pytanko\zadanko

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
szynszylek17
Posty: 19
Rejestracja: 11 maja 2007, o 14:47

pytanko\zadanko

Post autor: szynszylek17 »

hej moja babcia ma kozę która w zeszłym roku miala 4 koźlęta 3 białe (dwa koziołki i kózka) i 1 łaciatą kózkę. zarówno matka jak i ojciec są białe czyli ta łaciata otrzymala geny po dziadkach. jakie jest prawdopodobieństwo że w tym roku jedno koźlę bedzie łaciate jeśli matka urodzi dwa lub trzy koźlęta. albo znowu 4 male
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: pytanko\zadanko

Post autor: mila1301 »

Sorki, że trochę nie na temat , ale nie mogłam się powstrzymać
szynszylek17 pisze:moja babcia ma kozę która w zeszłym roku miala 4 koźlęta
Miałam dwa lata temu młodą kozę, która w pierwszym miocie miała trzy koźlęta, ale żeby cztery. Twoja babcia mogła to zgłosić do telewizji, na pewno by przyjechali
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: pytanko\zadanko

Post autor: malgosi35 »

szynszylek17 pisze:czyli ta łaciata otrzymala geny po dziadkach
Geny na 100% otrzymała po rodzicach a nie po dziadkach. mogły się wyszczepić cechy dziadków.

[ Dodano: Sro Lut 13, 2008 17:30 ]
Nie nam genetyki kozy. Tu może być gen na łaciatość ale równie dobrze geny modyfikatory. Ciekawe jakie było inne potomstwo tej kozy czy tej pary kóz
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: pytanko\zadanko

Post autor: Aniaww »

Geny otrzymały po rodzicach

Na podstawie rozszczepienia można domyślać się że w najprostszym przypadku są to dwie heterozygotyczne kozy, które dają potomstwo białe - łaciate w stosunku 3:1.

Ale tak jak mówi Małgosia, nie jest nic powiedziane, bo może to być cecha dwugenowa, lub o całkiem innym mechanizmie. Nie potrafię tego więc oszacować.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości