Kariera weterynarza

Wybór uczelni medycznej o kierunku weterynarii. Pomoc i opinie przy punktacji i rekrutacji na studia weterynaryjne. Leczyć zwierzęta duże czy małe.
Awatar użytkownika
absolutny

Kariera weterynarza

Post autor: absolutny » 2 paź 2009, o 19:09

Ile lat musi minąć by zostać wetem pełną gębą"? Czy musi robić staż? Ile trwają specjalizacje?

Michał vet

Re: Kariera weterynarza

Post autor: Michał vet » 2 paź 2009, o 21:18

Uważam, że rozpatrywanie tego w kwestii czasu jest trochę bezsensu. W każdym przypadku wygląda to trochę inaczej, możesz studiować np 6 lat a są i tacy co studiują 10. Jest wielu weterynarzy którzy pracują w zawodzie 20 czy 30 lat i są bardzo kiepscy, może to wynikać z braku predyspozycji, albo z powodu złego rozwoju kariery np. po studiach trafili do lecznicy w której dyżur polegał na przesiedzeniu, nic tam się nie nauczyli a wręcz może uwstecznili swoją wiedzę którą poznali w czasie studiów. A z drugiej strony są i tacy którzy po 6 latach studiów trafili na staż do bardzo dobrej kliniki gdzie uczestniczyli przy wielu zabiegach, pracujący tam lekarze dzielili się swoim doświadczeniem i umiejętnościami i w przeciągu 4 lat po studiach stają się genialnymi specjalistami. Więc jak widzisz możesz być weterynarzem pełną gębą po 10-15 latach a możesz nim nigdy nie zostac. Ze specjalizacjami weterynaryjnymi to jest inna bajka. Pierwsza sprawa są one nieobowiązkowe i lek. wet. bez specjalizacji może na dobrą sprawę robić to samo co ten ze specjalizacją. Robi się je po kilku latach pracy w zawodzie i trwają zwykle 2-3 lata oczywiście są płatne. Generalnie specjalizację w weterynarii robi się dla szpanu i przyciągnięcia klientów bo ludzie lubią chodzić do specjalistów. I nie zawsze jest tak że ten co ma pod nazwiskiem specjalista chirurg zna się lepiej na chirurgii od lekarza bez specjalizacji który zajmuje się chrurgią.

Awatar użytkownika
absolutny

Post autor: absolutny » 2 paź 2009, o 22:48

Michal vet, dzięki za odpowiedź Może troszkę źle się wyraziłem bo chodziło mi o to ile trwa nauka na maxa na weta.

Nie mogłem znaleźć info o tym nigdzie. Niektórzy pisali, że te ostatnie pół roku to jest właśnie ten staż. Prawda to?

Jeśli te pół roku to nie staż to:
5,5 studia+1 staż+2/3 specjalizacja=8,5/9,5 Zgadza się?

Michał vet

Post autor: Michał vet » 3 paź 2009, o 09:52

Na pewno jest tak, że najpierw kończysz studia 5,5 roku dostajesz dyplom i składasz podanie do izby lekarsko-weterynaryjnej o prawo wykonywania zawodu, jest to oczywiście praforma ale zanim dadzą ci to prawo to też minie z pół roku. Z tymi stażami to nie wiem na 100% jak to jest bo jestem dopiero na 3 roku, ale podejrzewam że to ok 1 rok pracy po studiach. W weterynarii specjalizacje robi się po kilku latach pracy w zawodzie chyba ok 4 lat i dopiero po tych 4 latach idziesz na studia specjalizacyjne które trwają 2-3 lata. Tyle, że tak jak pisałem na razie nie są one obligatoryjne i nie dają Ci raczej dodatkowych uprawnień, ewentualnie dodatkowe umiejętności i przyciągnięcie klientów. Więc jest to całkowicie inaczej niż w przypadku lek.med gdzie lekarz bez specjalizacji nic nie może. To jest stan na dziś, ale jest duże prawdopodobieństwo, że gdy Ty skończysz studia to specjalizacje będą obowiązkowe.

wilczyca92

Post autor: wilczyca92 » 22 sty 2019, o 17:41

No niestety myślę, że trzeba około 10 lat, żeby być dobrym w tym fachu. Same studia to 5,5 roku, potem staż i dopiero początek przygody z praktyką lekarską. Osobiście podziwiam osoby,które wybierają taką ścieżkę zawodową. To fach, w którym trzeba ciągle sie doksztalcac.

Karol__

Post autor: Karol__ » 22 sty 2019, o 17:44

Jeśli trzeba około 10 lat to jest duża szansa że autor pytania jest już weterynarzem pełną gębą", bo po takim czasie mu odpowiedziałaś

ODPOWIEDZ