przestrzenną

Post autor: Gaston »

No powiem Wam , że ten wzór jest naprawde dziwny, nie wiem w sumie o co chodzi i jak to możliwe. Ale no tak jak kolega pisze, że łączna liczba elektronów potrzebna do osiągnięcia oktetu. Bo innej opcji nie ma.
Igen
Posty: 25
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:10

Re: Dziwny wzór na liczbę przestrzenną

Post autor: Igen »

Dzięki za odpowiedzi w zasadzie skończyło się tak, że rysuję wzór cząsteczki i działam na wzorze z Medyka. Do dziś fascynuje mnie jak z tamtego wzoru wychodzi to samo
Mariusz57
Posty: 1
Rejestracja: 26 paź 2017, o 12:16

Re: Dziwny wzór na liczbę przestrzenną

Post autor: Mariusz57 »

No to jest naprawde interesujące. Sam również rysuję takie wzory.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości