Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
keez
Posty: 6
Rejestracja: 19 paź 2017, o 14:47

Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: keez »

Hejka wszystkim, używałem opcji szukaj", patrzyłem na innych forach, tutaj, wszędzie, podobnego zapytania do mojego znaleźć nie mogłem, a o rzetelnej odpowiedzi raczej mowy już nie było. Jako, że jakiś czas temu dowiedziałem się o ofercie UM w Łodzi, gdzie to można dostać się zdając na maturze matematykę i fizykę, zacząłem planować sobie trochę inną przyszłość i pojawiły się nowe możliwości.

Szukam osób, które mają chwilę i potrafiłyby odpowiedzieć mi na konkretne pytania, najlepiej aby te osoby studiowały na lek-dent w Łodzi, albo przynajmniej uczyły się na tym kierunku w innym mieście w Polsce.

Czy to o czym myślę jest w ogóle wykonalne? Mat-fiz, a lekarsko dentystyczny? Ludzie wszędzie sieją ferment, myślisz o studiach medycznych, czy pochodnej jak lek-dent? = bez biologii nie ma o tym mowy". Znajduję również przeciwne opinie, gdzie ludzie dementują tą plotkę i mówią, że biologia i chemia licealna, z którymi osobiście mam wspólnego 0, słownie zero, nie są wymagane do poradzenia sobie na studiach.

Do tej pory byłem w miarę zdecydowany na IT, chciałem studiować informatykę i wszystko szło tym torem, jednak stomatolog to zawód dość pewny, dający pewnego rodzaju stabilizację w przyszłości, a że lubię wyzwania, czemu tego nie spróbować. Tutaj kolejne pytanie, może zbyt ogólne, podajcie przesłanki, które WAS przekonały do tego, aby (spróbować) zostać dentystą? Własny gabinet, pacjencji, wszystko fajnie, okej ale to w dalszej perspektywie. Początki jak mniemam są trudne, jednak przeglądając oferty pracy i dowiadując się trochę od znajomych jestem w stanie wywnioskować, że dentysta nawet na początku pracując w kilku przychodniach może nagromadzić dosyć sporą (względnie) pensję. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Dziękuję tym, którzy doczytali to do końca i bardzo proszę o jakąkolwiek garść informacji na ten temat. Potrzebuje paru zdań, które jakoś mi wyperswadują, że szansa na utrzymanie istnieje i tylko trzeba ją wykorzystać. Pozdrawiam!
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: Piotrr »

Pewnie że jest możliwe. Opinie ,które potwierdzają taką możliwość są pewnie między innymi od osób które były w takiej sytuacji jak ty, natomiast przeczące o wykonalności podjęcia i pokonywania studiów medycznych bez biologii są właśnie od maturzystów biologiczno-chemicznych. Myślę, że jednak powinny Cię interesować osoby z pierwszej grupy. Osobiście uważam, że mimo iż biologia daje trochę łatwiejszy start to finalnie nie jest jakimś drastycznym ułatwieniem w studiowaniu.
Jeśli twoje plany co do branży IT są ukierunkowane na programistykę i interesuje Cię to, to nie bądź głupi i odpuść sobie kierunki medyczne, nawet stomatologie czy medycynę. Masz nieporównywalnie lepsze warunki pracy oraz płacowe. Nie jest to czcze gadanie. Mój brat jest po studiach informatycznych - pracuje jako programista. Dodam tylko, że informatyka to nie są łatwe studia, z resztą jak studia medyczne. Inny charakter nauki. Na start dostał 3 tysiące na rękę. Jest 2 rok w zawodzie a już podwoił swoje miesięczne wynagrodzenie. Etat 160 godzin, z możliwością pracy w domu. Moja perspektywa? podstawa 2200 przez okres specki, później rzekomo miedzy 3 a 4. Etat 160 godzin. Jeśli bym chciał zarobić więcej to dyżury. 350 godzin w miesiącu i będę miał tyle ile mój brat za jeden etat. Życze sensownych decyzji
W końcu lekarz
keez
Posty: 6
Rejestracja: 19 paź 2017, o 14:47

Re: Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: keez »

Bardzo dziękuję za odpowiedź, dała mi znacznie do myślenia. Wszystko będzie u Ciebie spoko, tylko do przodu, a brata pozdrów!

I oczywiście czekam dalej, temat jak najbardziej otwarty, proszę o takie wywody jak piter na górze.
saguarowega
Posty: 43
Rejestracja: 29 maja 2016, o 09:57

Re: Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: saguarowega »

Cześć ja jestem po teleinformatyce przez studia przebrnęłam po bio-chemie wiec wydaje mi się ze jako tako matura tu nie ma co do gadania ludzie po mat-fizach odpadli ja zostalam liczą się chęci i samozaparcie także nad tym myślę że się nie zastanawiaj jak bd chciał to się utrzymasz na studiach. Co do drugiej kwestii to tez stoje teraz przed głupim wyborem bo wzięłam rok dziekanki po to żeby przygotować sie do matury i startować na lek-dent a z drugiej strony mam oferte pracy w zawodzie i również się miotam czy to była dobra decyzja bo praca w it jest naprawdę kusząca tylko czy te zarobki to naprawde wszystko? W każdym zawodzie można osiągnąć super stawke jak się jest w tym dobrym. Nawet jeżeli ktos skończy studia informatyczne a nie czuje tego no to przykro mi bardzo ale nikt za świstek z uczelni mu nie zapłaci milionów liczą się umiejętności i chęć samorealizacji. Nie ukrywajmy że programista jest również odpowiedzialnym i stresującym zawodem. Także wydaję mi się ze kieruj się tym o chcesz tak naprawde robić chociaż wiem że to bardzo ciężkie jak z każdej strony bombardują Cię takie czy inne perspektywy. Jeżeli mi się uda rozpoczne studia w wieku 24 lat gdzie moglabym już od roku pracować w it. Też mam dylemat czy to dobra decyzja bo wiadomo swój gabinet to też ogromny wklad finansowy tu w it ide i pracuje (oczywiscie to tez wymaga ciągłych szkoleń itp itd.)
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: Piotrr »

Nie wspominałem przecież tylko o zarobkach jakoby były głównym motywatorem. Przecież zaznaczyłem ze jesli it leży w jego zainteresowaniach to w tej wsytuacji powinien zostać przy tej branży.
W końcu lekarz
saguarowega
Posty: 43
Rejestracja: 29 maja 2016, o 09:57

Re: Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: saguarowega »

Piotrr a ja sie nie odnosilam do Twojej wypowiedzi tylko pisalam do autora postu co ja mysle i swoje spostrzezenia chcialam przekazac jemu a noe Tobie
Twoje zdanie to Twoje zdanie ja wyrazilam swoje po to aby autor mogl sobie spojrzec na kilka wypowiedzi i kilka podejsc do sprawy aby jako tako pomoc mu w rozwianiu watpliwosci z ktorymi wlasnie sie zmaga. Lepiej jednak przedstawic swoje doswiadczenia niz na slepo nakierowac osobe na swoje przekonania. To musi byc jego decyzja oparta na dowswiadczebiu innych a nie na gdybym byl na Twoim miejscu bo nikt nigdy na Twoim miejscu sie nie znajdzie
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: Piotrr »

Odebrałem część twojej wypowiedzi jako wycieczka personalna do mnie. Małe nieporozumienie i tyle
W końcu lekarz
keez
Posty: 6
Rejestracja: 19 paź 2017, o 14:47

Re: Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: keez »

Saguaro, dzięki za opinię i wyrażenie zdania na ten temat Oczywiście temat dalej otwarty.
keez
Posty: 6
Rejestracja: 19 paź 2017, o 14:47

Re: Lekarski, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: keez »

Odświeżę temat. Pytanie trochę zmieniam, bo dodaje do wyżej wymienionych możliwości lekarski. Czekam na opinię teraz już wszystkich studentów medycznego, a szczególnie tych po mat-fizie lub z doświadczeniami w tym temacie. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: Mårran »

Ja byłam w najlepszej możliwej sytuacji z nauką biologii

Półtora roku na mat-fizie miałam biologię podstawową (tylko biologia człowieka), chemię podstawową (w mojej szkole materiał jak na rozszerzeniu, tylko tłumaczony jak krowie na rowie), matematykę rozszerzoną i fizykę rozszerzoną.

Potem ten mniej więcej rok do matury miałam biologię rozszerzoną (przeniosłam się na kręgowce, potem metabolizm, genetyka, ewolucjonizm, powtórki), chemię rozszerzoną, fizykę rozszerzoną i matematykę dalej rozszerzoną, bo na nią chodziłam dalej na matfiz. Budowę komórki na biologię zrobiłam sama.

Dzięki temu chemię R i fizykę R napisałam nieźle, a biologię R gorzej, bo miałam nieprzerobione pół materiału Ale większość zadań była na czytanie tekstu, więc na trzyprzedmiotowe stykło.

I tak to ominęły mnie te wszystkie rośliny, grzyby, pierścienice, ślimaki, cykle rozwojowe z biologii, a przerobiłam to, co dało mi podstawy podstaw na studia. Materiał na studiach to zupełnie inny poziom szczegółowości, ale podstawy jednak się przydają, warto przerobić sobie chociaż jeden podręcznik. Jednak nie trzeba zakuwać całej biologii, żeby ogarnąć na studia. Wystarczą tematy, które jakoś się będą z nimi wiązać.

W Łodzi od kilku lat nie trzeba zdawać biologii i jakoś nie słychać o masowym wymieraniu studentów. Jeśli jednak chcesz się trochę przygotować, czy to na lek, czy na lek-dent, polecam poczytać komórkę, genetykę (tutaj nikt nam nie tłumaczył podstaw), biologię człowieka, histologię zwierząt.

A potem cieszyć się wakacjami (lub walczyć z rekrutacją :v)
Pani Buka
Piotrr
Posty: 1333
Rejestracja: 9 lip 2012, o 19:11

Re: Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: Piotrr »

znam kilkanaście osób po humanie u mnie na roku. Jeśli oni ogarniają to mat-fiz chyba też da radę. Pierwszy rok stomy i leka w zasadzie się nie różnią od siebie a to ten początek może ewentualnie byc problematyczny dla kogoś nie po biol-chemie, więc wszystko co było napisane wyzej dotyczy się też leka
W końcu lekarz
keez
Posty: 6
Rejestracja: 19 paź 2017, o 14:47

Re: Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: keez »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, czekam dalej, cały czas są dylematy.
keez
Posty: 6
Rejestracja: 19 paź 2017, o 14:47

Re: Lekarsko-dentystyczny, a wcześniej mat-fiz. PYTANIA!

Post autor: keez »

Odświeżam po raz kolejny. Teraz zapraszam do dyskusji osoby chcące uchylić swoją opinię na temat wątku
IT vs medycyna. Temat rzeka, może i tak, może i nie, nie wnikam w to. Nurtuje mnie to cały czas i mimo, że dla niektórych mogą być to dwa różne światy to na sto procent znajdą się osoby, które będą w stanie dokonać jakiegoś subiektywnego porównania tych dwóch dziedzin. Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości