Parę pytań dotyczących analityki

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
biology00
Posty: 4
Rejestracja: 1 lut 2018, o 21:12

Parę pytań dotyczących analityki

Post autor: biology00 »

Przede wszystkim, dzień dobry, to mój pierwszy post na Waszym forum. Obecnie jestem w 2 klasie liceum o profilu biol-chem i bardzo interesuje mnie praca w laboratorium. Dlatego też od jakiegoś czasu jestem nastawiona na studiowanie analityki medycznej, prawdopodobnie w Białymstoku. Mam do Was parę pytań, najlepiej do osób, które ten kierunek skończyły, ale wszystkie odpowiedzi mile widziane.

1. Czy po studiach jest dużo możliwości pracy? Przypuśćmy, że w razie czego nie będę chciała pracować w laboratorium medycznym. Czy potem mogę wybrać jakąś inną specjalność i pracować np. przy produkcji leków, czy w jakimś sanepidzie itd? Chodzi mi o to, czy potem jest jakaś inna możliwość i jest w czym wybierać, czy po prostu to ogranicza się tylko do badań w lab. medycznym.

2. Jeśli już pracuję w tym laboratorium medycznym, to co się wtedy bada? Wiem, że krew, mocz, kał i co jeszcze? Teraz może zadam śmieszne pytanie. Ale czy jest to obrzydliwe? Czy naprawdę trzeba grzebać w tych wszystkich wydzielinach, wąchać to, czy po prostu badam próbkę np. pod mikroskopem i tyle?

3. Czy poprzez kontakt z np. krwią można czymś samemu się zarazić? Czy po prostu obowiązuje higiena lub są jakieś szczepienia ochronne?

4. Czy na studiach jest bardzo dużo chemii, czy może więcej biologii? Czy w ogóle jest fizyka i matematyka, czy może tylko jakieś podstawy?

5. Czy jest to bardzo stresująca praca? To znaczy, czy jest duży natłok pracy, obowiązków, czy łatwo jest się pomylić i potem są jakieś konsekwencje. Pytam, bo jestem osobą dosyć wrażliwą i chciałabym w miarę spokojną, stonowaną pracę.

6. No i ostatnie pytanie. Co z zarobkami? Czy naprawdę jest tak tragicznie jak wszyscy piszą? Jak to według Was może wyglądać na przestrzeni następnych lat?

Niektóre pytania mogą wydać się śmieszne, ale naprawdę myślę o tym bardzo poważnie i te pytania mnie nurtują. Interesuje mnie to od dobrych kilku lat, inne kierunki nie spełniają moich oczekiwań, nie celuję ani w lekarski, ani stomę. Myślę, że to dobry kierunek dla mnie, ale zniechęcają mnie trochę opinie w internecie. Czy możecie się trochę wypowiedzieć i odpowiedzieć na każde z moich pytań? Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Parę pytań dotyczących analityki

Post autor: Mårran »

Odpowiem na to, co wiem, bo sama nie studiowała, mam w rodzinie analityka po prostu

1. Możliwości pracy są różne, chociaż oczywiście podstawowa praca to najczęściej laby medyczne. Można walczyć o doktorat i działać na uczelni, można iść do przemysłu, ale trzeba być dobrym.

2. Krew to większość pracy, oprócz tego mocz, kał, płyn mózgowo-rzdzeniowy, płyny z jam ciała, np. z otrzewnej, opłucnej, wydzieliny ropne, plwocina. Większość badań robi maszyna, część Ty pod mikroskopem. Warunki są sterylne i nie dotykasz niczego rękami i nie wąchasz.

3. Zarazić się można, chociaż prawdopodobieństwo jest minimalne. Musisz mieć szczepienia na WZW B.

4. i 5. - nie mam pojęcia

6. Zarobki są bardzo różne. Sam jeden lab. to może być za mało. Ciocia robi lab. + dyżury w szpitalu na kontrakcie i zarabia bardzo dobrze. Praca na uczelni to raczej marny zarobek, póki nie jesteś szefem szefów. Praca w technologicznych kopro to dobra płaca, ale ciężko się dostać.
Pani Buka
biology00
Posty: 4
Rejestracja: 1 lut 2018, o 21:12

Re: Parę pytań dotyczących analityki

Post autor: biology00 »

Bardzo Ci dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Parę pytań dotyczących analityki

Post autor: Nitrogenium32 »

biology00 pisze:
3 lut 2018, o 20:40
4. Czy na studiach jest bardzo dużo chemii, czy może więcej biologii? Czy w ogóle jest fizyka i matematyka, czy może tylko jakieś podstawy?
Wystarczy zajrzeć na strony uczelni, gdzie można studiować Analitykę medyczną. Ja studiuję Farmację na WUM-ie i na tym samym wydziale jest też Analityka medyczna, gdzie mam znajomych, i wiem, że na początku trochę jest biologii, trochę jest chemii, a na dalszych latach takie specjalistyczne przedmioty.

Z biologii to m.in.: anatomia, histologia, fizjologia, patofizjologia, immunologia, mikrobiologia, patomorfologia, biochemia. Chemii trochę jest, ale zdecydowanie mniej niż na Farmacji, raczej takie podstawy. Jest też matematyka, statystyka, a także biofizyka, ale nie wiem dokładnie, w jakim zakresie.

Natomiast przedmioty specjalistyczne, o których mi wiadomo, to np. diagnostyka parazytologiczna, toksykologia, hematologia, immunopatologia, genetyka, genomika, farmakologia. Koleżanka raz mi opowiadała, że na zajęciach z diagnostyki parazytologicznej pracuje się na zajęciach nad materiałem zakaźnym, to samo trzeba też powiedzieć o mikrobiologii. Jak na każdych studiach, żeby dotrzeć do ciekawszych rzeczy, trzeba najpierw przejść takie podstawy.
biology00
Posty: 4
Rejestracja: 1 lut 2018, o 21:12

Re: Parę pytań dotyczących analityki

Post autor: biology00 »

Oki, bardzo dziękuję
biology00
Posty: 4
Rejestracja: 1 lut 2018, o 21:12

Re: Parę pytań dotyczących analityki

Post autor: biology00 »

Czy ktoś jeszcze może odpowiedzieć? Naprawdę wszelkie opinie i informacje się przydadzą. Proszę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość