[Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Albo odpuszczę sobie i kupię coś na nieskończoność
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Gadał dziad do obrazu… Planapo tłumaczył ci, że korekcja na nieskończoność niewiele daje i zwiększa koszty. Motic jest boleśnie drogi. Bresser science trm301 wygląda nieźle, ma kohlera i halogen 20W. Delta evo100 też wygląda nieźle i jest trochę tańszy. Problem z tym, że każdy ma swoje doświadczenia, które nie zawsze są obiektywnie uzasadnione. Kupiłem kiedyś w delcie plan 60x z czarną obrączką i była to wielka pomyłka, obraz był zafarbowany na purpurowo i nieostry, ale może to ja nie potrafię go ustawić, może pozostałe działają lepiej. Tak czy inaczej, nie kupiłbym raczej tego mikroskopu z tymi obiektywami, a przynajmniej sprawdziłbym przed zakupem, jak działa firmowy set.
Bresser wygląda solidniej, ale znowu nie wiem jak to jest z mocowaniem kamery. Czy jest dodawane do kamery, czy można je kupić oddzielnie? W głowicy do MB30 PZO jest długa rurka, do której wstawiam okular, mocuję kompakt i wszystko od razu działa, w delcie jest chyba podobnie. Radziłbym sprawdzić, jak to jest z bresserem. I znowu, wszystko zależy od typu aparatu, jaki chcesz zamocować. To może głupia rada, ale chyba najlepiej sprawdzić w sklepie jakość obrazu. Nie wiem również, czy bresser jest nadal dostępny, jeżeli sprawdzaliśmy w tym samym sklepie przy ul. Solec. Może jest do kupienia w innym sklepie? Wygląda na najlepszy z dostępnych.
Na koniec: plany są lepsze niż achromaty, ale to nie znaczy, że te ostatnie to kompletne badziewie. Obiektywy PZO są dobrej jakości, jasne, i wystarczają doskonale do obserwacji, zwłaszcza 5x, 10x, 20x. Plany są wygodniejsze i lepsze do fotografii, zwłaszcza począwszy od obiektywu 40x. Zazwyczaj kończy się na tym, przynajmniej w moim przypadku, że kupuje się dodatkowo nikon plan CFN 40x, najlepszy w tej klasie i o znośnej cenie.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Z mocowaniem kamery jeszcze sprawdzę. A tak w ogóle to zastanawiam się też nad tańszym modelem bressera. Ma on 30W z koehlerem, ale nie ma planów. I nie gadał dziad do obrazu. Wiem, że nieskończoność jest o wiele gorsza, tylko pewnych zestawów wyposażenia nie dostaniesz dzisiaj bez niej. Ale raczej masz rację że nie ma co się w nią bawić
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

I bresser sprzedaje adaptery oddzielnie
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

No to problem rozwiązany.Chińskie plany, set 4x, 10x, 40x, 100x, znalazłem na aliexpress za ok.160 dolarów, a pewno można i taniej.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Tylko proszę jeszcze, czy mógłbyś zobaczyć czy ten mikroskop nie ma jakiejś poważnej wady? (Bioscience trino)I co to znaczy dwuokularowy mikroskop z trzpieniem foto? Nie znam się na trino, jak to jest np. z powiększeniem przy robieniu zdjęć? Czy trzeba dokupić do tego okular?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Ten „trzpień” to efekt tłumaczenia przy pomocy google’a. Jest to wyjście trino do zamocowania kamery. Niewiele ci mogę powiedzieć na ten temat, bo mam trino pzo i prosty kompakt. Jest to rozwiązanie nie różniące się technicznie od podłączenia kompaktu przez okular w bino. Sprzedawca powinien ci wszystko wytłumaczyć. Wszystko zależy od tego, co zamierzasz podłączyć. Mikroskop jest w porządku, nie ma żadnych wad. Pytanie tylko, czy warto płacić dwa razy więcej za halogen 30W plus achromaty niż np. za Bressera Trino Researcher 40-1000X z ledem 3W odpowiadającym halogenowi 20W, który ma pewno identyczne obiektywy. Doradzanie w takich przypadkach jest bardzo trudne, bo jak to zauważył Planapo, nie wiadomo jakie są twoje oczekiwania. Jeżeli chcesz się ograniczyć do programu studiów, pewno wystarczy ci ten tańszy bresser, lub delta w podobnej cenie. Jeżeli chcesz rozwijać zainteresowania w tej dziedzinie, lepszy będzie bresser z halogenem 30W, ale musisz założyć przyszły zakup przynajmniej lepszego obiektywu 40x. Normalnie, zaczyna się od tańszego sprzętu, a kiedy przestaje wystarczać, kupuje się droższy. Na sprzedaży tańszego mikroskopu za 1500 zł straci się pewno mniej, niż na sprzedaży bressera za 3000 zł z obiektywami achro. Jeżeli jednak nie zamierzasz w najbliższej przyszłości robić zdjęć na poziomie konkursowym, ten bresser z halogenem 30W wystarczy ci na dłuższy czas.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Na bioscience już jestem zdecydowany. Chciałem tylko zapytać, czy wiesz coś o kamerkach z delty? Czy w ogóle warto je kupować, i jeśli tak, to które? Czy warto dopłacać za te droższe?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Nic nie wiem o kamerach. Planapo opisał dwie kamery 5 Mp za tysiąc zł i 8 Mp za dwa tysiące. Ta druga, to kamera mikroskopowa DLT-Cam PRO 8MP USB 3.0 . Wg. Planapo, obraz jest niezły, ale gorszy niż w aparacie foto. Radziłbym zacząć kompaktu. Pickul osiągnął tą metodą doskonałe wyniki. Oczywiście, być może 2000 zł to dla ciebie żaden problem. Kupisz, sprawdzisz, jak ci się nie spodoba, sprzedasz za 1000 zł. Teoretycznie, 5-8 Mp wystarczy do dobrych zdjęć. Kamerki są kupowane przez ludzi, którzy chcą bez kłopotu zarejestrować swe obserwacje na średnim poziomie. Jeżeli to ci wystarczy, to kup kamerę. W tym przypadku im więcej pixeli, tym lepiej, matryce CMOS uważa się za lepsze niż CDD itd.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Chciałbym naprawdę z całego serca podziękować. Kupiłem, jestem zadowolony, nic lepszego w życiu nie miałem. Chciałem jeszcze zadać parę pytań jeśli chodzi o rozbudowę (na przyszłość bo teraz nie mam oczywiście pieniędzy). Po pierwsze, czy obiektywy planapochromatyczne o np. 1,6 razy większej niż w achromatach aperturze naprawdę dają dużo więcej niż standardowe? I czy ich krótki dystans roboczy przy nierównym skrawku utrudnia wyostrzenie na cały obraz, czy jedynie trzeba po prostu oglądać z bliższa? Co jest potrzebne do kontrastu fazowego? Czy chiński kontrast w ogóle się nadaje, i czy jestem skazany na części od producenta w tym względzie? I czy chińskie obiektywy 60x w ogóle się nadają?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Co dokladnie kupiles?
Po pierwsze, czy obiektywy planapochromatyczne o np. 1,6 razy większej niż w achromatach aperturze naprawdę dają dużo więcej niż standardowe? I czy ich krótki dystans roboczy przy nierównym skrawku utrudnia wyostrzenie na cały obraz, czy jedynie trzeba po prostu oglądać z bliższa? Co jest potrzebne do kontrastu fazowego? Czy chiński kontrast w ogóle się nadaje, i czy jestem skazany na części od producenta w tym względzie? I czy chińskie obiektywy 60x w ogóle się nadają?
Odpowiedzi na kazde jedno z tych pytan znajdziesz na forum Sa testy, porownania, opinie - wszystko
I czy ich krótki dystans roboczy przy nierównym skrawku utrudnia wyostrzenie na cały obraz, czy jedynie trzeba po prostu oglądać z bliższa?
Przy obiektywach plan apo masz jednoczesnie krotsza odleglosc robocza i mniejsza glebie ostrosci. Stad nie kazdy preparat dobrze sie pod nimi oglada. Wyjscie - robic stacki.
k12s
Posty: 36
Rejestracja: 12 lis 2018, o 16:15

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: k12s »

Bardzo dziękuję. Chciałem tylko zapytać po czym poznać głebię ostrości? Czy jak mam ją dobrą na 40x z dystansem 0.17 to czy na planapo 20x albo 10x powinno być dobrze?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Kazdy obiektyw ma swoja glebie ostrosci. Oswietlenie wg koehlera bardzo tu generalnie pomaga (:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość