Czas przepływu krwi przez obieg

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
antolabiol
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 15:37

Czas przepływu krwi przez obieg

Post autor: antolabiol »

Witam.
Nie wiem czy dobrze zamieszczam wątek, ale paraliżuje mnie myśl że nie potrafię zrozumieć logicznie krążenia krwi a musze.
Wiem, że przez minutę przepływa cała jej objętość przez ciało człowieka, znam drogę krwi dokładnie i wiem, że odbywa się jednocześnie w dwóch ukladach. Tego tłumaczyć nie trzeba. Natomiast. Obrazowo.
1.
Zaczynamy obieg. Krew z żył wpływa przez mały obieg do tętnic, w tym samym czasie obraca się krew z tętnic do zyl, tak? Pełen obieg następuje, gdy krew z żył wpłynie przez serce do tętnic i z powrotem do zyl a jednocześnie krew z tętnic wpłynie do zyl i przepłynie przez serce z powrotem do tętnic. Czy tak? I to trwa minutę?

2. Dlaczego w niektórych źródłach podają, że krew przepływa przez mały obieg w 4-8 sekund, a przez duży w 25-30 sekund? Tego nie pojmuje. Chodzi o całą krew? Przecież jak zsumuje ten czas wychodzi mi około 30 sekund obiegu. A jak to ma się do tego, że krew przepływa przez cały obieg w minutę?
Czy chodzi o przepływ połowy krwi, tj. np od serca do naczyń włosowatych, bez powrotu do serca? Bo z powrotem przecież zajmuje minutę.

Mógłby mi to ktoś Łopatologicznie, obrazowo, jak dziecku wytłumaczyć?
Pozdrawiam
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Czas przepływu krwi przez obieg

Post autor: kliop »

Zakładając, że objętość wyrzutowa wynosi 80 ml, a częstość skurczów 70/minutę mamy 5600ml pojemności minutowej. Załóżmy też, że całkowita ilość krwi to 5-6 litrów. Biorąc pod uwagę powyższe fakty i traktując krwioobieg jak układ rur i pompy, powinno być tak, że krew, która opuściła lewą komorę powinna do niej wrócić po ok. minucie Twój tok rozumowania jest poprawny, że suma powinna wynosić 60 sek. Podane wartości np. 25-30 sek. dla obiegu dużego są prawdopodobnie średnie, bo erytrocyt przepływający przez naczynia wieńcowe powróci do serca momentalnie, a erytrocyt przepływający przez stopę znacznie później.
antolabiol
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 15:37

Re: Czas przepływu krwi przez obieg

Post autor: antolabiol »

Dzieeeekuje, to już pomału rozjaśnia sprawę.

Czy dobrze opisałam obrazowo przepływ krwi - połowa wpływa w tętnice, jednocześnie druga połowa wraca w t czasie żyłami? Ma to na moje sens, tak to widzę".

No i czy to jest tak, że pojedyncze dajmy na to krwinki, które dotarły wcześniej np po 30 min z przepłyną sobie jakby drugi raz, przed tymi które dotrą po 60 min?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Czas przepływu krwi przez obieg

Post autor: kliop »

Tyle samo krwi wypływa z serca, co do niego wraca tzn. w czasie jednego skurczu tyle samo krwi serce wpompowuje do aorty i pnia płucnego, co wraca do niego przez żyły główne i żyły płucne. Natomiast w danym momencie w żyłach objętościowo nie jest tyle samo krwi co w tętnicach, bo żyły są łatwo rozciągliwe i mają zmienną pojemność.
No i czy to jest tak, że pojedyncze dajmy na to krwinki, które dotarły wcześniej np po 30 min z przepłyną sobie jakby drugi raz, przed tymi które dotrą po 60 min?
Sekundach Krwinki się ciągle mieszają, więc taka sytuacja zdarza się bardzo często.
antolabiol
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 15:37

Re: Czas przepływu krwi przez obieg

Post autor: antolabiol »

No i wszystko jasne dziękuję
A obieg mały i obieg duży - czas przebycia się rozumiem myśląc logicznie sumuje, prawda?
Jeśli przez mały obieg przepływa krew w (załóżmy) 10 sekund, a przez duży w 50 - to wystarczy dodać te oba przebiegi? Dlatego, że krew płynie jednocześnie przez te układy i de facto gdyby ta sama ilość miała przepłynąć tylko przez mały obieg - też zajęłoby jej to około 60 s. Grunt, by krew startowała i skończyła obieg w tym samym punkcie.
Tak to liczymy?
Jeśli wszystko się zgadza, to nie mam więcej pytań. Lubię rozumieć, a nie tylko wiedzieć.
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Czas przepływu krwi przez obieg

Post autor: kliop »

A obieg mały i obieg duży - czas przebycia się rozumiem myśląc logicznie sumuje, prawda? Jeśli przez mały obieg przepływa krew w (załóżmy) 10 sekund, a przez duży w 50 - to wystarczy dodać te oba przebiegi?
Tak. Tak.
gdyby ta sama ilość miała przepłynąć tylko przez mały obieg - też zajęłoby jej to około 60 s.
Nie. Te liczby są nieszczęśliwe. Akurat tak się u człowieka złożyło, że serce pompuje 5600ml krwi na minutę, a jej całkowita ilość wynosi 5-6l i to daje pełny obieg w około 60 sek. Minuta jest tu tylko przypadkowa. Gdyby człowiek miał 2 razy mniej tzn. 2,5-3l krwi, a jego serce pompowałoby dalej 5600ml/min, to pełny obieg dokonałby się w 2 razy mniej czasu czyli około 30 sekund. Więc gdyby zrobić sztuczny obieg składający się tylko z prawego przedsionkarawej komorynia płucnegonaczyń włosowatych płucażył płucnychznowu prawego przedsionka, to patrząc, że pojemność całego małego obiegu jest znacznie mniejsza niż 5-6l, w 60 sekund pełny obieg dokonałby się kilkukrotnie.
Lubię rozumieć, a nie tylko wiedzieć.
Popieram
antolabiol
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 15:37

Re: Czas przepływu krwi przez obieg

Post autor: antolabiol »

No tak
Dzięki ogromne za wyczerpujące odpowiedzi !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości