Mam problem (ide do liceum) :/

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Marek33
Posty: 3
Rejestracja: 28 lip 2018, o 22:05

Mam problem (ide do liceum) :/

Post autor: Marek33 »

Hej !
Już naprawdę bardzo długo myślę nad swoją przyszłością i nadal nie mogę się zdecydować czy dobrze postąpilem wybierając klase w liceum o profilu biol-mat-ang . Ogółem to mega mi się spodobała, gdyż zawiera rozszerzone przedmioty , które najbardziej lubię. Słyszałem też że po tym profilu mam szeroki wybór studiow. Szczerze ja sam nie wiem co chciałbym w życiu robić bo naprawdę wiele rzeczy mnie interesuje.Może jestem za młody do podejmowania już takich istotnych decyzji, ale głównie boję się o jedno . Czy jakbym jednak zdecydował się iść potem na weterynarie czy na jakieś inne medyczne, kierunek lekarski czy cos, to czy dałbym sobie radę jakoś z chemią rozszerzoną ? Nie interesuje mnie ona tak bardzo jak np. biologia i o wiele bardziej wole matematyke. Slyszalem że są uczelnie na których da radę bez chemii ale no jest to nieco ryzykowne. Dodam jeszcze że mam w sobie dużo samozaparcia i chęci do nauki i nie mialem z nia problemu. Lubie to, ale oczywiście w ograniczonych ilościach . Na pewno nigdy nie chciałbym uczyć się zarywajac nocki czy cos. Więc czy podołałbym samodzielnemu rozszerzeniu ? Pytam bo nie wiem jak wygląda nauka w liceum . Również chciałbym mieć czas na inne przyjemności itp. Mam nadzieję że czas wszystko zweryfikuje , ale chcialbym już na wstępie wiedzieć czy byłoby warto
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Mam problem (ide do liceum) :/

Post autor: kliop »

czy dałbym sobie radę jakoś z chemią rozszerzoną ?
Tego w tym momencie nie jest w stanie nikt określić, nawet Ty sam. Mogę powiedzieć, że nauczenie się przedmiotu na poziom rozszerzony z matury bez bycia w klasie rozszerzonej jest jak najbardziej możliwe i to na bardzo dobry wynik Bez zarywania nocy, odcinania się od świata itp.

Nie musisz podejmować decyzji co do kierunku studiów już teraz, możesz to zrobić za rok albo dwa (albo nawet dwa i pół ). Jeśli bierzesz pod uwagę, że matura rozszerzona z chemii może być Ci kiedyś potrzebna, to ucz się chemii - sam w domu, chodząc na kółko w liceum itd.
KJx
Posty: 21
Rejestracja: 22 sty 2017, o 15:58

Re: Mam problem (ide do liceum) :/

Post autor: KJx »

Na niektóre uczelnie dostałbyś się nawet z tymi przedmiotami [bio i mat] tylko wiadomo musiałbyś matematykę zdać tak wysoko jak inni zdają chemię
W Łodzi na przykład na kierunek lekarski:
Dwa z czterech przedmiotów do wyboru:
Biologia poziom rozszerzony – 200 pkt*
Chemia poziom rozszerzony – 200 pkt*
Matematyka poziom rozszerzony- 200 pkt*
Fizyka poziom rozszerzony – 200 pkt*
Marek33
Posty: 3
Rejestracja: 28 lip 2018, o 22:05

Re: Mam problem (ide do liceum) :/

Post autor: Marek33 »

Dziekuje za odpowiedz i dodanie otuchy
Marek33
Posty: 3
Rejestracja: 28 lip 2018, o 22:05

Re: Mam problem (ide do liceum) :/

Post autor: Marek33 »

Dziekuje za odpowiedz i przydatną informację
exsto
Posty: 4
Rejestracja: 4 lip 2018, o 11:50

Re: Mam problem (ide do liceum) :/

Post autor: exsto »

Prawda jest taka, jeśli lubisz matematykę, to wykujesz parę wzorów, trochę wyjątków, i chemia nie powinna być problemem. U nas w liceum zawsze powtarzaliśmy, że chemia to taka upośledzona matematyka z molami zamiast x jako niewiadome. Jak oswoisz się z chemią organiczną to spk.
Co do biologii. Tu będzie gorzej, jeśli nie trafisz na dobrą nauczycielkę/nauczyciela, to od razu szukaj korepetycji i to dobrych. O ile chemii nauczysz się praktycznie sam, tam zadania na maturce są zamknięte albo obliczeniowe, o tyle biologia to konkurs pięknego wypowiadania się, wiedza stoi na drugim planie. Aby osiągnąć sukces z biologii, musisz się nauczyć hehe konwencji i wykształcić całkowicie inny niż dotychczas styl pisania albo nawet perfekcyjna wiedza cię nie uratuje.
I jeśli myślisz poważnie o medycynie lub czymś w okolicy tego, warto zainwestować w matematykę rozszerzoną, a to też wymaga sporego poświęcenia i zrobienia jak największej ilości zadań. Zapomnij o matematyce jaką znałeś do tej pory, w liceum zaczyna się nowa bajka, zresztą sam zobaczysz. Matma rozszerzona nie zawsze się przyda, ale warto, podobnie jak z angielskim rozszerzonym, tu wynik z matury się nie przyda, ALE potem większość podręczników jest po angielsku, więc im więcej w głowie tym lepiej.
Ale żeby nie było, że straszę, liceum to naprawdę świetny czas, będziesz chciał tam jeszcze zostać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości