Obliczanie pH i autodysocjacja wody

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
qwerty123245
Posty: 7
Rejestracja: 18 wrz 2017, o 13:55

Obliczanie pH i autodysocjacja wody

Post autor: qwerty123245 »

Mam zadanie w którym muszę obliczyć pH dla roztworu NaOH o c=10-7. Uwzględnianie autodysocjacji wody rozumiem do momentu w którym muszę dodać [OH-]wody+[OH-]zasady. W propozycji rozwiązania w zbiorze mam podane równanie: Kw=[OH-]całkowite * [H+]wody - i tej części nie rozumiem. Czy Kw nie jest równie iloczynowi stężeń jonów pochodzących tylko z autodysocjacji wody? Potem następuje przekształcenie [OH-]całkowite = [OH-]zasady + Kw/[OH]całkowite, a jeśli Kw=[OH-]całkowite * [OH-]wody to po skróceniu byłoby [OH-]całkowite = [OH-]zasady + [OH-]wody, ale wynik jest wtedy nieco inny niż bez skrócenia.
Proszę o w miarę łopatologiczne wytłumaczenie
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Obliczanie pH i autodysocjacja wody

Post autor: 00000000000000000000 »

qwerty123245 pisze:
8 wrz 2018, o 07:41
Kw=[OH-]całkowite * [H+]wody - i tej części nie rozumiem.
Co może być źródłem jonów OH- w wodnym roztworze NaOH? Zarówno woda jak i NaOH. To chyba nie budzi wątpliwości.
Co może być źródłem jonów H+ w wodnym roztworze NaOH? Na pewno woda. Czy NaOH też? No nie bo niby skąd w NaOH jony H+.

Ponieważ (zawsze! w każdym roztworze wodnym dowolnej substancji jak i w czystej wodzie!):

Kw=[H+]całk*[OH-]całk

i zgodnie z tym co napisano powyżej [H+]całk= [H+]woda dostajemy równanie, o które pytasz.

qwerty123245 pisze:
8 wrz 2018, o 07:41
Czy Kw nie jest równie iloczynowi stężeń jonów pochodzących tylko z autodysocjacji wody?
Nie. Gdyby tak było to Kw nie byłoby stałe w stałej temperaturze, a zależałoby od pH roztworu.

Popatrzmy na to na jakichś śmiesznych przykładach:

1. 0.1 M HCl

[H+]=0.1 [OH-]=10-13

zauważ, że jony OH- pochodzą tylko z autodysocjacji wody (kwas ich nie da no bo niby jak?). No tak, ale z autodysocjacji wody powstają też jony H+. No i powstaje ich tyle ile jonów OH- z autodysocjacji wody czyli też [H+]woda=10-13
Gdyby więc Kw było iloczynem stężeń jonów pochodzących tylko z autodysocjacji wody to Kw=10-26.

2. 0.01 M NaOH

[OH-]=0.01 [H+]=10-12

zauważ, że jony H+ pochodzą tylko z autodysocjacji wody (zasada ich nie da no bo niby jak?). No tak, ale z autodysocjacji wody powstają też jony OH-. No i powstaje ich tyle ile jonów H+ z autodysocjacji wody czyli też [OH-]woda=10-12
Gdyby więc Kw było iloczynem stężeń jonów pochodzących tylko z autodysocjacji wody to Kw=10-24.

* w powyższych rozważaniach jest jedno małe uproszczenie ale nie rozwijam tematu aby nie zamulać. No chyba, że ktoś zapyta.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości