Projekcja bezpośrednia vs nasadka trino - powiększenia

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
obywatelap
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2019, o 17:50

Projekcja bezpośrednia vs nasadka trino - powiększenia

Post autor: obywatelap »

Witam wszystkich forumowiczów,

już od dłuższego czasu zajmuję się makrofotografią (apgal.vxm.pl), a teraz zainteresowała mnie mikrofotografia.

Proszę o ewentualne skorygowanie błędów w moim toku rozumowania:

1) Przy fotografowaniu przez projekcję bezpośrednią (ze ściągniętą głowicą mikroskopu) uzyskam takie powiększenie, jakie ma aktualnie wybrany obiektyw (np. 4x, 10x, 40x albo max. 100x przy immersji)

Próbowałem już takiej opcji (poniżej). Niestety mam na razie tylko zabawkowego Sagittariusa Scholar 2 kupionego za 50 zł. Myślę np. o Zeissie Labovalu, ale to inny temat.
mikroskop.jpg
2) Jeżeli będę fotografował poprzez nasadkę trino (np. w Biolarze albo Labovalu), to uzyskam powiększenie aktualnego obiektywu pomnożone przez ewentualny współczynnik nasadki (np. 100 x 1,5 = 150x)

Czy są jakieś inne opcje (np. fotografowanie poprzez okular pomimo winiety)?

Ps. Jakie powiększenie jest potrzebne do sensownego fotografowania pierwotniaków - np. pantofelka (tak żeby było widać poszczególne organelle)?
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: Projekcja bezpośrednia vs nasadka trino - powiększenia

Post autor: Karol__ »

1,2 wszystko się zgadza.

Można podłączyć aparat do okularu pojedynczego jak i podwójnego, przez odpowiednie zaciski albo po prostu przystawiając aparat do okularu za pomocą statywu bądź ręki jeśli masz predyspozycje saperskie (: Jednak da to raczej gorszy efekt, i im więcej optyki pośredniej tym gorsza jakość rejestrowanego obrazu. Dodatkowo raczej to uniemożliwi podgląd preparatu bezpośrednio przez drugi obiektyw, więc jesteś zdany tylko na live view w aparacie.

Nie potrzeba jakiś wielkich powiększeń. Żeby widzieć pantofelka wystarczy 40x, ale to czy będzie widać organelle to bardziej sprawa ostrości zdjęcia, rozłożenia barw i kontrastu niż samego przybliżenia.

Bierz na moje słowa poprawkę, sam dopiero się uczę więc mogę się mylić w niektórych kwestiach.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Projekcja bezpośrednia vs nasadka trino - powiększenia

Post autor: planapo »

Jesli chcesz zajac sie tym powaznie to przemysl obiektywy nikon CF/CFN. Wszystkie pozostale wymagaja optyki kompensacyjnej dla optimum obrazu. Sa to roznice bardoz subtelne jednak dla dobrej jakosci zdjec istotne.

Do orzeskow spokojnie starczy 40x, ogromne znaczenie ma technika fotografowania i technika obserwacyjna, zrodlo swiatla (dla dobrych zdjec zapomnij o czyms ponizej 100W).

Tak samo - jesli chcesz na powaznie - to odradzam wszelkie kombinacje z mikroskopami zabawkami (na poczatek oczywiscie ok), fotografowanie przez okular itp. Da się, tylko jest sporo niepotrzebnej fatygi. Nasadka tri i jazda (:
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Projekcja bezpośrednia vs nasadka trino - powiększenia

Post autor: phacops »

Z mikroskopów możesz też MB30 i studara.Wyjdzie taniej. Zamiast głowicy tri podczepić aparat bezpośrednio. Jednak jeśli ma być jakość to faktyczni CF/CFN.
Jeśli przerażają ceny nikona w tej klasie sprzętowej to tylko PZO archomaty. Nie są idealne nie mniej często lepsze od chińskich przy czym zdecydowanie tańsze.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Projekcja bezpośrednia vs nasadka trino - powiększenia

Post autor: Boguslaw »

obywatelap, wszystko opiera się na tym, o jaką jakość Ci chodzi?
Tu są tacy profesjonaliści, dla których pewne niuanse są niezwykle ważne, jednak dla zwykłego użytkownika są one prawie albo i wcale niezauważalne -)
obywatelap
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2019, o 17:50

Re: Projekcja bezpośrednia vs nasadka trino - powiększenia

Post autor: obywatelap »

Karol_, planapo, phacops, Boguslaw - dziękuję za wskazówki.

Na razie kupię chyba jakiś mikroskop z półki np. Biolara, Labovala i trochę się poduczę. Jeżeli mnie temat fotografowania bardziej wkręci, to pomyślę o jakimś lepszym sprzęcie (np. do 5000 zł) A jeżeli nie, to będę miał przyzwoity mikroskop za 1000 zł, żeby coś czasem pooglądać (nawet bez foto).

Na razie najbardziej podoba mi się Zeiss Laboval wersja 3 lub 4 z uwagi na wbudowany w podstawę zasilacz, oświetlenie Koehlera w standardzie, popularne żarówki halogenowe (główka G4 - łatwo wymienić na LED) oraz możliwość zamontowania wszelkich akcesoriów z PZO. Podejrzewam, że jakość obiektywów aus Jena z Labovala jest zbliżona do tej z PZO (ceny mają podobne).

W przypadku MB30 problemem może być chyba to, że w górę i dół jeździ cała głowica, a nie stolik. Gdybym zdjął górę i fotografował projekcją bezpośrednią, to przy ostrzeniu nie można by było używać statywu (mikroskop by mi go podnosił razem z aparatem)
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Projekcja bezpośrednia vs nasadka trino - powiększenia

Post autor: phacops »

Hm idąc w droższy sprzęt to o ile nie kupisz lepszych obiektywów (2-3klasy wyżej) to nie będzie żaden postęp. Sam biolar to bardzo dobra baza. Jest możliwa wymiana kondensora, oświetlenie LED. Można zaszaleć. Jednak podstawa to obiektywy. Jak wpakujesz w niego te 4000 to będzie lepszy efekt niż kupić gotowca za 5000. Musisz jednak się znać by wiedzieć co się nadaje.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Projekcja bezpośrednia vs nasadka trino - powiększenia

Post autor: planapo »

MB 30 odpada ze wzgledu na mechanizm ustawiania ostrosci - jak sie to dociazy aparatem to mala szansa ze sie bedzie dobrze trzymac i nie bedzie opadac pod ciezarem.

Biolar plus achromaty, z czasem moze Nikony CFN. Jednak podstawa to podstawy i doswiadczenie. Kupisz super sprzet na poczatku to nie bedziesz robic dobrych zdjec. To tak nie działa, akurat w mikrofotografii powiedzenie sprzet sam nie fotografuje wychodzi bardzo silnie.

Wazne sa tez podstawy obrobki komputerowej - stackowanie, korekcja ostrosci i kontrastu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość