prawa mendla

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
joan
Posty: 3
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 20:47

prawa mendla

Post autor: joan »

Jakie cechy człowieka dziedziczone są niezgodnie z prawami Mendla?Wiem ze niezgodne dziedziczenie z II prawem Mendla jest wtedy ,gdy geny znajdują się blisko siebie i są na jednych chromosomiemoże ktoś wytłumaczy mi dlaczego tak się dzieję i poda jakiś przykład takiego dziedziczenia u człowieka?może znacie jeszcze jakieś inne przykłady?
Awatar użytkownika
piotrekk
Posty: 161
Rejestracja: 19 maja 2010, o 21:49

Re: prawa mendla

Post autor: piotrekk »

kiedy geny są ze sobą sprzężone(zajmują loci leżące blisko siebie na tym samym chromosomie). Przykładem są geny odpowiedzialne za barwę oczu i kolor włosów(np. blondynki mają częściej oczy niebieskie niż brązowe.
katka933
Posty: 1
Rejestracja: 29 maja 2011, o 11:06

Re: prawa mendla

Post autor: katka933 »

Witam serdecznie Czy potrafilibyscie zrobic te zadania? Bylabym bardzo wdzieczna gdyz spr. z tego tematu decyduje o mojej ocenie na swiadectwie


1. narysuj 5 par nukleotydow kwasu DNA uzyj symboli A T C G D i Pi zaznacz rodzaje wiazan

2. przeprowadz proces replikacji, transkrypcji, translacji na podstawie odcinka kw. DNA o sekwencji nukleotydow ATG TTG CAA GAT CCT TAA

3. Czarna siersc krolikow jest dominujaca , biala -recesywna. Sklonowano ze soba osobniki homozygotyczne o siersci czarnej z osobnikami heterozygotycznymi. Podaj genotypy rodzicow (symbole literowe), genotypy i fenotypy potomstwa
miodowata
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2018, o 16:49

Re: prawa mendla

Post autor: miodowata »

dzieki za wyjasnienie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości