GDZIE POWSTAJĄ LIMFOCYTY?!!

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
martini1
Posty: 21
Rejestracja: 23 sty 2019, o 13:23

GDZIE POWSTAJĄ LIMFOCYTY?!!

Post autor: martini1 »

Jak to jest z limfocytami. Gdzie one powstają?
Wikipedia mówi, że szpik kostny (B i T) a dojrzewają w grasicy (T) lub szpiku (B). Zaś podręcznik Nowej Ery podaje tak samo, plus przy opisie poszczególnych narządów.

Migdałki - są miejscem namnażania limfocytów
Węzły chłonne - namnażają się w nich limfocyty
Śledziona - wytwarza ona limfocyty


No to teraz pytanie
1. Co to znaczy namnażanie limfocytów"?
2. Czym różni się namnażanie od wytwarzania (może że to to samo tylko książka używa tych pojęć zamiennie)
3. Czy w takim razie gdy ktoś mnie zapyta gdzie powstają limfocyty mam odpowiedzieć w szpiku czerwonym, migdałkach, węzłach chłonnych i śledzionie"?
4. Dlaczego kilka zdań potem w podręczniku jest zdanie limfocyty podobnie jak wszystkie inne elementy morfotyczne krwi powstają w szpiku kostnym skoro 2cm wyżej było napisane o tych migdałkach, węzłach i śledzionach?
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: GDZIE POWSTAJĄ LIMFOCYTY?!!

Post autor: Karol__ »

Ogólnie limfocyty powstają w szpiku kostnym. Póżniej wędrują do układu krążenia oraz do organów centralnych układu limfatycznego, czyli: śledziony, migdałek i węzły chłonne.
1. Ogólnie pojęcie namnażanie się używa się zazwyczaj do opisu procesu powielania się wirusów. Wirusy nie są uznawane za organizmy żywe, więc nie mogą się rozmnażać. Wydaje mi się, że autorzy używają tego zwrotu, żeby podkreślić, że limfocyty powstają w szpiku kostnym, a w tych organach mogą się powielać, zwiększać swoją liczbę. W niektórych także dojrzewają ale jednak powstają w szpiku kostnym.
2. Wyjaśniłem wyżej.
3. Odpowiedz w szpiku kostnym. To spokojnie wystarczy, według standardów CKE, bo sprawa jest dość skomplikowana i nie wiem czy by zaliczyli odpowiedź w szpiku czerwonym, migdałkach, węzłach chłonnych i śledzionie". Szczególnie, że jest dużo trudniejsza (:
4. Powstają w szpiku kostnym, w tych organach mogą się powielać i dojrzewać.

To jest moja interpretacja twojego pytania, i odpowiedź pisałem na podstawie własnej wiedzy, bo mogę się mylić. Fajnie gdyby ktoś jeszcze się wypowiedział/ gdybyś spytał nauczyciela czy korepetytora.
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: GDZIE POWSTAJĄ LIMFOCYTY?!!

Post autor: Karol__ »

Potwierdziłem moją odpowiedź u zaufanego źródła więc wszystko powinno się zgadzać
martini1
Posty: 21
Rejestracja: 23 sty 2019, o 13:23

Re: GDZIE POWSTAJĄ LIMFOCYTY?!!

Post autor: martini1 »

Dzięki wielkie )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości