Dlaczego +NA i -K zwiększa ciśnienie krwi

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
robertzmys
Posty: 1
Rejestracja: 8 cze 2018, o 08:05

Dlaczego +NA i -K zwiększa ciśnienie krwi

Post autor: robertzmys » 8 cze 2018, o 08:10

Dlaczego strukturalnie rzecz biorąc kiedy Aldosteron powoduje napływ jonów Na i odpływ jonów K z krwi, zwiększa to jego ciśnienie. Chciałbym poznać odpowiedź od strony mechanicznej, fizycznej. Jedyne z czym mi się kojarzy Na i K to pobudliwość.

kliop
Posty: 236
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Dlaczego +NA i -K zwiększa ciśnienie krwi

Post autor: kliop » 8 cze 2018, o 16:00

To nie jest wymiana na zasadzie, że jak z moczu pierwotnego zabrałem do krwi 3 Na, to muszę wysikać 2 K (btw to jest stosunek ilościowy jonów w pracy pompy sodowo-potasowej - 3Na:2K). Błona kanalika jest przepuszczalna dla K, ale Na może zabrać stamtąd tylko pompa sodowo-potasowa. W ten sposób Na jest zabierany przez pompę do krwi (i nie wraca do kanalika, bo błona jest nieprzepuszczalna dla Na) i w moczu pierwotnym robi się nadmiar K, ale ten aby wyrównać stężenia płynie przez przepuszczalną błonę kanalika do krwi edit: I jak już zabraliśmy dużo jonów z moczu pierwotnego (bo Na pompą, a wydalony do kanalika K sam wrócił), to woda podąża za nimi do krwi i ciśnienie tętnicze się podnosi.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post