Prośba.Zadania.

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
uczennica
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2008, o 19:25

Prośba.Zadania.

Post autor: uczennica »

Potrzebuję pomocy od Was. Mam kilka zadania (potrzebne są wyjaśnienia).

zad1)
Dlaczego przewody linii elektrycznych powinny mieć taką długość aby w lecie lekko zwisały ze słupów? Jak wyglądają te przewody w zimie?

zad2)
Dlaczego rozgrzane szklane naczynie pęka gdy nalejemy do niego zimnej wody?

zad3)
Dlaczego w celu wzmocnienia betonu zbroi się go prętami stalowymi a nie prętami z innego metalu?

zad4)
Czy skalę przyrządu do bardzo dokładnego pomiaru długości lepiej wykonać ze stali czy z aluminium?

zad5)
Piłkę plastikową napompowano w chłodnym mieszkaniu i wyniesiono w upalny dzień na plażę.Co się stanie z tą piłką?

zad6)
Która lub które z wymienionych wielkości fizycznych zmienią się wraz ze mianą temperatury ciała:
-masa,
-objętośc,
-ciężar?


Jeśli ktoś miałaby czas i chęć pomocy to bardzo proszę.Będę wdzięczna.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Prośba.Zadania.

Post autor: Aniaww »

zad 1 - metale mają większą objętość w cieple - na mrozie się kurczą, więc gdyby były latem akurat - to zimą by pękły.

zad 2 - gwałtowne ochłodzenie fragmentu naczynia

5 - gaz ma większą objętość w wysokiej temperaturze - zwiększa się jego ciśnienie i piłka może pęknąć

6 - objętość. jak to z tą masą i ciężarem? nigdy nie pamiętam.
uczennica
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2008, o 19:25

Re: Prośba.Zadania.

Post autor: uczennica »

ANIAWW bardzo dziękuję. Już coś mam Brakuje mi jeszcze odpowiedzi na 3 i 4 pytanie. Proszę jeśli ktoś mógłby mi pomóc. Jeszcze takie jedno pytanieZastosowanie zjawiska rozszerzalności ciał(gdzie o tym zjawisku trzeba pamiętać?)

Bardzo proszę o pomoc.Do tych poprzednich zadań zamieszczonych w pierwszym poście gdyby ktoś chciał coś dopidać to proszę.

Wszystkim za wszytsko bardzo dziękuję.
Gojo80
Posty: 22
Rejestracja: 10 lut 2008, o 09:09

Re: Prośba.Zadania.

Post autor: Gojo80 »

Odp.3
beton wzmocniony wkładkami stalowymi, materiał stosowany powszechnie w budownictwie. Beton jest materiałem doskonale przenoszącym naprężenia ściskające. Jednak jego wytrzymałość na naprężenia rozciągające jest bardzo mała. Wzmocnienie stalą, która znakomicie przenosi siły rozciągające daje materiał, z którego można budować konstrukcje różnego typu. Do wzmacniania betonu stosuje się wkładki w postaci prętów, lin, strun i siatek. Można spotkać także konstrukcje z „sztywnym zbrojeniem”, tzn. takie, w których elementy stalowe o dużych przekrojach (np. dwuteowniki, ceowniki) są wykorzystane jako rdzeń w np. słupie z betonu lub zbrojenie na przebicie w stropie żelbetowym.

Właściwa współpraca betonu i stali w konstrukcji możliwa jest dzięki zbliżonej rozszerzalności termicznej obu materiałów. Dlatego nie używa się aluminium, gdyż ma bardzo inną rozszerzalność niż beton


Co do zadania nr 4
Praktycznie wygląda to tak samo jak z zad. 3.
Główną właściwością jest reakcja na temperaturę i rozszerzalność materiału.
Ale o tym łatwo znależć w necie
uczennica
Posty: 5
Rejestracja: 18 sty 2008, o 19:25

Re: Prośba.Zadania.

Post autor: uczennica »

Wszystkim bardzo ,bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Mam jeszcze pytanie w sprawie zadania nr 6-odpowedź tam jest,że objętość,ale czy mógłby ktoś napisac dlaczego? Muszę mieć wyjaśnienie.
Bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Prośba.Zadania.

Post autor: Aniaww »

Masa jest stała, bo przecież nic nie odgryza pręta czy bryły, a jeśli się rozszerza lub kurczy, to właśnie objętosć się zmienia - przez zmianę gęstości.
Gojo80
Posty: 22
Rejestracja: 10 lut 2008, o 09:09

Re: Prośba.Zadania.

Post autor: Gojo80 »

o zad. 6

Zmienia się objętość i zarazem ciężar, ale masa zawsze jest stała.

Objętość się zmienia poprzez zmianę tempratury w następstwie rozszerzalności. Kiedy zmienia się objętość dochodzą tutaj prawa grawitacji i ciężar wtedy również się zmienia, ale masa jest stała.

Pamiętaj, ciężar to to z jaką siłą Cię przyciąga Ziemia i z jaką TY przyciągasz Ziemię. Na księżycu Twój ciężar będzie o około 5 razy mniejszy, ale masy swego ciała przecież nie zmienisz Na tym polega różnica masy i ciężaru ciała

Aha.
Żebyś lepiej zrozumiała dlaczego tak się dzieje: Kiedy jest Ci zimno otulasz się rękoma lub wtedy dobrze jest się do kogoś przytulić. Tak samo jest z czasteczkami, kiedy jest im zimno to przytulają się do siebie, co sprawia, że objętość calego przedmiotu się automatycznie zmniejsza gdyż odległość miedzy tymi cząsteczkami się zmniejsza bo się przytulają przecież
A w lato (kiedy jest ciepło) to każdy, tak jak i cząsteczki chce mieć dużo przestrzeni obok siebie żeby było właśnie chłodniej i wtedy te cząsteczki oddalają się od siebie sprawiając, że ciało zwiększa swą objętość.

Myślę, że prościej się chyba nie dało tak aby prosto to zrozumieć

Roman
somblaster
Posty: 11
Rejestracja: 15 lut 2008, o 19:26

Re: Prośba.Zadania.

Post autor: somblaster »

Potrzebuje pomocy zadanei z fizyki.Potrzebne rozwiazanie

Z Kielc do Jędrzejowa jest 40km.Samochód jechał z Kielc do Jędrzejowa z prędkością 40km/h, a z powrotem z prędkością 60km/h.Oblicz wartość prędkości średniej całej podróży.
Awatar użytkownika
JAsiio
Posty: 69
Rejestracja: 4 mar 2006, o 13:11

Re: Prośba.Zadania.

Post autor: JAsiio »

Droga w tym zadaniu jest stała i wynosi 40 km.
Samochód jedzie tam i z powrotem, więc w sumie przejechał 80 km.

W jedną stronę jechał z prędkością 40 km/h, a więc 40 km przejechał w 1 godzinę.
W drugą stronę jechał z prędkością 60 km/h, a więc 40 km przejechał w 2/3 godziny, czyli w 40 min. (przekształcamy wzór v=s/t i otrzymujemy, że t=s/v, a po podstawieniu: t=40/60=2/3 [h]).

I teraz liczymy prędkość średnią na całej trasie:
s=2*40km
t=1h+2/3h=5/3h

Prędkość średnia, to cała droga jaką przebyło ciało w czasie, czyli podstawiając do wzrou na prędkość powyższe dane, otrzymujemy:

Vśr=s/t
Vśr=80/(5/3)=80*3/5=16*3=48 [km/h]

P.S. Pozdrów ode mnie Dęba Bartka, jak będziesz w pobliżu! Zawsze jezdziłem na wakacje w Góry Świętokrzystkie jak byłem mały. Pozdro Kielce, Chęciny, Zagnańsk, Gruszki i Borowa Góra .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość