Jak erytrocyty i komórki rurek sitowych funkcjonują skoro nie mają jądra komórkowego

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
poprostukasia
Posty: 21
Rejestracja: 6 lut 2018, o 20:59

Jak erytrocyty i komórki rurek sitowych funkcjonują skoro nie mają jądra komórkowego

Post autor: poprostukasia »

Hej. Mam takie pytanie:jak erytrocyty i komórki rurek sitowych funkcjonują skoro nie mają jądra komórkowego które nadzoruje wszystkie procesy życiowe komórek. Wiem że ma to związek z pełnioną przez te komórki funkcją np. erytrocyty nie maja jadra aby pomiescic wiecej tlenu i zmniejszyć ich zapotrzebowanie energetyczne. No ale jak one żyją skoro prawie nic nie mają ?!?!?
Mam nadzieje że rozumiecie o co mi chodzi
Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Erytrocyty i rurki sitowe

Post autor: Mårran »

Na rurkach sitowych sie nie znam, to odpowiem na przykladzie erytrocytow. Jądro komorkowe potrzebne jest w dwoch momentach zasadniczo: przy podziale komorkowym i do syntezy bialek. Erytrocyt sie nie dzieli, zas bialka (strukturalne, hemoglobine) syntetyzuje przed utratą jądra. Mitochondria tez.nie sa potrzebne, bo erytrocyt oddycha na drodze tylko glikolizy.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Elsa
Posty: 73
Rejestracja: 24 lip 2015, o 02:00

Re: Erytrocyty i rurki sitowe

Post autor: Elsa »

Ja mogę co nieco napisać o rurkach sitowych. Nie mają one jądra komórkowego, ale funkcję odżywczą w stosunku do nich pełnią komórki przyrurkowe zaopatrzone w jądro komórkowe. Rurki sitowe pozbawione jądra po prostu mają więcej miejsca na transport asymilatów, a obok mają pomocników.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości