Wpływ bakterii na pH

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
hankaijagoda
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2018, o 07:55

Wpływ bakterii na pH

Post autor: hankaijagoda »

Witam,
przygotowuję zadanie o wpływie bakterii na środowisko i zastanawiam się, czy mogą one zmieniać odczyn gleby lub wody? A może to odczyn wpływa na to, jakie bakterie zasiedlają dane środowisko? Proszę o wyjaśnienie, może znacie jakieś konkretne przykłady
Elajza
Posty: 13
Rejestracja: 5 lis 2017, o 22:28

Re: Wpływ bakterii na pH

Post autor: Elajza »

Hej!
Obie rzeczy mają w przyrodzie miejsce.
Nie wszystkie bakterie mają tak doskonałe mechanizmy, by móc zneutralizować pH otoczenia i móc w nim funkcjonować. Nie oznacza to jednak, że bakterie nie zmieniają pH. Dobrym przykładem są następujące po sobie grupy mikroorganizmów podczas fermentacji mlekowej - jedne organizmy poprzez rozkład związków - głównie cukrów, zakwaszają środowisko, wykluczając rozwój pierwotnych bakterii, aż same giną (przez metabolity i pH), a robią niszę dla innych bakterii mlekowych.
Ale to zależy od rodzaju bakterii. Jeżeli chodzi o zmiany środowiska to skupiłabym się na w/w mlekowych, oraz Helicobacter pylori, która potrafi wokół siebie neutralizować pH naszego kwasu żołądkowego. Dodatkowo w podłożach różnicujących wykorzystuje się zdolność bakterii do zakwaszania lub czynienia podłoża bardziej zasadowym - dlatego dodaje się tam wskaźników jak czerwień obojętna czy czerwień fenolowa. A z tym nie-radzeniem sobie bakterii - badałam ostatnio wodę torfową na obecność Salmonella sp. w Żurawich Bagnach. Woda torfowa jest kwaśna i w tej wodzie, chociaż zwierzęta też mogą być nosicielami pałeczki, nic nie znaleźliśmy. Ani jednej małej salmonellki, zakładamy, że to przez niskie pH wody i brak zdolności salmonelli do przetrwania w takich warunkach.
W razie czego polecam też sprawdzić kilka artykułów na [mod] o ekstremofilach i o ich niezwykłych zdolnościach
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post