Pasma absorpcji grup funkcyjnych w widmie IR

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
ponczekeke
Posty: 7
Rejestracja: 20 mar 2018, o 14:58

Pasma absorpcji grup funkcyjnych w widmie IR

Post autor: ponczekeke »

Witam Przygotowuję się do olimpiady chemicznej i chciałbym zapytać, czy nauka na pamięć tych wszystkich pasm absorpcji ma jakikolwiek sens?
Pozdrawiam
plew99
Posty: 16
Rejestracja: 5 lis 2017, o 00:48

Re: Pasma absorpcji grup funkcyjnych w widmie IR

Post autor: plew99 »

Nie ma, jak bedzie trzeba to dostaniesz tablice
Manganian
Posty: 24
Rejestracja: 2 maja 2016, o 19:03

Re: Pasma absorpcji grup funkcyjnych w widmie IR

Post autor: Manganian »

Ja jestem zdania, że te najważniejsze pasma wypada jednak znać. Wprawdzie w tablicach znajdziemy informację o orientacyjnym rozmieszczeniu niektórych pasm, ale nie dowiemy się niczego o ich wyglądzie (szeroki, wąski), intensywności (silny, średni, słaby), a to jest również istotne. Nie chodzi mi tu o znajomość wszystkich pasm, bo to nie ma sensu (chodzi mi głównie o obszar odcisku palca, czyli poniżej 1500 1/cm, bo tam na nic zda się nasza wiedza). Warto jest jednak ogarniać część pasm powyżej 1500, bo tego wcale nie ma tak dużo, a czasami może się ta znajomość przydać (podczas rozwiązywania zadań zobaczysz, które są przydatne, także spokojnie). Pozdrawiam
ponczekeke
Posty: 7
Rejestracja: 20 mar 2018, o 14:58

Re: Pasma absorpcji grup funkcyjnych w widmie IR

Post autor: ponczekeke »

Dziękuję bardzo za odpowiedź W takim razie postaram się zapamiętać te najważniejsze pasma
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość