poprawa matury 2019- stara podstawa

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Nurse92
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2018, o 10:32

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: Nurse92 »

Tak też to wyczytałam, osoby które pisały starą formułę matury ( roczniki do 2014 ) mają pięć lat na napisanie matur poprawkowych, potem już ostatecznie wchodzi ta nowu formuła dla wszystkich. Polecacie biologie i chemię rozszerzoną z operonu ? zastanawiam się nad kupnem może ktoś korzysta ? posiadam już zbiory Witowskiego z chemii i z biologii, gutowską, pazdre, jakies rady w co jeszcze można sie zaopatrzyć ?
Kelliz1
Posty: 17
Rejestracja: 10 maja 2018, o 20:00

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: Kelliz1 »

jeśli chodzi o biole którą bede teraz pisać (jeśli sie nie załapie pod koniec września) to polecam : notatki soni nogalskiej, bukałe (ale ja nie robilam wszystkich ksiazek bo tam jak dla mnie duzo rzeczy jest ponad mature, zrobiłam bezkregowce i kręgowce oraz fizjologie roślin razem z pytaniami tam zawartymi), miałam książki operonu, i repetytorium Pyłki, zrobiłam wszystkie zadania, i z witowskiego, za to nie zrobiłam żadnej matury z biologi. i to był mój błąd bo pomimo tego ze na portalu sa wszystkie zadania z matur od ktoregos tam roku to nie byłam przyzwyczajona do ograniczenia czasu podczas pisania matury. i to mnie zgubiło bo jesli chodzi o mnie matura w tym roku była wręcz banalna (co też świadczy że książki z jakich sie uczyłam są wystarczające do napisania ponad 80%), poległam na pierdołkach które ze stresu poprzekręcałam chociaż znałam poprawną odpowiedz. Ze strzeleniem się w klucz tez o dziwo nie mam problemów ale to chyba dzieki przerobieniu tych zadan. Jeśli bede poprawiac ponownie to zamienie operony na Nową Erę słyszałam opinie że te podręczniki są lepsze, no i zrobię o wiele wiecej matur i innych typow zadań. Co do chemii napisałam za pierwszym razem na 68% a za drugim (ucząc się 3 miesiące przed) na 85% studiując, przerobiłam zbiory z operonu (świetna organiczna jak dla mnie), witowskiego, niektore dzialy z pazdry, wiele zadań z korków, a co dla mnie było najlepsze to chyba teeen gruby zestaw zadań abc medyka , pomimo że są abc ja robiłam je normalnie w zeszycie rozpisując kazde zadanie, jest tam duzo ciekaweych zadań, zrobiłam moze ze 4 matury (polecam więcej! ) bo nie miałam zbytnio czasu no i pykło 85% a tez zrobiłam pierdoly ale na maturach to chyba standard jest
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: Mårran »

Skąd te rewelacje?
Pani Buka
Nurse92
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2018, o 10:32

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: Nurse92 »

Właśnie też mi się Nowa Era obiła o uszy, że jest bardziej przejrzysta od operonu. Ja do poprawki podchodzę pierwszy raz, pisałam rocznikiem (kończyłam technikum) rozszerzenie z bioli w 2012 roku na 68 % (bez szału) ale wtedy nie myślałam tak o lekarskim tylko poszłam na ratownictwo a potem odrazu przeskoczyłam na kolejny kierunek pielęgniarstwo i punkty z matury starczyły. Chemii wgl nie ruszałam wiec to moje pierwsze podejście. Uczyć się będę między dyżurami i na nocach jak znajde chwile plus korki.
poointhejar
Posty: 110
Rejestracja: 16 maja 2018, o 23:28

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: poointhejar »

Nie wiem skad informacja, ze trzeba pisac wszystkie inne przedmioty jak juz nie bedzie starej formuly, ale jest nieprawdziwa na pewno bedzie trzeba pisac dodatkowe egzaminy w nowej formule, ale pozostale mamy zaliczone na zawsze
depp
Posty: 6
Rejestracja: 24 lip 2018, o 22:42

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: depp »

A gdzie konkretnie znajdę te zadania z forum, o których piszecie?
posoni

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: posoni »

Kelliz1 proszę nie wprowadzaj ludzi w błąd, to co piszesz to kłamstwo i niepotrzebnie denerwujesz ludzi. Po pierwsze matura ważna jest 5 lat tylko w przypadku, gdy ktoś przez te 5 lat nie zdał obowiązkowego przedmiotu np. matematyki. Gdy ktoś ma zdaną maturę może poprawiać ją ile chce. Kwestia tylko czy stara czy nowa formuła. Otóż do 2020 roku włącznie obowiązuje stara podstawa, w 2021 roku nie będzie starej podstawy tylko nowa. Ale to nie znaczy że piszemy wszystko od nowa, tylko np. będziemy podwyższać wynik z biologii po prostu na nowych zasadach. Całą maturkę mamy zdaną, nikt nam tego nie cofnie.
James Bond
Posty: 394
Rejestracja: 28 gru 2017, o 08:34

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: James Bond »

Ten temat był wałkowany n razy, to już jest nudne
poointhejar
Posty: 110
Rejestracja: 16 maja 2018, o 23:28

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: poointhejar »

Gdzies przeczytalam o notatkach soni nogalskiej - wiecie cos? Czy dobre i gdzie je kupic?
posoni

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: posoni »

Te notatki są tak słabe, że dziecko z podstawówki napisałoby lepsze. Sorry, ale to jest gorsze od byle jakiego vademecum. I są błędy.
posoni

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: posoni »

Jeśli chcecie potwierdzenia to już na jednaj stronie są 2 błędy. Po pierwsze komórka zwierzęca nie posiada wakuol, po drugie komórka roślinna nie posiada lizosomów, jej funkcję pełnią wakuole lityczne. Także powodzenia z tymi notatkami.
poointhejar
Posty: 110
Rejestracja: 16 maja 2018, o 23:28

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: poointhejar »

Dzieki za odpowiedz. Autorce pewnie chodzilo o wodniczki (ktore mozna tez nazywac wakuolami) w komorkach protistow zwierzecopodobnych. Lizosomy wystepuja rowniez w komorkach roslinnych, ich wymienna nazwa to wlasnie wakuole lityczne. Pisze to na podstawie mojej wiedzy - oczywiscie nie musze miec racji . A o notatki pytalam z ciekawosci - ktos ma inne zdanie?
posoni

Re: poprawa matury 2019- stara podstawa

Post autor: posoni »

To było porównanie komórki zwierzęcej z komórką roślinną, nie było mowy o komórkach protistów zwierzęcopodobnych, także to bardzo duży błąd. Wakuole lityczne to inaczej wodniczki lityczne, lizosomy nie są ich synonimem. Także to też jest błąd. To jest potwierdzona informacja przez moją egzaminatorkę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości