Guzek na szyi

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
Dreamesse
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2014, o 17:13

Guzek na szyi

Post autor: Dreamesse »

Znalazłam u siebie guzka na szyi. Jest z tyłu/z boku - ciężko jednoznacznie określić: jest z lewej strony, jakieś 2 cm od tętnicy szyjnej i może z 3-4 cm od kręgosłupa. Jest mały, na oko ma gdzieś ok. 1 cm owalny, lekko płaski, gładki i tak przeskakuje pod palcami. Nie zawsze można go uchwycić", bo przy wyprostowanej szyi praktycznie nie da się go wyczuć, trzeba lekko pochylić, dopiero wtedy. Wyczułam go w grudniu/styczniu i od tego czasu na pewno nie urósł, mam wrażenie, że wręcz zmalał. Przypominam też sobie, że coś podobnego wyczułam też już jakieś dwa lata temu, ale czymś wtedy posmarowałam i wydawało mi, że zeszło i to olałam, dopiero teraz zaczęłam schizować, a być może po prostu nie udało mi się go wtedy ponownie wyczuć ze względu na pozycję szyi, więc bardzo możliwe, że to ten sam guzek co te dwa lata temu.

Nie mam żadnych innych objawów, dobrze się czuję, właściwie nie choruję, co najwyżej jakieś lekkie przeziębienie raz czy dwa w roku (typu katar, kaszel, bez gorączki), ale jak zaczęłam czytać, co mogą oznaczać takie guzki i zobaczyłam takie choroby jak chłoniak itp, to trochę się zmartwiłam.

Wiem, że czeka mnie wizyta u lekarza i nikt nie zdiagnozuje mnie przez internet, ale w najbliższym czasie nie będę mogła pójść, a chciałabym, przynajmniej orientacyjnie, czy w ogóle jest się czym martwić. Co to może być? Może mogę zrobić jakieś badania (krew czy coś?), żeby mieć już jakiś pogląd, zanim pójdę do lekarza?
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Guzek na szyi

Post autor: Mårran »

Najbardziej prawdopodobny jest tu węzeł chłonny. Najczęściej na szyi pojawiają się węzły odczynowe (po infekcjach). Rzadziej inne przeczyny, jak chłoniaki, nietypowe zakażenia.
Jeśli guzek będzie się utrzymywał, najlepiej zrobić USG tej okolicy. Może zlecić lekarz rodzinny.
Jeśli chcesz mieć jakieś badania wcześniej, to zawsze możesz zrobić morfologię krwi z rozmazem i crp.
Pani Buka
Dreamesse
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2014, o 17:13

Re: Guzek na szyi

Post autor: Dreamesse »

A czy taki węzeł może się utrzymywać kilka miesięcy albo i więcej? Jest na pewno ponad pół roku, a być może i kilka lat.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Guzek na szyi

Post autor: Mårran »

Tak, nawet kilka lat
Pani Buka
Dreamesse
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2014, o 17:13

Re: Guzek na szyi

Post autor: Dreamesse »

Tylko odczynowe czy nowotworowe również? Bo czytałam, że są chłoniaki, które rozwijają się powoli - tylko nie wiem, co oznacza to powoli", czy np. rok czy 10 lat.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Guzek na szyi

Post autor: Mårran »

Różnie. Jest dużo typów, zarówno chłoniaków, jak i infekcji. Po samym guzku nie ma co gdybać, zwłaszcza jak jest tylko jeden. Najlepiej zrobić USG.
Z cech węzła dobrych, to to, że się przesuwa pod palcami, to dobrze. Poza tym jest dość mały jak na chłoniaka.

Jeśli w USG bedzie jakieś podejrzenie rozrostu nowotworowego, to trzeba będzie wyciąć
Pani Buka
Dreamesse
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2014, o 17:13

Re: Guzek na szyi

Post autor: Dreamesse »

A te badania krwi mają tu jakieś znaczenie? W sensie: są miarodajne?
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Guzek na szyi

Post autor: Mårran »

Nie pokażą charakteru guzka, jedynie ewentualne ogólne zmiany np. przesunięcia białych krwinek typowe dla chloniaków albo stan zapalny w organizmie.
Pani Buka
Dreamesse
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2014, o 17:13

Re: Guzek na szyi

Post autor: Dreamesse »

Zrobiłam badania, wszystko w normie.
Leukocyty 6,23
Erytrocyty 3,99
Hemoglobina 12,6
Hematokryt 37,3
Płytki 272

OB 6
CRPlt1

Co o tym sądzić?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość