gen a allel

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Walter
Posty: 9
Rejestracja: 14 gru 2017, o 13:11

gen a allel

Post autor: Walter »

Mam kilka pytań, które sprawiają mi problem:
1. Czy allele to odmiany genu?
2. Mamy więc dwie odmiany każdego genu? (2n) Skoro mamy ok. 30 tys. genów to znaczy, że mamy 60 tys. alleli? ( Każda cecha to jeden gen a jeden gen to dwa allele oczywiście w komórce diploidalnej)
3. Osobniki jednego gatunku mają te same geny ale mogą różnić się allelami zawartymi w genotypie?
Proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: gen a allel

Post autor: kliop »

1. Czy allele to odmiany genu?
Lepszym słowem niż odmiany, byłoby wersje Chromosom może mieć wersję genu recesywną lub dominującą.
2. Mamy więc dwie odmiany każdego genu? (2n)
Mamy po 2 sztuki każdego genu, po jednym na oddzielnym chromosomie danej pary. Możemy mieć obie sztuki w wersji dominującej, obie w recesywnej, albo dominującą+recesywną.
Skoro mamy ok. 30 tys. genów to znaczy, że mamy 60 tys. alleli?
Nie. Są geny, które mają w przyrodzie tylko jedną wersję i nie ma tu podziału na dominującą i recesywną.
Poza tym nie używa się słowa allel w przytoczonym przez Ciebie znaczeniu - allele mogą być 2: dominujący i recesywny.
3. Osobniki jednego gatunku mają te same geny
Tak
ale mogą różnić się allelami zawartymi w genotypie?
tak
Walter
Posty: 9
Rejestracja: 14 gru 2017, o 13:11

Re: gen a allel

Post autor: Walter »

dzięki bardzo.
Ale chyba słuszne jest stwierdzenie,że mamy jeden gen warunkujący barwę oczu który w danym osobniku reprezentowany jest przez dwa allele: Aa, lub AA czy aa.
Jakoś nie pasuje mi że mamy dwa geny na barwę oczu. Co Ty na to kliop?
Walter
Posty: 9
Rejestracja: 14 gru 2017, o 13:11

Re: gen a allel

Post autor: Walter »

"Skoro mamy ok. 30 tys. genów to znaczy, że mamy 60 tys. alleli?"

Chodziło mi o to, że w w genotypie będzie 60 tys alleli. Czy tak?
Wiem, że niektóre geny maja tylko jedną wersję a inne maja kilka np. allele grup krwi.
Walter
Posty: 9
Rejestracja: 14 gru 2017, o 13:11

Re: gen a allel

Post autor: Walter »

dzięki bardzo.
Ale chyba słuszne jest stwierdzenie,że mamy jeden gen warunkujący barwę oczu który w danym osobniku reprezentowany jest przez dwa allele: Aa, lub AA czy aa.
Jakoś nie pasuje mi że mamy dwa geny na barwę oczu. Co Ty na to kliop?

Upraszczając ( co do jednej cechy).
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: gen a allel

Post autor: kliop »

Ale chyba słuszne jest stwierdzenie,że mamy jeden gen warunkujący barwę oczu który w danym osobniku reprezentowany jest przez dwa allele: Aa, lub AA czy aa.
Jakoś nie pasuje mi że mamy dwa geny na barwę oczu.
Nie wiem, nie interesowałem się tym. Jednak ze względu na różne kolory i odcienie, wątpię, żeby był to jeden gen, ale niech mnie ktoś znający się poprawi.
Wiem, że niektóre geny maja tylko jedną wersję a inne maja kilka np. allele grup krwi. Chodziło mi o to, że w w genotypie będzie 60 tys alleli. Czy tak?
Tak
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: gen a allel

Post autor: AnnaWP »

Walter pisze:
14 gru 2017, o 20:24
dzięki bardzo.
Ale chyba słuszne jest stwierdzenie,że mamy jeden gen warunkujący barwę oczu który w danym osobniku reprezentowany jest przez dwa allele: Aa, lub AA czy aa.
Jakoś nie pasuje mi że mamy dwa geny na barwę oczu. Co Ty na to kliop?
Nie do koca słuszne. Wiemy już, że na pewno kolor oczu determinowany jest przez kilka genów. Przytaczane często twierdzenie, że jeżeli rodzice mają oczy niebieskie (recesywna cecha) to dziecko musi mieć oczy niebieskie jest nie do końca zgodne z prawdą.
Tu masz artykuł o genetyce koloru oczu:
sciencedirect.com/science/article/pii/S0960982209005971
"Recent attempts in predicting eye color have obtained promising results using SNPs in OCA2[15], or in combination with HERC2[5], or additionally in SLC24A4 and TYR[6]. However, a number of genetic variants with strong eye color association were not used in these previous prediction analyses most of them were only identified in parallel or later studies [7–10]. To investigate the power of DNA-based eye color prediction, we genotyped 37 SNPs from eight genes [5–15], representing all currently known genetic variants with statistically significant eye color association (Supplemental Data), in a large population sample of 6168 Dutch Europeans from the Rotterdam Study [16].
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: gen a allel

Post autor: AnnaWP »

Walter pisze:
14 gru 2017, o 20:30
"Skoro mamy ok. 30 tys. genów to znaczy, że mamy 60 tys. alleli?"

Chodziło mi o to, że w w genotypie będzie 60 tys alleli. Czy tak?
Wiem, że niektóre geny maja tylko jedną wersję a inne maja kilka np. allele grup krwi.
Nie.
W genomie może być każda liczba alleli od 30.000 do 60.000.
30.000 jeżeli każdy gen będzie występował tylko w jednej formie, a więc po dwie kopie tego samego allelu. Taka linia idealnie czysta. 60.000 jeżeli będzie doskonałą heterozygotą.
Najczęściej jest gdzieś pomiędzy, można spokojnie założyć.
Pamiętaj, że allel jest inny czy kolejny do policzenia, tylko jeżeli różni się od drugiego allelu. Jeżeli ja mam dwie kopie grupy 0, to w moim genomie jest tylko jeden allel tego genu.
Walter
Posty: 9
Rejestracja: 14 gru 2017, o 13:11

Re: gen a allel

Post autor: Walter »

W takim razie homozygota np.: aa to jeden allel? Myślałam, że jeden gen (jako cecha) reprezentowany jest przez dwa identyczne allele.
W przypadku heterozygoty uważałam, że to też jeden gen ale reprezentowany przez dwa różne allele.
Anna, piszesz, że w przypadku posiadania dwóch kopii w przypadku gr krwi 0 posiadamy jeden allel? A co z mejozą? Muszą być dwa allele, żeby każdy gen mógł być reprezentowany w gamecie. Może ja źle interpretuję pojęcia?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: gen a allel

Post autor: AnnaWP »

Gen może mieć jeden allel, dwa lub więcej alleli. Nie ma to żadnego związku z diploidalnością lub haploidalnością, osobniki mogą być haploidalne, a gen może nadal mieć dwa lub trzy allele, po prostu jeden osobnik ma taki allel, a inny ma inny allel.
Oczywiście homozygota diploidalna ma nadal dwie kopie, ale jednego allelu. Tak, przy grupie 0 masz dwie kopie tego samego allelu.

W mejozie jedna kopia allelu idzie do jednej komórki, a druga do drugiej.
Kulka30
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2019, o 07:33

Re: gen a allel

Post autor: Kulka30 »

A jak to jest z kolorem włosów? Znalazłam artykuł o kolorze iczu gdzie niebieskooka para ma dziecko z oczkami brązowymi

Kod: Zaznacz cały

genetics.thetech.org/how-blue-eyed-parents-can-have-brown-eyed-children
I są takie osoby,i to nie mało które mają oczy brąz gdzie rodzice mają niebieskie
A są dzieci,które mają włosy ciemne gdzie rodzice są blondynami.
Przykład:dziecko włosy brąz mama i tata ciemny blond(rodzice taty czarny blond,dzieci troje blondynów(średni,ciemny i jasny blond/rodzice mamy czarny i ciemny blond,dzieci czarny,czarny,brąz,ciemny blond,ciemny blond,brąz i ciemny brąz)zaś np drugie dziecko ma włoski blond.
Jest trochę takich osób,wiec proszę o logiczne wytłumaczenie koloru włosów,bo obecna krzyzowka genetyczna nie dale nam 100%pewnosci jakie cechy odziedziczymy. Co ma naprwde duzy wplyw na kolor wlosow?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: gen a allel

Post autor: kliop »

Prawdopodobnie chodzi o geny kumulatywne tzn. że za kolor włosów odpowiada większa ilość genów, a kolor determinuje suma alleli dominujących.

Przykład: Za kolor włosów odpowiadają geny A, B, C, D, E. Jeden osobnik ma AA,BB,CC,DD,EE - ma 10 alleli dominujących, włosy będą czarne. Drugi ma aa,bb,cc,dd,ee - ma 0 alleli dominujących, włosy będą jasny blond. I jakiś inny osobnik ma Aa,Bb,CC,dd,EE - 6 alleli dominujących, włosy będą pośrednie np. ciemny brąz.
Kulka30
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2019, o 07:33

Re: gen a allel

Post autor: Kulka30 »

Fajne logiczne wytlumaczenie. To ile alleli dominujących moze miec osoba z kolorem wlosow ciemny blond? Ja wiem ze to przypuszczalna ilosc ale tak mniej wiecej. Chodzi o to,ile razem z druga osoba,w takiej sytuacji mogla przekazac alleli ciemnych wlosow,że dziecko ma wlosy jasno brazowe a nie blond?
A Ty się jeszcze uczysz?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość