Powstawanie szronu, a przemiana fazowa wody

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Mikhael
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2018, o 19:56

Powstawanie szronu, a przemiana fazowa wody

Post autor: Mikhael »

Witam,

Mam pytanie odnośnie powstawania szronu. Z tego co wyczytałem na internecie szron powstaje z pary wodnej na przechłodzonych przedmiotach (poniżej 0 stopni Celsjusza), gdy temperatura punktu rosy (skroplenie pary wodnej) występuje poniżej 0 stopni Celsjusza. I tak się dzieje wskutek resublimacji pary wodnej w lód. No i ok tak się dzieje rzeczywiście, szron powstaje.

Natomiast jak to pogodzić z wykresem fazowym dla wody, gdze resublimacja z gazu w ciało stałe wystepuje tylko dla ciśnień dużo niższych (poniżej 1 kPa) niż to co panuje na zewnątrz (ciśnienie atmosferyczne).

I tak mamy temperaturę np. 5 stopni Celsjusza, wilgotność względną powietrza np. 40% i w tych warunkach temperatura punktu rosy to około -7 stopni Celsjusza. I jak para wodna osiagdzie np. na szybie samochodu to zamienia sie w lód w skutkek resublimacji. Albo w zamrażalniku jak osiada na ściankach to powstaje szron.

I tutaj moje pytanie dlaczego tak się dzieje, skoro to zjawisko wystepuje przy cisnieniu atmosferycznym, które wg wykresu fazowego mówi Nam że para najpierw powinna przejść w fazę ciekłą i dopiero w stałą - a nie od razu w stałą?


Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości