Chemia na studiach

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Tabalooga13
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2019, o 15:13

Chemia na studiach

Post autor: Tabalooga13 »

Witam, Hejka :lol:
Moi drodzy chemicy proszę Was serdecznie o pomoc! Potrzebuję napisać wzór chemiczny (strukturalny) na SMALEC
Plus potrzebuje przereagowac tzn napisać równanie relacji również w tej formie strukturalnej, smalec rozpuszczony w chloroformie plus brom w chloroformie.
Liczę na Was i post scriptum : potrzebuje konkretów, bo niestety, moje dwie samodzielne próby napisania tego, skończyły się nie zaliczeniem projektu ltbeczy
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Chemia na studiach

Post autor: Karol__ »

na studiach nie jestem, ale smalec to mieszanina różnych tłuszczów więc ciężko żeby miał jeden wzór strukturalny. Jakoś mało ci zależy na tym projekcie skoro otworzenie wikipedii przekroczyło twoje możliwości

Saturated fats
Total saturated 38–43%:
Palmitic acid: 25–28%
Stearic acid: 12–14%
Myristic acid: 1%

Unsaturated fats
Total unsaturated 56–62%
Monounsaturated 47–50%:
Oleic acid: 44–47%
Palmitoleic acid: 3%
Polyunsaturated Linoleic acid: 6–10%[1][2]
Tabalooga13
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2019, o 15:13

Re: Chemia na studiach

Post autor: Tabalooga13 »

Karol pisze:
18 sty 2019, o 17:14
Jakoś mało ci zależy na tym projekcie skoro otworzenie wikipedii przekroczyło twoje możliwości
A po czym stwierdzasz, że na tą wspaniała Wikipedie nie zajrzałem? Widocznie nic mi to nie dało, po pierwsze nie uważam Wikipedii za jakieś wybitnie super źródło wiedzy, a po drugie co mi to da, że ja już od dawna wiem jak to jest tym smalcem, że może mieć naprawdę różny wzór itp, skoro mój prowadzący od chemii wymaga ode mnie takiej reakcji i już? Chyba przeważnie zanim zawraca się ludziom gitarę na forum, to szuka się czegoś u wujka Google Nie znalazłem to pytam.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

[Link] Chemia na studiach

Post autor: Karol__ »

Tabalooga13 pisze:
18 sty 2019, o 17:23

A po czym stwierdzasz, że na tą wspaniała Wikipedie nie zajrzałem?
Bo zajrzenie na wikipedie dałoby Ci odpowiedź na twoje pytanie.

Tabalooga13 pisze:
18 sty 2019, o 17:23
Widocznie nic mi to nie dało, po pierwsze nie uważam Wikipedii za jakieś wybitnie super źródło wiedzy,
angielska wikipedia jest dość wiarygodnym źródłem wiedzy

Tabalooga13 pisze:
18 sty 2019, o 17:23
po drugie co mi to da, że ja już od dawna wiem jak to jest tym smalcem, że może mieć naprawdę różny wzór itp, skoro mój prowadzący od chemii wymaga ode mnie takiej reakcji i już? Chyba przeważnie zanim zawraca się ludziom gitarę na forum, to szuka się czegoś u wujka Google Nie znalazłem to pytam.
kto pyta nie błądzi


Odpowiedź jak będzie wyglądała ta reakcja opisałem Ci w poprzednim poście (post915622.html#p915622) tylko zamiast HBr jest Br2 z czym oczywiście miał racje 00000000000000000000 a ja się niesłusznie spierałem. (wybacz)

wzory tłuszczów nienasyconych w smalcu masz na wikipedii:
Saturated fats
Total saturated 38–43%:
Palmitic acid: 25–28%
Stearic acid: 12–14%
Myristic acid: 1%

żeby zapisać reakcję wykrywania tłuszczów nienasyconych bromem nie musisz mieć jednego wzoru smalcu (którego nie ma). Przeprowadzasz 3 reakcje z każdym z 3 kwasów nienasyconych które znajdują się w tym nieszczęsnym smalcu, wiązania podwójne pękają, brom się przyłącza bum odbarwienie roztworu bromu.
Tabalooga13
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2019, o 15:13

Re: Chemia na studiach

Post autor: Tabalooga13 »

Karol pisze:
18 sty 2019, o 17:40
wiązania podwójne pękają, brom się przyłącza bum odbarwienie roztworu bromu.
Tak, jestem matołem (z chemii), ale Gdzie ten brom się przyłączy?
Tabalooga13
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2019, o 15:13

Re: Chemia na studiach

Post autor: Tabalooga13 »

Bo to nie może wyglądać w ten sposób, prawda?
(w przypadku kwasu palmitynowego)
Załączniki
IMG_20190119_173057.jpg
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Chemia na studiach

Post autor: Karol__ »

W poprzednim poście przez przypadek uciąłem tłuszcze nasycone.

Saturated fats = tłuszcze nasycone

unsturated fats = tłuszcze nienasycone

W tłuszczach nasyconych nie ma wiązań podwójnych. Więc tam brom bez pomocy (światła) się nie przyłączy.

W tłuszczach nienasyconych a i owszem. Dlatego nie interesują Cię w tym momencie kwas palmitynowy, kwas stearynowy ani kwas myristynowy.
Interesują cie natomiast kwasy nienasycone czyli kwas oleinowy, kwas oleopalmitynowy oraz kwas linolowy.

Na przykładzie kwasu oleinowego:
Zrzut ekranu 2019-01-19 o 18.38.35.png
Ta dodatkowa kreska (kolor niebieski) oznacza wiązanie podwójne które pęknie, brom przyłączy się do atomów węgla, które wcześniej były związane wiązaniem podwójnym.
Tabalooga13
Posty: 7
Rejestracja: 12 sty 2019, o 15:13

Re: Chemia na studiach

Post autor: Tabalooga13 »

No i w końcu to wszystko ma sens. Jesteś chemicznym bohaterem XD
Jeśli kwas linolowy ma 2 wiązania podwójne to pęka tylko jedno z nich?
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Chemia na studiach

Post autor: Karol__ »

w nadmiarze bromu oba
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 11 gości