Interpretacja mechanizmu dzialania benzo(a)pirenu

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
patricia1819
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2019, o 10:36

Interpretacja mechanizmu dzialania benzo(a)pirenu

Post autor: patricia1819 »

Witam,
Bardzo proszę o interpretacje mechanizmu poniżej. Prowadzący powiedział, abym wspomniała o peroksydacji lipidów. W którym miejscu na schemacie należałoby wtrącić peroksydacje? Jak ja omówić? Jak dochodzi do peroksydacji? (ze schematu), bardzo proszę o pomoc.
schemat nowy benzo.png
Dodatkowo czy potrzebny tu będzie schemat metabolizmu benzo(a)pirenu? Gdzie wtrącić tenże schemat i peroksydacje?
schemat nowy benzo.png
Oraz ostatnie pytanie, mam mechanizm peroksydacji, jak go omowic, aby mial zwiazek z benzo(a)pirenem?
Mam podstawowe braki w mechanizmach, wiec bardzo prosze o pomoc w zrozumieniu.
peroksydacja.jpg
Z gory dziekuje
Załączniki
benzo(a)piren.png
patricia1819
Posty: 16
Rejestracja: 12 lut 2019, o 10:36

Re: Interpretacja mechanizmu dzialania benzo(a)pirenu

Post autor: patricia1819 »

Nastąpiła pomyłka w poście.
"Dodatkowo czy potrzebny tu będzie schemat metabolizmu benzo(a)pirenu? Gdzie wtrącić tenże schemat i peroksydacje? chodzilo mi o ten schemat:
benzo(a)piren.png
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Interpretacja mechanizmu dzialania benzo(a)pirenu

Post autor: kliop »

W którym miejscu na schemacie należałoby wtrącić peroksydacje? Jak dochodzi do peroksydacji?
Peroksydacja jest z pierwszego schematu reakcją toksycznych, reaktywnych pośrednich metabolitów oraz makromolekuł komórkowych - lipidów".
Gdzie wtrącić tenże schemat i peroksydacje?
W obu schematach pojawia się ten sam cyt. P450 oraz w obu pojawia się addukt - to są punkty wspólne tych schematów. Będę mówił do schematu pierwszego: benzopiren jest wielopierścieniowym węglowodorem aromatycznym", trans-dihydrodiol epoksyd BaP jest reaktywnym metabolitem pośrednim i ten dihyrodiol reaguje z normalną zasadą azotową i tworzy fałszywą zasadę azotową jako addukt do kwasu nukleinowego. Ponadto hydrochinony (schemat z benzopirenem) wchodzą w reakcję eliminacji (schemat 1) przez sprzęganie z kwasem glukuronowym lub siarkowym
jak go omowic, aby mial zwiazek z benzo(a)pirenem?
Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że wiązanie epoksydowe (to w trójkącie węgiel1-tlen-węgiel2) w epoksydzie pełni funkcję OH z kropką (czyli rodnika) ze schematu peroksydacji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość