Czy rośliny mogą żyć w obiegu zamkniętym?

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Beggiatoa
Posty: 11
Rejestracja: 31 gru 2018, o 18:26

Czy rośliny mogą żyć w obiegu zamkniętym?

Post autor: Beggiatoa »

Czytałam artykuł, w którym opisany był ogród w butelce, żyjący tak sobie już 40 lat. Ale roślina rośnie, część związków wytwarzanych w procesie fotosyntezy jest wbudowywana w jej strukturę-nie wszystkie są z powrotem rozkładane podczas oddychania, więc czy po pewnym czasie nie powinny się skończyć CO2 i wodór z wody?
51608
Posty: 17
Rejestracja: 2 sty 2019, o 18:42

Re: Czy rośliny mogą żyć w obiegu zamkniętym?

Post autor: 51608 »

Bakterie z gleby pobierają tlen i wytwarzają dwutlenek węgla.
Beggiatoa
Posty: 11
Rejestracja: 31 gru 2018, o 18:26

Re: Czy rośliny mogą żyć w obiegu zamkniętym?

Post autor: Beggiatoa »

Ale skoro roślina jest coraz większa i coraz więcej węgla jest związanego w jej tkankach, to czy nie powinno go w końcu zabraknąć? Część może zostanie odzyskania w wyniku rozłożenia opadłych liści przez bakterie, ale potem ten CO2 znowu będzie wykorzystany, więc czy w powietrzu nie będzie coraz mniej, aż w końcu praktycznie wcale?
51608
Posty: 17
Rejestracja: 2 sty 2019, o 18:42

Re: Czy rośliny mogą żyć w obiegu zamkniętym?

Post autor: 51608 »

Próbowałem znaleźć jakieś dokładniejsze informacje w internecie dotyczące roślin w obiegu zamkniętym, niestety nie znalazłem nic wartościowego. Myślę, że odpowiedź na twoje pytanie jest dość prosta."Czy rośliny mogą żyć w obiegu zamkniętym? Tak, mogą. Skoro wiele osób stworzyło taki ogród w butelce, rośliny żyją i mają się dobrze to widocznie węgla jest wystarczająco. Ilość dwutlenku węgla w powietrzu napewno maleje i trzeba pamiętać, że roślina nie potrzebuje go aż tyle. Komórki aktywne metabolicznie to według wiki 75%-90% woda. Reszta to sucha masa w której węgiel też stanowi procent. Dodatkowo rośliny zamknięte w butelce czy też słoiku nie osiągają zbyt dużych rozmiarów, ich wzrost jest ograniczany nie tylko przez ilość dwutlenku węgla. Pomogłem tyle ile zdołałem, może ktoś z większą wiedzą wyjaśni dokładniej jak to działa.
Miłego
Beggiatoa
Posty: 11
Rejestracja: 31 gru 2018, o 18:26

Re: Czy rośliny mogą żyć w obiegu zamkniętym?

Post autor: Beggiatoa »

Wielkie dzięki. Faktycznie, za duże nie urosną, więc teraz mi się to wydaje bardziej logiczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości