Prędkość kul o różnej masie po zderzeniu

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
vdestinyv
Posty: 1
Rejestracja: 22 sty 2018, o 22:43

Prędkość kul o różnej masie po zderzeniu

Post autor: vdestinyv »

Witam otóż mam jutro kartkówkę na bazie tych zadań:
1. W spoczywającą kule o masie m2=0,5kg uderza kula o masie m1=0,3kg. Przed zderzeniem kula m1 poruszała się z prędkością v1= 10m/s. Zderzenie jest centralne i całkowicie sprężyste. Oblicz predkość obu kul po zderzeniu

2.Do wahadła o masie 20kg, zawieszonego do nici o długości 5m, strzelono kulkę o masie 10g lecącą poziomu z 500m/s. Kulka ugrzęzła w celu przy czym 25% jej energii kinetycznej została rozproszona podczas wbijania w wahadło.
Oblicz o jaki kąt odchyliło się whadało.

Nie mam totalnie pojęcia jak to liczyć, jeśli ktoś potrafi prosiłbym o obliczenie.
Abym mógł się nauczyć dokonując analizy v
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Prędkość kul o różnej masie po zderzeniu

Post autor: kliop »

2.
Kulka wbiła się w wahadło i powstały kompleks dostał 75% energii.
Z zasady zachowania energii:
E kinetyczna kulki x 0,75 = E potencjalna wahadła
0,5 x m1 x v2 x 0,75 = m2 x g x h
h = Przy g=10 wychodzi, że ciężarek wahadła znajduje się 4,69 metry nad ziemią.

Skoro punkt przyczepu był na wysokości 5m to znaczy, że ciężarek wychylił się na kąt prawie prosty.
Żeby obliczyć kąt, musisz zrobić sobie rysunek i pokombinować z funkcjami trygonometrycznymi. Na moje oko będzie to cos(alfa) = (5-4,69)/5, więc cos(alfa) = 0,062 i musisz w tablicach znaleźć kąt, dla którego cos wynosi 0,062.

Zaznaczam, że fizykę zdawałem dawno temu i pozapominałem zasady właściwego zapisu rozwiązań
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości