matura a rocznik 86

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
ipes
Posty: 4
Rejestracja: 28 paź 2018, o 17:12

matura a rocznik 86

Post autor: ipes »

witam
chcialbym w przszylosci, prawdopodobnie 2020 napisac mature z chemii i (najprawdopodobniej) z biologii.
Pierwsza mature pisalem w 2005(zdalem), byl to pierwszy rocznik tzw. nowej matury. Nastepnie w 2009 pisalem (pierwszy raz) z biologii i chemii.
Widze ze pozmienialo sie troche, to znaczy: matura ze starej i nowej podstawy i mam troche metlik.
1. Czy musze pisac cala mature od nowa, czy wynik np. z biologii bedzie sie nadal liczyl?
2. Rozumiem ze bede pisal stara podstawe? Jesli tak czy moze ktos polecic ksiazki, poz rozszerzony do chemii i biologii, czy operon to dobry wybor?
3. Jesli ktos ma cos do dodania, lub jakies linki do przeczytnia odnosnie mojego tematu to bede bardzo wdzieczny

Pozdrawiam wszystkich maturzystow, starych i mlodszych
James Bond
Posty: 394
Rejestracja: 28 gru 2017, o 08:34

Re: matura a rocznik 86

Post autor: James Bond »

Deklaracje masz do 7 lutego spróbuj przynajmniej jeden przedmiot napisać
Chemia podręcznik Operon, zbiory Witowski persona pazdro, pac, arkusze,
Biologia : podręcznik Opteron, Barbara bukala, zbiory Witowski, persona, arkusze.
Co Cie naszło na pisanie w wieku 33 lat maturę?
Jestem pozytywnie zaskoczony
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: matura a rocznik 86

Post autor: Karol__ »

Trzeba pamiętać, że każdy podręcznik używany w szkole będzie dobry. Przechodzi weryfikację MENu (albo innego oddziału już nie pamiętam) i jeśli nie zawiera całej podstawy programowej nie jest dopuszczany. Więc tak naprawdę to kwestia preferencji. Osobiście nie polecam podręcznika operonu do biologii, niektóre tematy zbyt obszernie opisane, niektóre zbyt ogólnie. Lepiej mi się pracowało na nowej erze. To samo z chemią. W internecie są darmowe fragmenty podręczników na oficjalnych stronach wydawnictw, przeczytaj sobie jeden temat i sam wybierz który sposób narracji, grafiki etc. Ci bardziej odpowiada.
ipes
Posty: 4
Rejestracja: 28 paź 2018, o 17:12

Re: matura a rocznik 86

Post autor: ipes »

Dzieki 007 i Karolza odpowiedzi
Co mnie naszlo? nachodzi mnie regularnie co jakis czas, a teraz mam czas, pieniadze i checi.
znalazlem takie info:
W 2019 r. egzamin maturalny w starej formule zostanie
przeprowadzony po raz ostatni. Absolwenci, którzy w 2019 r. nie zdadzą egzaminu w starej formule, będą zobowiązani w 2020 r. przystąpić do egzaminu maturalnego w nowej formule w pełnym zakresie

i teraz jak to ma sie do mojej sytuacji. Czy w 2020r musialbym zdawac mature kompletnie od nowa w nowej podstawie programowej czyli jezyk polski i matematyke itd?

Co do Twojej propozycji zeby sprobowac jeszcze w tym roku, to sie zastanowie. Watpie zebym zdazyl na maj przygotowac sie z chemii na 85%+, no i w nastepnym roku mi sie ten wynik skasuje?!

Nadal mam metlik
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: matura a rocznik 86

Post autor: Karol__ »

Wydaje mi się, że nie będziesz musiał zdawać wszystkich przedmiotów podstawowych, ponieważ zdałeś swoją maturę i tylko poprawiasz przedmiot rozszerzony, a w tym tekscie co wkleiłes jest napisane:
ipes pisze:
23 sty 2019, o 17:52
Absolwenci, którzy w 2019 r. nie zdadzą egzaminu w starej formule, będą zobowiązani w 2020 r. przystąpić do egzaminu maturalnego w nowej formule w pełnym zakresie
Jeśli nie zdasz któregoś z przedmiotów i w ciągu 5 lat go nie zaliczysz to musisz napisać całość od nowa. Wydaje mi się, że tu jest podobna zasada, ale jeśli zdałeś wszystkie przedmioty to obstawiam, że będziesz mógł napisać tylko wybrany przedmiot, z tym, że już w nowej formule (różnice nie są tak duże).
ipes pisze:
23 sty 2019, o 17:52
no i w nastepnym roku mi sie ten wynik skasuje?!
Raczej nie. Po prostu nie będziesz już mógł napisać egzaminu w starej formule.

Jak widzisz używam bardzo dużo słow wydaje mi się".
Zadzwoń jutro do twojej oke, kontakty do odpowiednich działów masz na stronach internetowych komisji. Zazwyczaj odbierają bardzo miłe panie i udzielają odpowiedzi na wszystkie pytania, na twoje też odpowiedzą bez problemu, a wtedy będziesz miał pewność jak to wygląda, bo my tu możemy sobie gdybać, a raczej nikt nie studiował wszystkich dokumentów udostępnionych przez cke.
ipes
Posty: 4
Rejestracja: 28 paź 2018, o 17:12

Re: matura a rocznik 86

Post autor: ipes »

Dzieki jeszcze raz, bardzo cenne informacje.

Jesli ktos mialby jeszcze jakas widze na ten temat, ktora chcialby sie podzielic to zapraszam
ashtag
Posty: 5
Rejestracja: 27 sty 2019, o 14:49

Re: matura a rocznik 86

Post autor: ashtag »

Jezeli podejdziesz w tym roku piszesz nowa podstawę - biologię i chemię. W 2020 r. piszesz juz nową. To pewna informacja.
ashtag
Posty: 5
Rejestracja: 27 sty 2019, o 14:49

Re: matura a rocznik 86

Post autor: ashtag »

Wkradl mi sie błąd - w tym roku stara a w 2020 nową
James Bond
Posty: 394
Rejestracja: 28 gru 2017, o 08:34

Re: matura a rocznik 86

Post autor: James Bond »

Jaką decyzję podjąłeś?
Pusmeralda
Posty: 9
Rejestracja: 24 paź 2018, o 07:40

Re: matura a rocznik 86

Post autor: Pusmeralda »

ipes pisze:
23 sty 2019, o 17:25
chcialbym w przszylosci, prawdopodobnie 2020 napisac mature z chemii i (najprawdopodobniej) z biologii.

Hej rocznik 89 :p tez będę pisać mature w 2020 roku! Biologia,chemia i matematyka.

Miałam podobny problem do Twojego i zadzwoniłam do OKE i dowiedziałam się ze będę zdawać mature na nowych zasadach,aczkolwiek tylko te przedmioty które chce poprawić wynik,jako, ze mature zdałam dawno.

Aktualnie jade z korepetycjami z tych jakze cudownych przedmiotów.
Co do książkek to:

Biologia:
Ewa pyłka gutowska vademecum matustrzysty z okladką z czerwonym wirusem
I jeszcze Eldra Solomon, Linda Berg, Diana Martin - (2007, 8th edition) Biology (ale to dla własnego „widzimisie” )

Chemia :
Chemia rozszerzenie repetytorium matura wsip zdasz.to biala okladka z czerwoną kolbą, i pazdro zbior zadan z chemii do liceow i technikow zakres rozszerzony z odpowiedziami. nowe wydanie 2012
A w przyszłości arkusze maturalne
Pusmeralda
Posty: 9
Rejestracja: 24 paź 2018, o 07:40

Re: matura a rocznik 86

Post autor: Pusmeralda »

I tak jak w poprzednim poście, od 2020 roku obowiązuje nowa matura. 2019 to ostatni dzwonek na stare zasady potwierdzone info
James Bond
Posty: 394
Rejestracja: 28 gru 2017, o 08:34

Re: matura a rocznik 86

Post autor: James Bond »

A czym się obecnie zajmujecie? Macie jakieś studia skończone?
ipes
Posty: 4
Rejestracja: 28 paź 2018, o 17:12

Re: matura a rocznik 86

Post autor: ipes »

ashtag, Pusmeralda dzieki za info i powodzenia w 2020!
czyli wychodzi na to ze w 2020 bede mogl napisac tylko biol i chem w nowej podstawie, nie ma tak zle, przynajmniej nie bede musial uczyc sie polskiego
Jakby ktos byl w podobnej sytuacji to zapraszam do dodania swoich 3 groszy, kazda opinia mile widziana
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości